Stratus Meridian Developer Portal (3.0.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (176 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Register
ja: 登録

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Username
ja: ユーザー名

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: Article
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Icon
ja: アイコン

en: Audio
ja: オーディオ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Picture
ja: 写真

en: Email
ja: メール

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Logo
ja: ロゴ

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: カウント

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Banner
ja: バナー

en: Tools
ja: ツール

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Close
ja: 閉じる

en: Full
ja: すべて

en: Token
ja: トークン

en: Video
ja: ビデオ

en: Diff
ja: 差分

en: Link color
ja: リンクの色

en: Products
ja: 商品

en: Output format
ja: 出力書式

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: pending
ja: 保留

en: Administrator
ja: 管理者

en: Tab Title
ja: タブのタイトル

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Member
ja: メンバー

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: Compact
ja: コンパクト

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Warnings
ja: 警告

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Full content
ja: 全文

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Wide
ja: ワイド

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Basic Page
ja: 基本ページ

en: Block types
ja: ブロックタイプ

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Public Files Directory
ja: パブリックファイルディレクトリー

en: Private Files Directory
ja: プライベートファイルディレクトリー

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Entire Site
ja: サイト全体

en: Default Drupal Database
ja: デフォルト Drupal データベース

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)
