Smart Date (4.1.4) - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: default
it: predefinito

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: never
it: mai

en: After
it: Dopo

en: Separator
it: Separatore

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Year
it: Anno

en: Never
it: Mai

en: Custom
it: Personalizzato

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Advanced
it: Avanzate

en: Month
it: Mese

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Day
it: Giorno

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: months
it: mesi

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Expose
it: Esponi

en: Operator
it: Operatore

en: Plain
it: Semplice

en: Recent
it: Recente

en: Duration
it: Durata

en: minutes
it: minuti

en: Parameters
it: Parametri

en: Limit
it: Limite

en: day
it: giorno

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Granularity
it: Granularità

en: Revert
it: Ripristina

en: Hours
it: Ore

en: Units
it: Unità

en: Minutes
it: Minuti

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Time Format
it: Formato orario

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: years
it: anni

en: weeks
it: settimane

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: @count minutes
it: @count minuti

en: Values
it: Valori

en: contains
it: contiene

en: daily
it: giornaliero

en: weekly
it: settimanale

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Rule
it: Regola

en: monthly
it: mensile

en: Uses
it: Usa

en: Default argument
it: Parametro predefinito

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: Current date
it: Data corrente

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: not
it: non

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: Compact
it: Compatto

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Entity ID
it: ID Entità

en: invisible
it: invisibile

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
it: L'etichetta è opzionale: se una riga contiene un singolo numero, verrà utilizzato sia come chiave che come etichetta.

en: 5 minute
it: 5 minuti

en: 15 minute
it: 15 minuti

[ctx: Sort order]
en: Date
it: Data

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, più istanze di questo filtro possono lavorare insieme, come se i valori multipli fossero forniti dallo stesso filtro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci duplicati".

en: Reschedule
it: Riprogrammare

en: Instance
it: Istanza

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: Time increments
it: Incrementi di tempo

en: 10 minute
it: 10 minuti

en: 30 minute
it: 30 minuti

en: Reduce
it: Ridurre

en: Date part order
it: Ordine elementi data

en: Month/Day/Year
it: Mese/Giorno/Anno

en: Day/Month/Year
it: Giorno/Mese/Anno

en: Year/Month/Day
it: Anno/Mese/Giorno

en: Time type
it: Tipo di ora

en: 24 hour time
it: Ora in formato 24 ore

en: 12 hour time
it: Ora in formato 12 ore

en: Node Creation Time
it: Data e ora creazione del nodo

en: Node Update Time
it: Data e ora aggiornamento del nodo

en: Managing and displaying date fields
it: Gestione e visualizzazione dei campi data

en: Displaying dates
it: Visualizzazione date

en: @label referenced from @field_name
it: @label referenziato da @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
it: Vuoi veramente eliminare il formato %name : %format?

en: Time zone override
it: Sovrascrittura del fuso orario

en: @title (value @number)
it: @title (valore @number)

en: Date part order: @order
it: Ordine elementi data: @order

en: Time type: @time_type
it: Tipo di ora: @time_type

en: Time increments: @increment
it: Incrementi di tempo: @increment

en: Default start date type
it: Tipo di data di inizio predefinito

en: Default start date value
it: Valore data di inizio predefinito

en: Date separator
it: Separatore date

en: Separator: %separator
it: Separatore: %separator

en: Computed start date
it: Data di inizio calcolata

en: Computed end date
it: Data di fine calcolata

en: The @title end date cannot be before the start date
it: La data di fine @title non può essere precedente alla data di inizio

en: There are no @label yet.
it: Non ci sono ancora @label.
