Skinr (8.x-2.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (104 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Reset to defaults
hu: Visszaállítás az alapértelmezésre

en: enabled
hu: engedélyezett

en: enable
hu: engedélyezés

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Groups
hu: Csoportok

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: disabled
hu: tiltott

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Delete group
hu: Csoport törlése

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Weight
hu: Súly

en: none
hu: nincs

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Theme
hu: Smink

en: theme
hu: smink

en: ID
hu: Azonosító

en: type
hu: típus

en: status
hu: állapot

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Done
hu: Kész

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Overridden
hu: Felülírva

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Add a condition
hu: Feltétel hozzáadása

en: Normal
hu: Általános

en: Advanced
hu: Haladó

en: System
hu: Rendszer

en: Group name
hu: Csoportnév

en: group
hu: csoport

en: Option
hu: Lehetőség

en: Untitled
hu: Cím nélkül

en: CSS classes
hu: CSS osztályok

en: module
hu: modul

en: Add group
hu: Csoport hozzáadása

en: Operation
hu: Művelet

en: Additional
hu: Továbbiak

en: No items selected.
hu: Nincs elem kiválasztva.

en: The update has been performed.
hu: A frissítés végrehajtva.

en: Refine
hu: Finomítás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: any
hu: tetszőleges

en: revert
hu: visszaállítás

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: disable
hu: letiltás

en: Storage
hu: Tárolás

en: The update has encountered an error.
hu: A frissítés során hiba történt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
hu[0]: 1 elem sikeresen fel lett dolgozva:
hu[1]: @count elem sikeresen fel lett dolgozva:

en: Skin
hu: Smink

en: Show only items where
hu: Csak azon elemek mutatása, ahol

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Element
hu: HTML elem

en: Skin settings
hu: Bőr beállításai

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Uses
hu: Használat

en: Group title
hu: Csoport cím

en: Additional classes for Skinr may only contain alphanumeric characters, spaces, - and _.
hu: A további osztályok a <em>Skinr<em> számára csak alfanumerikus karaktereket, szóközt és aláhúzást tartalmazhatnak.

en: Provides a way to define and/or skin bits of Drupal output from the UI.
hu: Egy felhasználói felületről lehetőséget biztosít ahhoz, hogy a Drupal kinézetét még inkább egyedivé lehessen tenni.

en: An error occurred and processing did not complete.
hu: Hiba történt, a feldolgozás nem ért véget.

en: Library
hu: Könyvtár

en: enabled + default
hu: engedélyezett + alapértelmezés

en: Trigger the activation of this context
hu: Előidézi a környezet aktíválását.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
hu[0]: Biztosan törölhető ez az elem?
hu[1]: Biztosan törölhetőek ezek az elemek?

en: Require all conditions
hu: Minden feltételt megkövetel

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
hu: Ha be van jelölve, akkor minden feltételnek teljesülnie kell, hogy a környezet aktív legyen. Máskülönben az első teljesülő feltétel aktíválja a környezetet.

en: and where %property is %value
hu: és ahol %property értéke %value

en: where %property is %value
hu: ahol %property értéke %value

en: and where
hu: és hol

en: Element type
hu: Elem típus

en: A description for this group.
hu: Leírás a csoporthoz.

en: Enable @group group
hu: @group csoport engedélyezése

en: Weight for @group group
hu: @group csoport súlya

en: element
hu: elem

[ctx: Plural]
en: Disabled
hu: Letiltva

[ctx: Plural]
en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Filter by view name or description
hu: Szűrés a nézet neve vagy leírása alapján
