Smart Date (3.7.0) - en to fa translation catalogue (96 entries)

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Cancel
fa: لغو

en: Language
fa: زبان

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Hourly
fa: ساعتی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Monthly
fa: ماهیانه

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Time
fa: زمان

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: never
fa: هرگز

en: ID
fa: شناسه

en: After
fa: بعد

en: Separator
fa: جداکننده

en: hours
fa: ساعت‌

en: days
fa: روزها

en: Year
fa: سال

en: Never
fa: هیچوقت

en: Custom
fa: سفارشی

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Month
fa: ماه

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Day
fa: روز

en: Start
fa: شروع

en: End
fa: پایان

en: Override
fa: بازنویسی

en: Expose
fa: نمایش

en: Operator
fa: عملگر

en: Plain
fa: ساده

en: Duration
fa: مدت

en: minutes
fa: دقیقه

en: Token
fa: توکن

en: Limit
fa: محدوده

en: day
fa: روز

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Revert
fa: بازگشت

en: Hours
fa: ساعت

en: Units
fa: واحدها

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: years
fa: سال‌ها

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: @count minutes
fa: @count دقیقه

en: Values
fa: مقادیر

en: daily
fa: روزانه

en: weekly
fa: هفتگی

en: About
fa: درباره

en: and
fa: و

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: 1
fa: ۱

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Rule
fa: قانون

en: monthly
fa: ماهانه

en: Bundle
fa: بسته

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Default argument
fa: آرگومان پیش فرض

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم‌های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fa: برچسب اختیاری است: اگر یک خط شامل یک عدد باشد، آن عدد به عنوان کلید و مقدار به کار برده خواهد شد.

en: 5 minute
fa: 5 دقیقه

en: 15 minute
fa: 15 دقیقه

[ctx: Sort order]
en: Date
fa: تاریخ

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Appears in: @bundles.
fa: نمایش در @bundles.

en: Time increments
fa: گام‌های افزایش زمان

en: 10 minute
fa: 10 دقیقه

en: 30 minute
fa: 30 دقیقه

en: There are no @label yet.
fa: هنوز @label وجود ندارد.
