Smart Date (3.4.0-rc1) - en to ro translation catalogue (96 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Cancel
ro: Anulare

en: Language
ro: Limba

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Hourly
ro: Orar

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: default
ro: implicit

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Ends
ro: Se termină

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afișează

en: never
ro: nicioadă

en: After
ro: După

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Never
ro: Niciodată

en: Custom
ro: Personalizat

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Advanced
ro: Avansat

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: End
ro: Sfârşit

en: All day
ro: Toată ziua

en: Last
ro: Ultimul

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Expose
ro: Expune

en: Plain
ro: Simplu

en: Duration
ro: Durată

en: Parameters
ro: Parametri

en: First
ro: Primul

en: Limit
ro: Limită

en: day
ro: zi

en: Second
ro: Secundă

en: Select list
ro: Listă selecție

en: Revert
ro: Revenire

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Time Format
ro: Format oră

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Yearly
ro: Anual

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: Values
ro: Valori

en: About
ro: Despre

en: and
ro: și

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Bundle
ro: Pachet

en: Uses
ro: Folosește

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Weight for row @number
ro: Greutate pentru rândul @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ro: Eticheta este opțională: dacă o linie conține un singur număr, acesta va fi folosit ca cheie și etichetă.

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: Time increments
ro: Intervale de timp

en: Date part order
ro: Ordinea părților din dată

en: Month/Day/Year
ro: Lună/Zi/An

en: Day/Month/Year
ro: Zi/Lună/An

en: Year/Month/Day
ro: An/Lună/Zi

en: Time type
ro: Tipul de timp

en: 24 hour time
ro: 24 ore

en: 12 hour time
ro: 12 ore

en: Group item
ro: Grupați elementul

en: Managing and displaying date fields
ro: Administrarea și afișarea câmpurilor de tip dată

en: Displaying dates
ro: Afișare date

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți formatul %name : %format?

en: Time zone override
ro: Suprascrierea fusului orar

en: @title (value @number)
ro: @title (valoare @number)

en: Date part order: @order
ro: Ordinea părții din dată: @order

en: Time type: @time_type
ro: Tipul de timp: @time_type

en: Time increments: @increment
ro: Increment timp: @increment

en: Default start date type
ro: Tipul implicit al datei de început

en: Default start date value
ro: Valoarea implicită a datei de început

en: Date separator
ro: Separator dată

en: The string to separate the start and end dates
ro: Șirul care separă datele de început și de încheiere.

en: Computed start date
ro: Dată de început computerizată

en: The computed start DateTime object.
ro: Obiectul DatăTimp de început computerizat.

en: Computed end date
ro: Dată de încheiere computerizată

en: The computed end DateTime object.
ro: Obiectul DatăTimp de final computerizat.

en: The @title end date cannot be before the start date
ro: Data de încheiere @title nu poate fi anterioară datei de începere

en: There are no @label yet.
ro: Nu există @label încă.
