Smart Date (4.2.4) - en to da translation catalogue (133 entries)

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Value
da: Værdi

en: Cancel
da: Annullér

en: Language
da: Sprog

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: default
da: standard

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Ends
da: Slutter

en: Time
da: Tid

en: View
da: Vis

en: never
da: aldrig

en: After
da: Efter

en: Date Format
da: Datoformat

en: Separator
da: Skilletegn

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Year
da: År

en: Never
da: Aldrig

en: Custom
da: Tilpasset

en: Time zone
da: Tidszone

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Advanced
da: Avanceret

en: Month
da: Måned

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Day
da: Dag

en: End
da: Slut

en: All day
da: Hele dagen

en: Override
da: Overskriv

en: Expose
da: Blotlæg

en: Operator
da: Operand

en: Duration
da: Varighed

en: minutes
da: minutter

en: Token
da: Symbol

en: Parameters
da: Parametre

en: Limit
da: Grænse

en: day
da: dag

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Granularity
da: Granularitet

en: Revert
da: Gendan

en: Hours
da: Timer

en: Units
da: Enheder

en: Minutes
da: Minutter

en: Join
da: Tilmeld

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: years
da: år

en: weeks
da: uger

en: 1 minute
da: 1 minut

en: @count minutes
da: @count minutter

en: Values
da: Værdier

en: contains
da: indeholder

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: About
da: Om

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Entity type
da: Entity-type

en: Rule
da: Regel

en: monthly
da: månedligt

en: Uses
da: Bruger

en: Default argument
da: Standard-argument

en: Repeats
da: Gentager

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: not
da: ikke

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: Compact
da: Kompakt

en: Part
da: Del

en: Upcoming
da: Kommende

en: Field types
da: Felttyper

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
da: Etiketten er valgfri: Hvis en linje kun indeholder ét tal, vil det blive brugt både som nøgle og etiket.

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

[ctx: Sort order]
en: Date
da: Dato

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: Reschedule
da: Omplanlæg

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Reduce
da: Reducér

en: Date part order
da: Rækkefølge af datoelementer

en: Month/Day/Year
da: Måned/Dag/År

en: Day/Month/Year
da: Dag/Måned/År

en: Year/Month/Day
da: År/Måned/Dag

en: Time type
da: Tidstype

en: 24 hour time
da: 24 timer

en: 12 hour time
da: 12 timer

en: Node Creation Time
da: Indholdselementets oprettelsestidspunkt

en: Node Update Time
da: Indholdselementets opdateringstidspunkt

en: Group item
da: Gruppér element

en: Managing and displaying date fields
da: Håndtering og visning af datofelter

en: Displaying dates
da: Viser datoer

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette formatet %name : %format?

en: Time zone override
da: Tilsidesæt tidszone

en: @title (value @number)
da: @title (værdi @number)

en: Date part order: @order
da: Rækkefølge af datoelementer: @order

en: Time type: @time_type
da: Tidstype: @time_type

en: Time increments: @increment
da: Tidsintervaller: @increment

en: Default start date type
da: Standard startdatotype

en: Default start date value
da: Standard startdatoværdi

en: Date separator
da: Datoseparator

en: Computed start date
da: Beregnet startdato

en: The computed start DateTime object.
da: Det beregnede start-Datetime-objekt.

en: Computed end date
da: Beregnet slutdato

en: The computed end DateTime object.
da: Det beregnede slut-Datetime-objekt.

en: There are no @label yet.
da: Der er endnu ingen @label.
