Smart Date (3.1.0-alpha2) - en to pl translation catalogue (125 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Value
pl: Wartość

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Language
pl: Język

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Daily
pl: Codziennie

en: Weekly
pl: Co tydzień

en: Monthly
pl: Miesięcznie

en: default
pl: domyślny

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Time
pl: Czas

en: View
pl: Widok

en: never
pl: nigdy

en: After
pl: Po

en: hours
pl: godziny

en: days
pl: dni

en: Never
pl: Nigdy

en: Custom
pl: Własne

en: Time zone
pl: Strefa czasowa

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Unlimited
pl: Nieograniczone

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: All day
pl: Cały dzień

en: months
pl: miesiące

en: Last
pl: Ostatni

en: Override
pl: Nadpisz

en: Expose
pl: Udostępniaj

en: Plain
pl: Zwykłe

en: Duration
pl: Czas trwania

en: second
pl: drugie

en: minutes
pl: minuty

en: Parameters
pl: Parametry

en: First
pl: Pierwszy

en: Limit
pl: Ograniczenie

en: first
pl: pierwsze

en: third
pl: trzecie

en: fourth
pl: czwarte

en: fifth
pl: piąte

en: day
pl: dzień

en: Second
pl: Sekunda

en: Select list
pl: Lista wyboru

en: Revert
pl: Przywróć

en: Default duration
pl: Domyślny czas trwania

en: last
pl: ostatnia

en: Join
pl: Dołącz

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: Time Format
pl: Format czasu

en: Third
pl: Trzeci

en: Fourth
pl: Czwarty

en: Fifth
pl: Piąty

en: Repeats
pl: Powtarza się

en: Add another item
pl: Dodaj kolejne

en: years
pl: lata

en: weeks
pl: tygodnie

en: 1 minute
pl: 1 minuta

en: @count minutes
pl: @count minut

en: Values
pl: Wartości

en: About
pl: O stronie

en: and
pl: i

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: Entity type
pl: Typ encji

en: Rule
pl: Reguła

en: Instances
pl: Instancje

en: Manage Instances
pl: Zarządzaj instancjami

en: Bundle
pl: Zestaw

en: Uses
pl: Używa

en: Repeats
pl: Powtórzenia

en: Compact
pl: Kompaktowy

en: Upcoming
pl: Nadchodzące

en: Field types
pl: Typy pól

en: Entity ID
pl: ID encji

en: Weight for row @number
pl: Waga wiersza @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
pl: Etykieta jest opcjonalna. Jeśli wiersz zawiera tylko liczbę, zostanie ona użyta jako etykieta i klucz.

en: 5 minute
pl: 5 minut

en: 15 minute
pl: 15 minut

en: Appears in: @bundles.
pl: Występuje w: @bundles.

en: Time increments
pl: Przyrosty czasu

en: 10 minute
pl: 10 minut

en: 30 minute
pl: 30 minut

en: Reduce
pl: Zmniejsz

en: Date part order
pl: Kolejność elementów daty

en: Month/Day/Year
pl: Miesiąc/Dzień/Rok

en: Day/Month/Year
pl: Dzień/Miesiąc/Rok

en: Year/Month/Day
pl: Rok/Miesiąc/Dzień

en: Time type
pl: Typ czasu

en: 24 hour time
pl: Czas 24 godzinny

en: 12 hour time
pl: Czas 12 godzinny

en: Group item
pl: Element grupy

en: Managing and displaying date fields
pl: Zarządzanie i wyświetlanie pól daty

en: Displaying dates
pl: Wyświetlanie dat

en: @label referenced from @field_name
pl: @label wskazywana przez @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
pl: Czy na pewno usunąć format %name : %format?

en: Time zone override
pl: Nadpisanie strefy czasowej

en: @title (value @number)
pl: @title (wartość @number)

en: Date part order: @order
pl: Kolejność elementów daty: @order

en: Time type: @time_type
pl: Typ czasu: @time_type

en: Time increments: @increment
pl: Przyrosty czasu: @increment

en: Default start date type
pl: Domyślny typ daty początkowej

en: Default start date value
pl: Domyślna wartość daty początkowej

en: Date separator
pl: Separator daty

en: The string to separate the start and end dates
pl: Łańcuch znaków do oddzielania początkowych i końcowych dat.

en: Computed start date
pl: Wyliczona data początkowa

en: The computed start DateTime object.
pl: Wyliczony obiekt początkowej daty i godziny

en: Computed end date
pl: Wyliczona data końcowa

en: The computed end DateTime object.
pl: Wyliczony koniec w postaci obiektu DateTime.

en: The @title end date cannot be before the start date
pl: Data końcowa @title nie może być wcześniejsza niż data początkowa

en: There are no @label yet.
pl: @label nie zostały jeszcze dodane.

en: Revert to Default
pl: Przywróć do stanu domyślnego
