Skilling (8.x-2.16) - en to ru translation catalogue (264 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Administer
ru: Управлять

en: Register
ru: Регистрация

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Item
ru: Элемент

en: Author
ru: Автор

en: Subject
ru: Тема

en: Description
ru: Описание

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Documentation
ru: Документация

en: Categories
ru: Категории

en: Version
ru: Версия

en: view
ru: представление

en: Login
ru: Логин

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: Response
ru: Ответ

en: Image
ru: Изображение

en: Container
ru: Контейнер

en: Required
ru: Обязательно

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to parent page
ru: На родительскую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспортировать

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Summary
ru: Сводка

en: Top
ru: Вверху

en:  and
ru:  и

en: Starts
ru: Статус

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: History
ru: История

en: Notes
ru: Примечания

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Status:
ru: Состояние:

en: User
ru: Пользователь

en: Check
ru: Квитанция

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Required?
ru: Необходимо?

en: Create
ru: Создать

en: Question
ru: Вопрос

en: Table of contents
ru: Таблица содержимого

en: All
ru: Все

en: days
ru: дней

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Great!
ru: Превосходно!

en: Good
ru: Хорошо

en: Event type
ru: Тип события

en: Off
ru: Выкл

en: From
ru: От

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Explanation
ru: Объяснение

en: Term
ru: Термин

en: Warning
ru: Предупреждение

en: N/A
ru: Н/Д

en: Up
ru: Вверх

en: Model
ru: Модель

en: Send
ru: Отправить

en: Desc
ru: По убыванию

en: Code
ru: Код

en: Owner
ru: Владелец

en: Recipient
ru: Получатель

en: Internal name
ru: Внутреннее имя

en: Calendar
ru: Календарь

en: Day
ru: День

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Security
ru: Безопасность

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Log in
ru: Войти

en: Class
ru: Класс

en: Users
ru: Пользователи

en: Anonymous
ru: Гость

en: Provides
ru: Предоставляет

en: Optional
ru: Необязательно

en: Order
ru: Порядок

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Book title
ru: Заголовок книги

en: Close
ru: Закрыть

en:  ago
ru:  назад

en: Published?
ru: Опубликовано?

en: Operation
ru: Действие

en: Original
ru: Оригинал

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Logout
ru: Выход

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Student
ru: Ученик

en: Attachments
ru: Вложения

en: create
ru: создайте

en: Create account
ru: Создать учётную запись

en: Token
ru: Токен

en: Clear
ru: Очистить

en: Extras
ru: Дополнительные

en: Lists
ru: Списки

en: author
ru: автор

en: Notice
ru: Уведомление

en: Caption
ru: Подпись

en: Log out
ru: Выход

en: Right
ru: Справа

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: No limit
ru: Без ограничения

en: Login to your account
ru: Вход в систему

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершено

en: Due date
ru: Срок

en: User name
ru: Имя пользователя

en: New
ru: Новое

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Finished
ru: Завершено

en: Complete
ru: Завершён

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Photo
ru: Фото

en: Submissions
ru: Отправления

en: Apply
ru: Применить

en: Go to first page
ru: На первую страницу

en: Go to last page
ru: На последнюю страницу

en: Unread
ru: Непрочитанные

en: Classes
ru: Классы

en: Description:
ru: Описание:

en: Timeline
ru: График времени

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: Show all
ru: Показать все

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: feedback
ru: Обратная связь (Feedback)

en: Person
ru: Личность

en: Account
ru: Учётная запись

en: Rejected
ru: Отказано

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Paragraph
ru: Параграф

en: About
ru: Информация

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Suggestions
ru: Предложения

en: Import content
ru: Импорт материалов

en: Embed
ru: Вставить

en: Patterns
ru: Шаблоны

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Badges
ru: Значки

en: Add badge
ru: Добавить значок

en: More...
ru: Ещё...

en: Initials
ru: Инициалы

en: Edit your account
ru: Редактировать учётную запись

en: Characters
ru: Символы

en:  days
ru:  дни

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Difficulty
ru: Сложность

en: User id
ru: ID пользователя

en: Bundle
ru: Набор

en: Pause
ru: Пауза

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Message templates
ru: Шаблоны сообщений

en: Annotation
ru: Аннотация

en: Processed @current out of @total.
ru: Обработано @current из @total.

en: View page
ru: Просмотр страницы

en: Content author
ru: Автор материала

en: Course
ru: Курс

en: Lesson
ru: Урок

en: correct
ru: правильно

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Grouping field
ru: Группировать по полю

en: - All -
ru: - Все -

en: Compact
ru: Компактный

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Poor
ru: Плохо

en: Caches cleared.
ru: Кэш очищен

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Hint
ru: Подсказка

en: Badge
ru: Значок

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Design
ru: Дизайн

en: Search text
ru: Искать текст

en: Multiple choice
ru: Множественный выбор

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Show all content
ru: Показать весь контент

en: Basic page
ru: Страница

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ru: Страница — это документ, который используется для страниц с редко изменяемой информацией. Например, таких страниц как «О сайте» или «Наш адрес». По умолчанию, документы этого типа не выводятся на первую страницу сайта и их комментирование отключено.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Select any filter and click on Apply to see results
ru: Выберите любой фильтр и нажмите Применить для просмотра результата

en: Submission access
ru: Доступ к отправлениям

en: Your submissions
ru: Ваши отправления

en: Show more content
ru: Показать больше материалов

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Feedback:
ru: Обратная связь:

en: Update URL alias
ru: Обновить URL-синоним

en: Recipient of the message.
ru: Получатель сообщения

en: Data export
ru: Экспорт данных

en: Lessons
ru: Уроки

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Relate content to the user who created it.
ru: Связывает материал с создавшим его пользователем.

en: Submission
ru: Отправление

en: Checklists
ru: Чек-листы

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ru: Пользователь - автор содержимого. Если вам требуется больше полей, чем просто UID, добавьте отношение "Содержимое: Автор"

en: Last page
ru: Последняя страница

en: Powered by
ru: Сделано на

en: Challenges
ru: Контроли знаний

en: Challenge
ru: Контроль знаний

en: Easy
ru: Легко

en: Save and manage fields
ru: Сохранить и перейти к настройке полей

en: Node operations bulk form
ru: Форма массовых операций с материалами

en: Hard
ru: Сложно

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Delete content configuration
ru: Конфигурация удаления материала

en: Nothing found.
ru: Ничего не найдено.

en: Book traversal links for
ru: Перекрёстные ссылки книги для

en: Passwords
ru: Пароли

en: First page
ru: Первая страница

en: Member profile
ru: Профиль участника

en: Submitted by @author_name on @date
ru: Опубликовано @author_name - @date

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Show sidebar
ru: Отображать боковую панель

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Site section links
ru: Ссылки разделов сайта

en: Admin profile
ru: Профиль администратора

en: Configuration for site administrators
ru: Конфигурация для администраторов сайта

en: Configuration for site members
ru: Конфигурация для участников сайта

en: Maximum submissions
ru: Максимальное количество отправлений

en: Completion
ru: Выполнение

en: On page
ru: На странице

en: No badges earned yet.
ru: Значков ещё не заработано.
