Skilling (8.x-2.20) - en to pt translation catalogue (235 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: delete
pt: apagar

en: Administer
pt: Administrar

en: Register
pt: Registro

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Author
pt: Autor

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Documentation
pt: Documentação

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Response
pt: Resposta

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Summary
pt: Resumo

en: Top
pt: Superior

en:  and
pt:  e

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: History
pt: Histórico

en: Notes
pt: Notas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: User
pt: Usuário

en: Check
pt: Cheque

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Question
pt: Pergunta

en: All
pt: Tudo

en: days
pt: dias

en: Submitted
pt: Enviado

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Good
pt: Bom

en: Off
pt: Desligado

en: From
pt: De

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Explanation
pt: Explicação

en: Term
pt: Termo

en: Warning
pt: Aviso

en: N/A
pt: N/D

en: Up
pt: Para cima

en: Model
pt: Modelo

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Calendar
pt: Calendário

en: Day
pt: Dia

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Configuration
pt: Configurações

en: Security
pt: Segurança

en: Note
pt: Nota

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Log in
pt: Entrar

en: Class
pt: Classe

en: Users
pt: Usuários

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Provides
pt: Fornece

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Pedido

en: Pattern
pt: Padrão

en: Close
pt: Fechar

en:  ago
pt:  atrás

en: Published?
pt: Publicado?

en: Operation
pt: Operação

en: Title:
pt: Título:

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Student
pt: Estudante

en: Attachments
pt: Anexos

en: create
pt: criar

en: Create account
pt: Criar conta

en: Clear
pt: Limpar

en: Lists
pt: Listas

en: author
pt: autor

en: Notice
pt: Nota

en: Caption
pt: Legenda

en: Log out
pt: Sair

en: Right
pt: Direita

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: No limit
pt: Sem limite

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Due date
pt: Data de vencimento

en: User name
pt: Nome do usuário

en: New
pt: Novo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Tabs
pt: Abas

en: Finished
pt: Concluído

en: Complete
pt: Concluído

en: Next page
pt: Próxima página

en: Submissions
pt: Submissões

en: Apply
pt: Aplicar

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Unread
pt: Não-lida

en: Character
pt: Caractere

en: Classes
pt: Turmas

en: Description:
pt: Descrição:

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Person
pt: Pessoa

en: Account
pt: Conta

en: Rejected
pt: Rejeitada

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Import content
pt: Importar conteúdo

en: Embed
pt: Incorporar

en: Patterns
pt: Padrões

en: Create a new account
pt: Criar nova conta

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Badges
pt: Emblemas

en: More...
pt: Mais...

en: Initials
pt: Iniciais

en:  days
pt:  dias

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Difficulty
pt: Dificuldade

en: User id
pt: Id de usuário

en: Bundle
pt: Pacote

en: Pause
pt: Pausa

en: Alerts
pt: Alertas

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Annotation
pt: Anotação

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: View page
pt: Ver página

en: Content author
pt: Autor do conteúdo

en: Course
pt: Curso

en: Lesson
pt: Lição

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Grouping field
pt: Campo agrupador

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Pagination
pt: Paginação

en: Poor
pt: Ruim

en: Caches cleared.
pt: Todos os caches foram limpos.

en: Fill in the blank
pt: Preencha o espaço em branco

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: View file
pt: Ver arquivo

en: Clear caches
pt: Apagar caches

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Show all content
pt: Exibir todo o conteúdo

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Submission access
pt: Acesso às submissões

en: Your submissions
pt: Suas submissões

en: Show more content
pt: Exibir mais conteúdo

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Data export
pt: Exportação de dados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar conteúdo ao usuário que o criou.

en: Submission
pt: Submissão

en: Correct?
pt: Correto?

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O usuário autor do conteúdo. Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Enrollment
pt: Matrícula

en: Last page
pt: Última página

en: Powered by
pt: Distribuído por

en: Easy
pt: Fácil

en: Save and manage fields
pt: Salvar e gerenciar campos

en: Enrollments
pt: Matrículas

en: Node operations bulk form
pt: Formulário de operações em massa para nodes

en: Hard
pt: Difícil

en: Add a new class
pt: Adicionar uma nova turma

en: Closing...
pt: Fechando...

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Delete content configuration
pt: Apagar configuração de conteúdo

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem do livro para

en: Passwords
pt: Senhas

en: First page
pt: Primeira página

en: Page type
pt: Tipo de Página

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Badge image
pt: Imagem do emblema

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Site section links
pt: Links de seções do site

en: Completion
pt: Concluído

en: Manage submissions.
pt: Gerenciar submissões.

en: Add enrollment
pt: Adicionar matrícula
