Smart Date (4.2.0-beta1) - en to id translation catalogue (114 entries)

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Date
id: Tanggal

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: default
id: standar

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: never
id: tidak pernah

en: After
id: Sesudah

en: Separator
id: Pemisah

en: days
id: hari

en: Year
id: Tahun

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Month
id: Bulan

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Day
id: Hari

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Expose
id: Ekspos

en: Recent
id: Terbaru

en: Duration
id: Durasi

en: Limit
id: Batas

en: day
id: hari

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Revert
id: Kembali

en: Join
id: Bergabung

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: 1 minute
id: 1 menit

en: @count minutes
id: @count menit

en: Values
id: Nilai

en: contains
id: mengandung

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Bundle
id: Bundel

en: Uses
id: Penggunaan

en: Default argument
id: Argumen baku

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Current node's creation time
id: Waktu pembuatan node ini

en: Current node's update time
id: Waktu pembaruan node saat ini

en: Do not display items with no value in summary
id: Jangan tampilkan item tanpa ringkasan

en: not
id: bukan

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
id: Granuralitas adalah unit terkecil yang digunakan pada saat menentukan apakah dua tanggal adalah sama; Misalnya, jika granuralitas adalah "Tahun" makan semua tanggal dalam 1999, terlepas dari kapan dalam 1999, akan dianggap sebagai tanggal yang sama.

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
id: Label adalah opsi pilihan: jika baris berupa angka tunggal, itu akan digunakan sebagai kunci dan label.

en: 5 minute
id: 5 menit

en: 15 minute
id: 15 menit

[ctx: Sort order]
en: Date
id: Tanggal

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
id: Jika dipilih, beberapa contoh filter ini dapat bekerja bersama, seolah-olah beberapa nilai diberikan ke filter yang sama. Pengaturan ini tidak kompatibel dengan pengaturan "Kurangi duplikat".

en: Allow multiple filter values to work together
id: Izinkan beberapa nilai filter bersama-sama

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Time increments
id: Penambahan waktu

en: 10 minute
id: 1o menit

en: 30 minute
id: 30 menit

en: Reduce
id: Mengurangi

en: Date part order
id: Urutan bagian tanggal

en: Month/Day/Year
id: Bulan/Hari/Tahun

en: Day/Month/Year
id: Hari/Bulan/Tahun

en: Year/Month/Day
id: Tahun/Bulan/Hari

en: Time type
id: Tipe waktu

en: 24 hour time
id: Waktu 24 jam

en: 12 hour time
id: Waktu 12 jam

en: Node Creation Time
id: Waktu Pembuatan Node

en: Node Update Time
id: Waktu Pembaruan Node

en: Group item
id: Item grup

en: Managing and displaying date fields
id: Mengatur dan menampilkan kolom tanggal

en: Displaying dates
id: Menampilkan tanggal

en: @label referenced from @field_name
id: @label direferensikan dari @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus format %name : %format?

en: Time zone override
id: Penggantian zona waktu

en: @title (value @number)
id: @title (bernilai @number)

en: Date part order: @order
id: Urutan bagian tanggal: @order

en: Time type: @time_type
id: Tipe waktu: @time_type

en: Time increments: @increment
id: Penambahan waktu: @increments

en: Default start date type
id: Jenis tanggal mulai default

en: Default start date value
id: Nilai tanggal mulai default

en: Date separator
id: Pemisah tanggal

en: The string to separate the start and end dates
id: String untuk memisahkan tanggal mulai dan berakhir

en: Separator: %separator
id: Pemisah: %separator

en: Computed start date
id: Tanggal mulai yang dihitung

en: The computed start DateTime object.
id: Objek DateTime awal yang dihitung.

en: Computed end date
id: Tanggal akhir yang dihitung

en: The computed end DateTime object.
id: Objek DateTime akhir yang telah dihitung.

en: The @title end date cannot be before the start date
id: Tanggal akhir @title tidak boleh sebelum tanggal mulai

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
