Smart Date (3.0.2) - en to hu translation catalogue (134 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Language
hu: Nyelv

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Daily
hu: Napi

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havonta

en: None
hu: Nincs

en: default
hu: alapértelmezés

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Ends
hu: Végződik

en: Time
hu: Idő

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: ID
hu: Azonosító

en: After
hu: Utána

en: Date Format
hu: Dátumformátum

en: Separator
hu: Elválasztó

en: days
hu: napok

en: Never
hu: Soha

en: Custom
hu: Egyéni

en: Time zone
hu: Időzóna

en: Advanced
hu: Haladó

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: All day
hu: Egész nap

en: months
hu: hónap

en: Last
hu: Utolsó

en: Override
hu: Felülírás

en: Expose
hu: Felfed

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Plain
hu: Egyszerű

en: Recent
hu: Friss

en: Duration
hu: Időtartam

en: second
hu: másodperc

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: First
hu: Első

en: Limit
hu: Korlát

en: times
hu: szor

en: first
hu: első

en: third
hu: harmadik

en: fourth
hu: negyedik

en: fifth
hu: ötödik

en: day
hu: nap

en: Second
hu: Második

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Default duration
hu: Alapértelmezett időtartam

en: last
hu: utolsó

en: Join
hu: Kapcsolás

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Time Format
hu: Időformátum

en: Every
hu: Minden

en: Third
hu: Harmadik

en: Fourth
hu: Negyedik

en: Fifth
hu: Ötödik

en: Add another item
hu: Újabb elem hozzáadása

en: years
hu: év

en: weeks
hu: hét

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: @count minutes
hu: @count perc

en: Values
hu: Értékek

en: About
hu: Leírás

en: and
hu: és

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Rule
hu: Szabály

en: Instances
hu: Példányok

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Uses
hu: Használat

en: Repeats
hu: Ismétlődések

en: Compact
hu: Tömör

en: Upcoming
hu: Közelgő

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: Entity ID
hu: Entitás azonosítója

en: Default timezone
hu: Alapértelmezett időzóna

en: invisible
hu: láthatatlan

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
hu: A címke nem szükséges. Amennyiben a sor csak egy számot tartalmaz, az lesz a kulcs és egyben a címke is.

en: 5 minute
hu: 5 perc

en: 15 minute
hu: 15 perc

en: Instance
hu: Példány

en: Appears in: @bundles.
hu: Megjelenés helye: @bundles.

en: Time increments
hu: Időközök

en: 10 minute
hu: 10 perc

en: 30 minute
hu: 30 perc

en: Reduce
hu: Csökkent

en: Date part order
hu: Dátumrészek sorrendje

en: Month/Day/Year
hu: Hónap/Nap/Év

en: Day/Month/Year
hu: Nap/Hónap/Év

en: Year/Month/Day
hu: Év/Hónap/Nap

en: Time type
hu: Időtípus

en: 24 hour time
hu: 24 órás

en: 12 hour time
hu: 12 órás

en: Time separator
hu: Időpot elválasztó

en: Group item
hu: Csoportelem

en: Managing and displaying date fields
hu: Dátummezők kezelése és megjelenítése

en: Displaying dates
hu: Dátumok megjelenítése

en: @label referenced from @field_name
hu: @field_name mezőből hivatkozó @label címke

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
hu: %name : %format biztosan törölhető?

en: Time zone override
hu: Időzóna felülírása

en: @title (value @number)
hu: @title (@number érték)

en: Date part order: @order
hu: Dátumrészek sorrendje: @order

en: Time type: @time_type
hu: Idő típus: @time_type

en: Time increments: @increment
hu: Időközök: @increment

en: Configuration was saved.
hu: Beállítás elmentve.

en: Default start date type
hu: Kezdődátum alapértelmezett típusa

en: Default start date value
hu: Kezdődátum alapértelmezett értéke

en: Date separator
hu: Dátum elválasztó

en: The string to separate the start and end dates
hu: A kezdő- és záródátumot elválasztó karaktersorozat

en: Separator: %separator
hu: Elválasztó: %separator

en: Computed start date
hu: Számított kezdődátum

en: The computed start DateTime object.
hu: A kiszámított kezdő DateTime objektum.

en: Computed end date
hu: Számított végdátum

en: The computed end DateTime object.
hu: A kiszámított vég DateTime objektum.

en: The @title end date cannot be before the start date
hu: @title végdátuma nem lehet korábbi a kezdődátumnál

en: There are no @label yet.
hu: Még nincs @label.
