Smart Date (4.1.0-rc8) - en to sv translation catalogue (122 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Language
sv: Språk

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: default
sv: förvald

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Time
sv: Tid

en: View
sv: Visa

en: never
sv: aldrig

en: After
sv: Efter

en: Separator
sv: Avskiljare

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Year
sv: År

en: Never
sv: Aldrig

en: Custom
sv: Anpassad

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Advanced
sv: Utökad

en: Month
sv: Månad

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Day
sv: Dag

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: All day
sv: Hela dagen

en: months
sv: månader

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Expose
sv: Exponera

en: Plain
sv: Enkel

en: Duration
sv: Varaktighet

en: minutes
sv: minuter

en: to
sv: till

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Limit
sv: Begränsning

en: day
sv: dag

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Revert
sv: Återställ

en: Hours
sv: Timmar

en: Units
sv: Enheter

en: Minutes
sv: Minuter

en: Join
sv: Gå med

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Time Format
sv: Tidformat

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Yearly
sv: Årsvis

en: years
sv: år

en: weeks
sv: veckor

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: @count minutes
sv: @count minuter

en: Values
sv: Värden

en: contains
sv: innehåller

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: About
sv: Om

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: monthly
sv: månadsvis

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Uses
sv: Använder

en: Default argument
sv: Förvalt argument

en: Repeats
sv: Upprepar

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: not
sv: inte

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: Compact
sv: Kompakt

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Default timezone
sv: Förvald tidszon

en: Weight for row @number
sv: Vikt för rad @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
sv: Etiketten är valfri. Om en rad innehåller ett ensamt tal kommer det att användas både som nyckel och etikett.

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: Reschedule
sv: boka om

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: Reduce
sv: Reducera

en: Date part order
sv: Ordningsdel för datum

en: Month/Day/Year
sv: månad/dag/år

en: Day/Month/Year
sv: dag/månad/år

en: Year/Month/Day
sv: år/månad/dag

en: Time type
sv: Typ av tid

en: 24 hour time
sv: 24-timmarstid

en: 12 hour time
sv: 12-timmarstid

en: Group item
sv: Gruppobjekt

en: @title (value @number)
sv: @title (värde @number)

en: Default start date type
sv: Förvald typ för startdatum

en: Default start date value
sv: Förvalt värde för startdatum

en: The @title end date cannot be before the start date
sv: @title slutdatum kan inte infalla före startdatumet

en: There are no @label yet.
sv: Det finns ingen @label än.
