Smart Date (3.1.2) - en to tr translation catalogue (123 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Cancel
tr: İptal

en: Language
tr: Dil

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Hourly
tr: Her saat

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: default
tr: öntanımlı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Ends
tr: Bitiş

en: Time
tr: Zaman

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: never
tr: hiçbir zaman

en: After
tr: Sonra

en: Separator
tr: Ayraç

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: Never
tr: Asla

en: Custom
tr: Özel

en: Time zone
tr: Saat dilimi

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: months
tr: ay

en: Last
tr: Son

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Expose
tr: Çıkar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Plain
tr: Sade

en: Recent
tr: Son eklenenler

en: Duration
tr: Süre

en: second
tr: ikinci

en: minutes
tr: dakika

en: Parameters
tr: Parametreler

en: First
tr: Birinci

en: Limit
tr: Sınır

en: first
tr: birinci

en: third
tr: üçüncü

en: fourth
tr: dördüncü

en: fifth
tr: beşinci

en: day
tr: gün

en: Second
tr: Saniye

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Revert
tr: Geri al

en: Join
tr: Katıl

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Time Format
tr: Saat Biçimi

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Fifth
tr: Beşinci

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: years
tr: yıl

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: @count minutes
tr: @count dakika

en: Values
tr: Değerler

en: About
tr: Hakkında

en: and
tr: ve

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Rule
tr: Kural

en: Instances
tr: Örnekler

en: Manage Instances
tr: Örnekleri yönet

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Uses
tr: Kullanım

en: Repeats
tr: Tekrarlama

en: Compact
tr: Sade

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
tr: Etiket isteğe bağlıdır: bir satırda tek bir sayı varsa, hem anahtar hem de değer olarak kullanılır.

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: Time increments
tr: Zaman artımları

en: 10 minute
tr: 10 dakika

en: 30 minute
tr: 30 dakika

en: Reduce
tr: Azalt

en: Date part order
tr: Tarih kısmı sıralaması

en: Month/Day/Year
tr: Ay/Gün/Yıl

en: Day/Month/Year
tr: Gün/Ay/Yıl

en: Year/Month/Day
tr: Yıl/Ay/Gün

en: Time type
tr: Saat tipi

en: 24 hour time
tr: 24 saatlik biçim

en: 12 hour time
tr: 12 saatlik biçim

en: Group item
tr: Grup öğesi

en: Managing and displaying date fields
tr: Tarih alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Displaying dates
tr: Tarihleri görüntüleme

en: @label referenced from @field_name
tr: @field_name tarafından başvurulan @label

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
tr: %name : %format biçimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Time zone override
tr: Saat dilimini geçersiz kıl

en: @title (value @number)
tr: @title (@number değeri)

en: Date part order: @order
tr: Tarih kısmı sıralaması: @order

en: Time type: @time_type
tr: Saat tipi: @time_type

en: Time increments: @increment
tr: Zaman artımları: @increment

en: Default start date type
tr: Varsayılan başlangıç tarihi tipi

en: Default start date value
tr: Varsayılan başlangıç tarihi değeri

en: Date separator
tr: Tarih ayırıcı

en: The string to separate the start and end dates
tr: Başlangıç ve bitiş tarihlerini ayırmak için kullanılan dizge

en: Separator: %separator
tr: Ayırıcı: %separator

en: Computed start date
tr: Hesaplanan başlangıç tarihi

en: The computed start DateTime object.
tr: Hesaplanan başlangıç Tarih Saat nesnesi.

en: Computed end date
tr: Hesaplanan bitiş tarihi

en: The computed end DateTime object.
tr: Hesaplanan bitiş Tarih Saat nesnesi.

en: The @title end date cannot be before the start date
tr: @title bitiş tarihi, başlangıç tarihinden önce olamaz

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.
