Smart Date (4.1.3) - en to oc translation catalogue (91 entries)

en: Suffix
oc: Sufix

en: Delete
oc: Suprimir

en: Operations
oc: Accions

en: Value
oc: Valor

en: Cancel
oc: Anullar

en: Language
oc: Lenga

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Daily
oc: Quotidian

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: default
oc: defaut

en: Name
oc: Nom

en: Label
oc: Etiqueta

en: Preview
oc: Apercebut

en: Save
oc: Enregistrar

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Time
oc: Ora

en: View
oc: Veire

en: never
oc: pas jamai

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: After
oc: Aprèp

en: Separator
oc: Separador

en: hours
oc: oras

en: days
oc: jorns

en: Year
oc: Annada

en: Never
oc: Pas jamai

en: Custom
oc: Personalizat

en: Time zone
oc: Fus orari

en: Contains
oc: Conten

en: Does not contain
oc: Conten pas

en: Advanced
oc: Avançat

en: Month
oc: Mes

en: Unlimited
oc: Illimitat

en: Day
oc: Jorn

en: End
oc: Fin

en: Override
oc: Suplantar

en: Plain
oc: Brut

en: Duration
oc: Durada

en: minutes
oc: minutas

en: Token
oc: Geton (token)

en: day
oc: jorn

en: Hour
oc: Ora

en: Minute
oc: Minuta

en: Second
oc: Segonda

en: Select list
oc: Lista de seleccion

en: Granularity
oc: Granularitat

en: Revert
oc: Restablir

en: Units
oc: Unitats

en: Default duration
oc: Durada per defaut

en: Default value
oc: Valor per defaut

en: Timezone
oc: Fus orari

en: Add another item
oc: Apondètz un autre element

en: years
oc: ans

en: weeks
oc: setmanas

en: 1 minute
oc: 1 minuta

en: Values
oc: Valors

en: contains
oc: cont=en

en: About
oc: A prepaus

en: - Select -
oc: - Seleccionar -

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Rule
oc: Règla

en: Instances
oc: Instàncias

en: Bundle
oc: Paquet

en: Uses
oc: Usatges

en: Default argument
oc: Argument per defaut

en: Repeats
oc: Se répète

en: Current date
oc: Data actuala

en: Current node's creation time
oc: Data de creacion del nosèl corrent

en: Current node's update time
oc: Data de mesa a jorn del nosèl corrent

en: Do not display items with no value in summary
oc: Afichar pas los elements sens valor dins lo resumit

en: not
oc: pas

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
oc: La granularitat es la mai pichona unitat a utilizar per determinar se doas datas son identicas ; per exemple, se la granularitat es "Annada", totas las datas de l'annada 1999, indépendamment del mes e del jorn, seràn consideradas coma identiques.

en: Entity ID
oc: Identificant (ID) de l'entitat

en: UUID
oc: Identificant universal unic (UUID)

en: Weight for row @number
oc: Pes de la fila @number

en: 5 minute
oc: 5 minutas

en: 15 minute
oc: 15 minutas

[ctx: Sort order]
en: Date
oc: Data

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
oc: Se seleccionat, mantuna instància d'aqueste filtre pòdon collaborer, coma se mantuna valor étaient provesidas al meteis filtre. Aqueste paramètre es pas compatible amb lo paramètre "Réduire los doblons".

en: Instance
oc: Instància

en: Allow multiple filter values to work together
oc: Permetre a de valors de filtre multiplas de foncionar ensemble

en: Appears in: @bundles.
oc: Apareis dins : @bundles.

en: Time increments
oc: Incréments de temps

en: 10 minute
oc: 10 minutas

en: 30 minute
oc: 30 minutas
