Skilling (8.x-2.8) - en to ro translation catalogue (174 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Register
ro: Înscriere

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Item
ro: Produs

en: Author
ro: Autor

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Image
ro: Imagine

en: Container
ro: Recipient

en: Required
ro: Necesar

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Summary
ro: Sumar

en: Top
ro: Sus

en:  and
ro:  și

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: History
ro: Istoric

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: User
ro: Utilizator

en: Check
ro: Verifică

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Required?
ro: Obligatoriu?

en: Create
ro: Crează

en: Question
ro: Întrebare

en: Table of contents
ro: Cuprins

en: All
ro: Toate

en: days
ro: zile

en: Submitted
ro: Trimis

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Good
ro: Bun

en: Off
ro: Oprit

en: From
ro: De la

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Explanation
ro: Explicaţie

en: Term
ro: Termen

en: Warning
ro: Avertizare

en: N/A
ro: N/D

en: Up
ro: Sus

en: Send
ro: Trimite

en: Desc
ro: Descendent

en: Code
ro: Cod

en: Owner
ro: Proprietar

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Day
ro: Zi

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârșit

en: Configuration
ro: Configurație

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Class
ro: Clasă

en: Users
ro: Utilizatori

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Provides
ro: Furnizează

en: Optional
ro: Opțional

en: Order
ro: Comandă

en: Pattern
ro: Model

en: Close
ro: Închideți

en: Operation
ro: Operație

en: Original
ro: Originală

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: create
ro: creare

en: Token
ro: Simbol

en: Clear
ro: Elimină

en: Lists
ro: Liste

en: author
ro: autor

en: Notice
ro: Notificare

en: Caption
ro: Legendă

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: Right
ro: Dreapta

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Changed
ro: Schimbat

en: Completed
ro: Finalizată

en: User name
ro: Nume utilizator

en: New
ro: Nou

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Tabs
ro: Taburi

en: Finished
ro: Finalizat

en: Complete
ro: Finalizat

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Submissions
ro: Trimiteri

en: Apply
ro: Aplică

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Classes
ro: Clase

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Account
ro: Cont

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: About
ro: Despre

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Embed
ro: Încorporat

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en:  days
ro:  zile

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Bundle
ro: Pachet

en: Message templates
ro: Șabloane de mesaje

en: Content author
ro: Autor conținut

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Pagination
ro: Paginație

en: Caches cleared.
ro: Datele din cache au fost șterse.

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Relate content to the user who created it.
ro: Leagă conținutul la utilizatorul care l-a creat.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ro: Utilizatorul care este autorul conținutului. Dacă aveți nevoie de mai multe câmpuri decât uid adăugați relația conținut: autor

en: Last page
ro: Ultima pagină

en: Save and manage fields
ro: Salvare și administrare câmpuri

en: Node operations bulk form
ro: Formular pentru operații în masă noduri

en: Add a new class
ro: Adugă clasă nouă

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Delete content configuration
ro: Ștergeți configurația conținutului

en: Book traversal links for
ro: Legături de parcurgere a cărții pentru

en: Passwords
ro: Parole

en: First page
ro: Prima pagină

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: Badge image
ro: Imaginea insignei

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site
