Skinr (8.x-2.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (73 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: enable
hi: सक्षम

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Delete group
hi: समूह नष्ट करो

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: unknown
hi: अज्ञात

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: none
hi: कोई नहीं

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Theme
hi: थीम

en: theme
hi: थीम

en: ID
hi: आईडी

en: type
hi: प्रकार

en: status
hi: स्थिति

en: Options
hi: विकल्प

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Normal
hi: सामान्य

en: Advanced
hi: विकसित

en: System
hi: प्रणाली

en: group
hi: समूह

en: Option
hi: विकल्प

en: module
hi: मॉड्यूल

en: Add group
hi: समूह जोड़ें

en: Operation
hi: काम

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: any
hi: कोई भी

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Show only items where
hi: केवल वही मदों को दिखाएं जहाँ

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Uses
hi: उपयोग

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: and where %property is %value
hi: कहाँ %property है %value

en: where %property is %value
hi: जहां %property है %value

en: and where
hi: और कहाँ
