Smart Date (4.1.3) - en to ru translation catalogue (191 entries)

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Cancel
ru: Отмена

en: Language
ru: Язык

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: default
ru: по умолчанию

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: never
ru: никогда

en: After
ru: После

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Separator
ru: Разделитель

en: hours
ru: часов

en: days
ru: дней

en: Year
ru: Год

en: Never
ru: Никогда

en: Custom
ru: Собственная

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Month
ru: Месяц

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Frequency
ru: Частота

en: Day
ru: День

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: All day
ru: Весь день

en: months
ru: месяцы

en: Override
ru: Переопределить

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Operator
ru: Оператор

en: Plain
ru: Простой

en: Recent
ru: Последний

en: Duration
ru: Продолжительность

en: minutes
ru: минут

en: to
ru: до

en: Token
ru: Токен

en: Parameters
ru: Параметры

en: Limit
ru: Предел

en: times
ru: умножить на

en: day
ru: день

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Second
ru: Секунда

en: Select list
ru: Список выбора

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Revert
ru: Вернуть

en: Hours
ru: Часы

en: Units
ru: Единицы

en: Minutes
ru: Минуты

en: Join
ru: Присоединиться

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Time Format
ru: Формат времени

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: years
ru: годы

en: weeks
ru: недели

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: @count minutes
ru: @count минут

en: Values
ru: Значения

en: contains
ru: содержит

en: daily
ru: ежедневно

en: weekly
ru: еженедельно

en: About
ru: Информация

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Rule
ru: Правило

en: monthly
ru: ежемесячно

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Manage Instances
ru: Управление экземплярами

en: Bundle
ru: Набор

en: Uses
ru: Использование

en: Default argument
ru: Аргумент по умолчанию

en: Repeats
ru: Повторять

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: not
ru: нет

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: Compact
ru: Компактный

en: Upcoming
ru: Предстоящее

en: Decimals
ru: Десятичные

en: Field types
ru: Типы полей

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Annually
ru: Ежегодно

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ru: Подпись не обязательна: если на строке только число, то оно будет использовано как ключ и как подпись.

en: 5 minute
ru: 5 минут

en: 15 minute
ru: 15 минут

[ctx: Sort order]
en: Date
ru: По дате

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, множественные экземляры этого фильтра смогут работать вместе так, как будто множественные значения были предоставлены тем же фильтром. Эта настройка не совместима с опцией 'Устранить дубликаты'.

en: Allow multiple filter values to work together
ru: Разрешить множественным значениям фильтров работать вместе

en: Appears in: @bundles.
ru: Местонахождение: @bundles.

en: Time increments
ru: Время увеличивается на

en: 10 minute
ru: 10 минут

en: 30 minute
ru: 30 минут

en: Weekday
ru: День недели

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: Date part order
ru: Последовательность частей даты

en: Month/Day/Year
ru: Месяц/День/Год

en: Day/Month/Year
ru: День/Месяц/Год

en: Year/Month/Day
ru: Год/Месяц/День

en: Time type
ru: Тип времени

en: 24 hour time
ru: 24 часовое время

en: 12 hour time
ru: 12 часовое время

en: Time separator
ru: Разделитель часов, минут и секунд

en: Restore Default
ru: Сброс настроек

en: Node Creation Time
ru: Время Создания Материала

en: Node Update Time
ru: Время Обновления Материала

en: Group item
ru: Группировать элемент

en: Managing and displaying date fields
ru: Управление и отображение полей даты

en: Displaying dates
ru: Отображение дат

en: @label referenced from @field_name
ru: Сущность "@label", на которую ссылаются с поля "@field_name"

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
ru: Вы уверены что хотите удалить формат %name : %format?

en: Time zone override
ru: Переопределение часового пояса

en: @title (value @number)
ru: @title (значение @number)

en: Date part order: @order
ru: Последовательность частей даты: @order

en: Time type: @time_type
ru: Тип времени: @time_type

en: Time increments: @increment
ru: Интервалы увеличения времени: @increment

en: Configuration was saved.
ru: Конфигурация была сохранена.

en: Default start date type
ru: Тип начальной даты по умолчанию

en: Default start date value
ru: Значение начальной даты по умолчанию

en: Date separator
ru: Разделитель даты

en: The string to separate the start and end dates
ru: Строка для разделения начальной и конечной дат

en: Separator: %separator
ru: Разделитель: %separator

en: Computed start date
ru: Вычисленное время начала

en: The computed start DateTime object.
ru: Вычисленный объект DateTime начала.

en: Computed end date
ru: Вычисленное время окончания

en: The computed end DateTime object.
ru: Вычисленный объект DateTime окончания.

en: The @title end date cannot be before the start date
ru: Дата окончания "@title" не может быть раньше даты начала

en: There are no @label yet.
ru: Пока ещё нет @label.

en: Add classes
ru: Добавить классы

en: Date/time join
ru: Объединение даты и времени

en: PHP Time Format
ru: Формат времени PHP

en: PHP Date Format
ru: Формат даты PHP

en: First part shown
ru: Отображаемая первая часть

en: Add smart date format
ru: Добавить формат даты Smart

en: Smart date formats
ru: Форматы дат Smart date

en: Saved the %label Smart date format.
ru: Сохранён формат Smart date %label.

en: No timezone override.
ru: Нет переопределения часового пояса.

en: Smart date format: %format.
ru: Формат даты: %format.

en: Reduce output duplication
ru: Уменьшить дублирование вывода

en: Next hour
ru: Следующий час

en: Recurring values can only be used on Smart Date fields that allow unlimited values.
ru: Повторяющиеся значения можно использовать только в полях Smart Date, у которых неограниченное количество значений.

en: Recurring Dates
ru: Повторяющиеся даты

en: Revert to Default
ru: Вернуть к настройкам по умолчанию

en: Recent Instances
ru: Прошедшие даты

en: Specify how many recent instances to display
ru: Укажите, сколько прошедших дат отображать

en: Upcoming Instances
ru: Предстоящие даты

en: Specify how many upcoming instances to display
ru: Укажите, сколько предстоящих дат отображать

en: annually
ru: ежегодно

en: Use modal for managing instances
ru: Использовать модальное окно для управления экземплярами

en: Force chronological
ru: В хронологическом порядке

en: "Site Time" display
ru: Отображать "время сайта"

en: Suppress extra, empty widget.
ru: Подавить лишнее, пустой виджет.

en: Show next instance separately
ru: Показать следующие даты отдельно

en: Isolate the next instance to make it more obvious
ru: Изолировать следующую дату, чтобы сделать её более очевидной

en: Add classed spans around the time and date values.
ru: Добавьте span с классами вокруг значений времени и даты.

en: Allowed frequency values for recurring events
ru: Допустимые значения частоты для повторяющихся событий

en: by Minutes
ru: По минутам

en: Use modal for managing instances.
ru: Использовать модальное окно для управления экземплярами.

en: By Minutes
ru: По минутам

en: Add Classes
ru: Добавить классы

en: Add time wrapper
ru: Добавить обёртку времени

en: Hide the end date field unless it's different from the start date.
ru: Скрыть поле даты окончания, если оно не отличается от даты начала.

en: Treat current events as upcoming
ru: Трактовать текущие события как предстоящие

en: Otherwise, they will be treated as being in the past.
ru: Иначе, они будут считаться прошедшими.

en: Individual Dates
ru: Индивидуальные даты

en: Always include an empty widget (Drupal default). Otherwise the user must explicitly add a new widget if needed.
ru: Всегда включать пустой виджет (по умолчанию Drupal). В противном случае пользователь должен явно добавить новый виджет, если это необходимо.
