Smart Date (4.1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (143 entries)

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Edit
fr: Modifier

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: default
fr: défaut

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Ends
fr: Finit

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: never
fr: jamais

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: After
fr: Après

en: Date Format
fr: Format de date

en: Separator
fr: Séparateur

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Year
fr: Année

en: Never
fr: Jamais

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Advanced
fr: Avancé

en: Month
fr: Mois

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Day
fr: Jour

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: All day
fr: Journée Entière

en: months
fr: mois

en: Override
fr: Supplanter

en: Expose
fr: Exposer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Plain
fr: Brut

en: Recent
fr: Récent

en: Duration
fr: Durée

en: to
fr: à

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Limit
fr: Limite

en: times
fr: fois

en: day
fr: jour

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Granularity
fr: Granularité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Hours
fr: Heures

en: Units
fr: Unités

en: Default duration
fr: Durée par défaut

en: Join
fr: S'inscrire

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Time Format
fr: Format de l'heure

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Yearly
fr: Annuellement

en: years
fr: années

en: weeks
fr: semaines

en: Values
fr: Valeurs

en: daily
fr: journalier

en: weekly
fr: hebdomadaire

en: About
fr: À propos

en: and
fr: et

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rule
fr: Règle

en: monthly
fr: mensuel

en: Manage Instances
fr: Gérer les instances

en: Bundle
fr: Type

en: Uses
fr: Utilisations

en: Default argument
fr: Argument par défaut

en: Repeats
fr: Se répète

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: Upcoming
fr: Prochainement

en: Decimals
fr: Décimales

en: Field types
fr: Types de champs

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fr: Le libellé est optionnel : si une ligne contient un nombre seul, il sera utilisé comme clef et libellé.

en: 5 minute
fr: 5 minutes

en: 15 minute
fr: 15 minutes

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: Reschedule
fr: Replanifier

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: Time increments
fr: Incréments de temps

en: 10 minute
fr: 10 minutes

en: 30 minute
fr: 30 minutes

en: Reduce
fr: Réduire

en: Date part order
fr: Ordre des fragments de date

en: Month/Day/Year
fr: Mois/Jour/Année

en: Day/Month/Year
fr: Jour/Mois/Année

en: Year/Month/Day
fr: Année/Mois/Jour

en: Time type
fr: Type d'horodatage

en: 24 hour time
fr: Temps sur 24 heures

en: 12 hour time
fr: Temps sur 12 heures

en: Node Creation Time
fr: Heure de création du nœud

en: Node Update Time
fr: Heure de mise à jour du nœud

en: Group item
fr: Élément du groupe

en: Managing and displaying date fields
fr: Gestion et affichage des champs date

en: Displaying dates
fr: Affichage des dates

en: @label referenced from @field_name
fr: @label référencé depuis @field_name

en: @field_name: @label
fr: @field_name : @label

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %name : %format ?

en: Time zone override
fr: Surcharger le fuseau horaire

en: @title (value @number)
fr: @title (valeur @number)

en: Date part order: @order
fr: Ordre des fragments de date : @order

en: Time type: @time_type
fr: Type d'heure : @time_type

en: Time increments: @increment
fr: Incrémentations de temps : @increment

en: Configuration was saved.
fr: La configuration a été enregistrée.

en: Default start date type
fr: Type de date de début par défaut

en: Default start date value
fr: Valeur de la date de début par défaut

en: Date separator
fr: Séparateur de dates

en: The string to separate the start and end dates
fr: La chaîne pour séparer les dates de début et de fin.

en: Separator: %separator
fr: Séparateur: %separator

en: Computed start date
fr: Date de début calculée

en: The computed start DateTime object.
fr: L'objet DateTime (date et heure) calculé de début).

en: Computed end date
fr: Date de fin calculée

en: The computed end DateTime object.
fr: L'objet DateTime (date et heure) calculé de fin.

en: The @title end date cannot be before the start date
fr: La date de fin @title ne peut pas être située avant la date de début.

en: There are no @label yet.
fr: Il n'y a pas encore de @label.
