Smart Date (4.2.0) - en to pt translation catalogue (155 entries)

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Language
pt: Idioma

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: default
pt: padrão

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: never
pt: nunca

en: After
pt: Depois

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Separator
pt: Separador

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Year
pt: Ano

en: Never
pt: Nunca

en: Custom
pt: Personalizado

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Advanced
pt: Avançado

en: Month
pt: Mês

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Frequency
pt: Frequência

en: Day
pt: Dia

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: All day
pt: O dia inteiro

en: months
pt: meses

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Expose
pt: Expor

en: Operator
pt: Operador

en: Recent
pt: Recente

en: Duration
pt: Duração

en: minutes
pt: minutos

en: to
pt: para

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Limit
pt: Limite

en: day
pt: dia

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Hours
pt: Horas

en: Units
pt: Unidades

en: Default duration
pt: Duração Padrão

en: Minutes
pt: Minutos

en: Join
pt: Inscrever-se

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Time Format
pt: Formato de Hora

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Yearly
pt: Anualmente

en: years
pt: anos

en: weeks
pt: semanas

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: @count minutes
pt: @count minutos

en: Values
pt: Valores

en: contains
pt: contendo

en: daily
pt: diário

en: weekly
pt: semanal

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Rule
pt: Regra

en: monthly
pt: mensal

en: Instances
pt: Instâncias

en: Bundle
pt: Pacote

en: Uses
pt: Usos

en: Default argument
pt: Argumento padrão

en: Repeats
pt: Recorrência

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: not
pt: não

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: Compact
pt: Compacto

en: Upcoming
pt: Em breve

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
pt: O rótulo é opcional: se uma linha contiver um único número, ele será usado como chave e rótulo.

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

[ctx: Sort order]
en: Date
pt: Data

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se esta opção estiver selecionada, várias instâncias deste filtro podem funcionar em conjunto, como se múltiplos valores fossem fornecidos para o mesmo filtro. Esta configuração não é compatível com a opção "Reduzir resultados duplicados".

en: Instance
pt: Instância

en: Allow multiple filter values to work together
pt: Permite valores múltiplos de filtro trabalharem juntos

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: Time increments
pt: Incrementos de tempo

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Date part order
pt: Datepart da data

en: Month/Day/Year
pt: Mês/Dia/Ano

en: Day/Month/Year
pt: Dia/Mês/Ano

en: Year/Month/Day
pt: Ano/Mês/Dia

en: Time type
pt: Tipo horário

en: 24 hour time
pt: Horário de 24 Horas

en: 12 hour time
pt: Horário de 12 horas

en: Time separator
pt: Separador de tempo

en: Node Creation Time
pt: Horário de Criação do Node

en: Node Update Time
pt: Horário de Atualização do Node

en: Group item
pt: Agrupar item

en: Managing and displaying date fields
pt: Gerenciando e exibindo campos de data

en: Displaying dates
pt: Exibindo datas

en: @label referenced from @field_name
pt: @label referido a partir de @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o formato %name: %format?

en: Time zone override
pt: Sobrescrever fuso horário

en: @title (value @number)
pt: @title (valor @number)

en: Date part order: @order
pt: Ordem da datepart: @order

en: Time type: @time_type
pt: Tipo de horário: @time_type

en: Time increments: @increment
pt: Incrementos de tempo: @increment

en: Default start date type
pt: Tipo padrão para data de início

en: Default start date value
pt: Valor padrão para data de início

en: Date separator
pt: Separador de data

en: The string to separate the start and end dates
pt: A sequência para separar as datas de início e de encerramento

en: Separator: %separator
pt: Separador: %separator

en: Computed start date
pt: Data de início calculada

en: The computed start DateTime object.
pt: O objeto DataTime de início computado.

en: Computed end date
pt: Data de fim calculada

en: The computed end DateTime object.
pt: O objeto DataTime de fim computado.

en: The @title end date cannot be before the start date
pt: A data de encerramento @title não pode ser anterior à data de início

en: There are no @label yet.
pt: Não existe @label até agora.

en: Access denied!
pt: Acesso negado!

en: Parameter Missing.
pt: Parâmetro Faltando.

en: Invalid User!
pt: Usuário Inválido!

en: %entity_type: updated %title
pt: %entity_type: %title atualizado

en: Smart date formats
pt: Formatos de datas inteligentes

en: Smart date format
pt: Formato de data inteligente

en: Date Only
pt: Apenas Data

[ctx: Smart date format]
en: D, M j Y
pt: D, j M Y

[ctx: Smart date format]
en: All day
pt: Dia todo

en: Time Only
pt: Apenas Hora
