Smart Date (3.5.0-beta3) - en to nl translation catalogue (199 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Language
nl: Taal

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Hourly
nl: Elk uur

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: default
nl: standaard

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Ends
nl: Eindigt

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: never
nl: nooit

en: After
nl: Na

en: Date Format
nl: Datumnotatie

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: hours
nl: uren

en: days
nl: dagen

en: Never
nl: Nooit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: All day
nl: Hele dag

en: months
nl: maanden

en: Last
nl: Laatste

en: Override
nl: Overschrijven

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Plain
nl: Plat

en: Recent
nl: Recente

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: second
nl: tweede

en: minutes
nl: minuten

en: to
nl: naar

en: First
nl: Eerste

en: Limit
nl: Limiet

en: times
nl: keer

en: first
nl: eerste

en: third
nl: derde

en: fourth
nl: vierde

en: fifth
nl: vijfde

en: day
nl: dag

en: Second
nl: Seconde

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Default duration
nl: Standaardduur

en: last
nl: laatste

en: Join
nl: Lid worden

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Time Format
nl: Tijdformaat

en: Third
nl: Derde

en: Fourth
nl: Vierde

en: Fifth
nl: Vijfde

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: years
nl: jaren

en: weeks
nl: weken

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: @count minutes
nl: @count minuten

en: Values
nl: Waarden

en: daily
nl: dagelijks

en: weekly
nl: wekelijks

en: About
nl: Over

en: and
nl: en

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Rule
nl: Regel

en: monthly
nl: maandelijks

en: Instances
nl: Exemplaren

en: Manage Instances
nl: Instanties beheren

en: Bundle
nl: Bundel

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Upcoming
nl: Binnenkort

en: every
nl: elke

en: Format Type
nl: Opmaaktype

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Default timezone
nl: Standaard tijdzone

en: invisible
nl: onzichtbaar

en: Annually
nl: Jaarlijks

en: within
nl: binnen

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
nl: Het label is optioneel: als een regel enkel een getal bevat, zal het gebruikt worden als sleutel én als label.

en: 5 minute
nl: 5 minuten

en: 15 minute
nl: 15 minuten

en: Reschedule
nl: Opnieuw inplannen

en: Instance
nl: Exemplaar

en: Appears in: @bundles.
nl: Komt voor in: @bundles.

en: Time increments
nl: Tijdsinterval

en: 10 minute
nl: 10 minuten

en: 30 minute
nl: 30 minuten

en: Weekday
nl: Weekdag

en: weekday
nl: weekdag

en: Apply Changes
nl: Wijzigingen toepassen

en: Reduce
nl: Verminder

en: Search Path
nl: Zoekpad

en: on the
nl: op de

en: Date part order
nl: Datum-onderdeelvolgorde

en: Month/Day/Year
nl: Maand/Dag/Jaar

en: Day/Month/Year
nl: Dag/Maand/Jaar

en: Year/Month/Day
nl: Jaar/Maand/Dag

en: Time type
nl: Tijdstype

en: 24 hour time
nl: 24-uursnotatie

en: 12 hour time
nl: 12-uursnotatie

en: Time separator
nl: Tijdscheidingsteken

en: Restore Default
nl: Standaard herstellen

en: Group item
nl: Groepsitem

en: Managing and displaying date fields
nl: Datumvelden beheren en weergeven

en: Displaying dates
nl: Datums weergeven

en: @label referenced from @field_name
nl: Naar @label verwezen door @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
nl: Weet u zeker dat u de indeling %name : %format wilt wissen?

en: Time zone override
nl: Tijdzone overschrijven

en: @title (value @number)
nl: @title (waarde @number)

en: Date part order: @order
nl: Datum-onderdeelvolgorde: @order

en: Time type: @time_type
nl: Tijdtype: @time_type

en: Time increments: @increment
nl: Tijdstappen: @increment

en: Configuration was saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Default start date type
nl: Standaard begindatumtype

en: Default start date value
nl: Standaard begindatumwaarde

en: Date separator
nl: Datumscheidingsteken

en: The string to separate the start and end dates
nl: De tekst die begin- en einddatum scheid

en: Separator: %separator
nl: Scheidingsteken: %separator

en: Computed start date
nl: Berekende startdatum

en: The computed start DateTime object.
nl: Het berekende begin-datum/tijd-object

en: Computed end date
nl: Berekende einddatum

en: The computed end DateTime object.
nl: Het berekende eind-datum/tijd-object

en: The @title end date cannot be before the start date
nl: De einddatum @title kan niet voor de begindatum vallen

en: There are no @label yet.
nl: Er zijn nog geen @label.

en: Access denied!
nl: Toegang geweigerd!

en: Default start time type
nl: Standaardtype starttijd

en: Default start time value
nl: Standaardwaarde starttijd

en: Default end time type
nl: Standaardtype eindtijd

en: Default end time value
nl: Standaardwaarde eindtijd

en: Start timestamp value
nl: Waarde start-tijdstempel

en: End timestamp value
nl: Waarde einde-tijdstempel

en: A unique name for this item. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke naam voor dit item. Dit mag alleen kleine letters, nummers of een laag streepje bevatten.

en: The site-relative path to the search results page. Be sure to include the preceding slash
nl: Het pad voor de zoekresultaten-pagina (begin met een schuine streep).

en: URL Parameter
nl: URL-parameter

en: The URL parameter through which search keywords are passed
nl: De URL-parameter die de zoektermen bevat

en: Parameter Missing.
nl: Parameter ontbreekt.

en: Invalid User!
nl: Ongeldige gebruiker!

en: %entity_type: updated %title
nl: %entity_type: %title bijgewerkt

en: Provides the ability to store start and end times, with duration. Also provides an intelligent admin UI, and a variety of formatting options.
nl: Biedt de mogelijkheid om begin- en eindtijden op te slaan, inclusief tijdsduur. Biedt tevens een intelligente gebruikersinterface voor beheerders en een verscheidenheid aan opmaakopties.

en: Smart date settings
nl: Smart Date-instellingen

en: Duration options made available to the user
nl: Opties voor tijdsduur beschikbaar maken voor de gebruiker

en: Smart date default display format settings
nl: Instellingen voor standaardweergave van Smart Date

en: Smart date plain display format settings
nl: Instellingen voor eenvoudige weergave van Smart Date

en: Smart date custom display format settings
nl: Instellingen voor aangepaste weergave van Smart Date

en: Smart date select list display format settings
nl: Instellingen voor selectielijst-weergave van Smart Date

en: The string to separate the start and end times. Include spaces before and after if those are desired.
nl: De tekenreeks voor het scheiden van start- en eindtijden. Voeg spaties voor en na toe, indien gewenst.

en: Date/time join
nl: Datum/tijd samenvoegsel

en: The characters that will be used to join dates and their associated times.
nl: De karakters die worden gebruikt om datums en tijden samen te voegen.

en: PHP Time Format
nl: PHP tijdnotatie

en: The PHP date code to use for formatting times.
nl: De PHP datumcode voor de notatie van tijden.

en: PHP Date Format
nl: PHP datumnotatie

en: The PHP date code to use for formatting dates.
nl: De PHP datumcode voor de notatie van datums.

en: All Day Label
nl: Hele Dag-label

en: What to output when an event has been set to run all day. Leave blank to only show the date.
nl: Wat moet worden getoond als een gebeurtenis de hele dag doorloopt. Laat leeg om alleen de datum weer te geven.

en: First part shown
nl: Eerste deel getoond

en: Specify whether the time or date should be shown first.
nl: Geef aan wat eerst getoond wordt, datum of tijd.

en: Join: %join
nl: Samenvoegsel: %join

en: Time Format: %time_format
nl: Tijdnotatie: %time_format

en: Date Format: %date_format
nl: Datumnotatie: %date_format

en: Set which of the duration increments provided above that should be selected by default.
nl: Stel in welke van de hierboven vermelde stappen standaard moet worden geselecteerd.

en: No string to allow for custom values, so the provided increments will be strictly enforced.
nl: De optie 'aangepast' is niet aanwezig, dus de opgegeven stappen worden strikt gehandhaafd.

en: Please specify a default duration that is one of the provided options.
nl: Geef een van de aangeboden opties als standaardduur aan.

en: Duration, in minutes
nl: Duur, in minuten

en: Smart date range
nl: Smart Date-bereik

[ctx: Rule text]
en: on :day
nl: op :day

[ctx: Rule text]
en: on the :day
nl: op de :day

[ctx: Rule text]
en: at :time
nl: om :time

en: until :date
nl: t/m :date

en: on days
nl: op de dagen

[ctx: Smart Date Recur]
en: days
nl: dagen

[ctx: Smart Date Recur]
en: weeks
nl: weken

[ctx: Smart Date Recur]
en: months
nl: maanden

[ctx: Smart Date Recur]
en: years
nl: jaren

en: # of
nl: n
