Smart Date (4.1.0-rc2) - en to ja translation catalogue (138 entries)

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: never
ja: なし

en: After
ja: 後

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Separator
ja: セパレーター

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Year
ja: 年

en: Never
ja: なし

en: Custom
ja: カスタム

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Advanced
ja: 高度

en: Month
ja: 月

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Frequency
ja: 周期的

en: Day
ja: 日

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: All day
ja: 全日

en: months
ja: 月

en: Override
ja: 上書き

en: Expose
ja: 外部設置

en: Operator
ja: オペレータ

en: Plain
ja: プレーン

en: Duration
ja: 期間

en: minutes
ja: 分

en: Token
ja: トークン

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Limit
ja: 制限

en: day
ja: 日

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Revert
ja: 戻す

en: Hours
ja: 時

en: Units
ja: 単位

en: Minutes
ja: 分

en: Join
ja: 参加

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Time Format
ja: 日付の書式

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Yearly
ja: 年毎

en: years
ja: 年

en: weeks
ja: 週

en: 1 minute
ja: 1分

en: @count minutes
ja: @count 分

en: Values
ja: 値

en: daily
ja: 日次

en: weekly
ja: 週次

en: About
ja: アバウト

en: and
ja: かつ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Rule
ja: ルール

en: monthly
ja: 月次

en: Instances
ja: インスタンス

en: Bundle
ja: バンドル

en: Uses
ja: 機能

en: Default argument
ja: デフォルトの引数

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ja: ラベルは任意です：1行にひとつの値だけを入力した場合は、キーとラベルの両方に使用されます。

en: 5 minute
ja: 5分

en: 15 minute
ja: 15分

[ctx: Sort order]
en: Date
ja: コンテキスト内の日付：並べかえ順

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: 選択すると、このフィルターの複数のインスタンスは、まるで複数の値を同じフィルターに与えたように、一緒に動作することができます。この設定は "重複を減らす" 設定と互換性がありません。

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: Time increments
ja: 時間の間隔

en: 10 minute
ja: 10分

en: 30 minute
ja: 30分

en: Reduce
ja: 減らす

en: Date part order
ja: 日付部分の並び順

en: Month/Day/Year
ja: 月/日/年

en: Day/Month/Year
ja: 日/月/年

en: Year/Month/Day
ja: 年/月/日

en: Time type
ja: 時間のタイプ

en: 24 hour time
ja: 24時間

en: 12 hour time
ja: 12時間

en: Node Creation Time
ja: ノード作成日時

en: Node Update Time
ja: ノード更新日時

en: Group item
ja: グループアイテム

en: Managing and displaying date fields
ja: 日時フィールドの管理と表示

en: Displaying dates
ja: 日時の表示

en: @label referenced from @field_name
ja: @field_nameから参照されている@label

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
ja: フォーマット %name : %format を本当に削除しますか？

en: Time zone override
ja: タイムゾーンオーバーライド

en: @title (value @number)
ja: @title (値 @number)

en: Date part order: @order
ja: 日付部分の並び順: @order

en: Time type: @time_type
ja: 時間のタイプ: @time_type

en: Time increments: @increment
ja: 時間の間隔: @increment

en: Default start date type
ja: 開始日のデフォルトタイプ

en: Default start date value
ja: 開始日のデフォルト値

en: Date separator
ja: 日付の区切り

en: The string to separate the start and end dates
ja: 開始日と終了日を区切る文字列

en: Separator: %separator
ja: 区切り: %separator

en: Computed start date
ja: 計算された開始日

en: The computed start DateTime object.
ja: 計算された開始 DateTime オブジェクト

en: Computed end date
ja: 計算された終了日

en: The computed end DateTime object.
ja: 計算された終了日のオブジェクトです。

en: The @title end date cannot be before the start date
ja: @titleの終了日は開始日より前にできません

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。
