Stratus Meridian Developer Portal (3.0.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (165 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Username
sv: Användarnamn

en: List
sv: Lista

en: Description
sv: Beskrivning

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: Article
sv: Artikel

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: File
sv: Fil

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Name
sv: Namn

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Icon
sv: Ikon

en: Audio
sv: Ljud

en: Teaser
sv: Ingress

en: Picture
sv: Bild

en: Email
sv: E-post

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Logo
sv: Logotyp

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Fields
sv: Fält

en: Count
sv: Antal

en: Plain text
sv: Ren text

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Close
sv: Stäng

en: Full
sv: Fullständig

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Diff
sv: Skillnad

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Products
sv: Varor

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Edit profile
sv: Redigera profil

en: Administrator
sv: Administratör

en: Tab Title
sv: Fliktitel

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Member
sv: Medlem

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Credentials
sv: Referenser

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Search index
sv: Sökindex

en: Video file
sv: Videofil

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Compact
sv: Kompakt

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Warnings
sv: Varningar

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Video URL
sv: URL för video

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Wide
sv: Bred

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Block types
sv: Blocktyper

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.

en: Delete media
sv: Radera media

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

en: Media Library thumbnail (220×220)
sv: Miniatyrbild för mediebibliotek (220 × 220)

en: @interval hence
sv: @interval därav
