Skilling (8.x-2.9) - en to bn translation catalogue (66 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Author
bn: লেখক

en: Subject
bn: বিষয়

en: Description
bn: বিবরণ

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Categories
bn: বিভাগসমূহ

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: Image
bn: ছবি

en: Required
bn: অত্যাবশ্যক

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Go to previous page
bn: পূর্ববর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Go to parent page
bn: মূল পাতায় যান

en: Go to next page
bn: পরবর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Import
bn: আমদানী

en: Book
bn: বই

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Help
bn: সহায়তা

en: Summary
bn: সারসংক্ষেপ

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: History
bn: ইতিহাস

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: Question
bn: প্রশ্ন

en: All
bn: সমস্ত

en: Block
bn: ব্লক

en: Good
bn: ভাল

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Code
bn: কোড

en: Day
bn: দিন

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Log in
bn: প্রবেশ

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Optional
bn: ঐচ্ছিক

en: Order
bn: ক্রম

en: Logout
bn: প্রস্থান

en: Log out
bn: লগ আউট

en: Finished
bn: সম্পাদিত

en: Go to first page
bn: প্রথম পৃষ্ঠায় যাও

en: Go to last page
bn: শেষ পৃষ্ঠায় যাও

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: Account
bn: এ্যাকাউন্ট

en: About
bn: সম্পর্কে

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব
