Smart IP (all releases) - en to kn translation catalogue (294 entries)

en: Delta
kn: ಡೆಲ್ಟಾ

en: Location
kn: ತಾಣ

en: South Australia
kn: ಸೌತ್ ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

en: Down
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ

en: Belize
kn: ಬುಲೀಝ್

en: Luxembourg
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗ್

en: Mali
kn: ಮಾಲಿ

en: Mexico
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

en: Monaco
kn: ಮೊನ್ಯಾಕೊ

en: Niger
kn: ನೈಗರ್

en: Panama
kn: ಪನಾಮ

en: Male
kn: ಮಲೆ

en: Saint Helena
kn: ಸೈಂಟ್ ಹೆಲೆನಾ

en: Bari
kn: ಬಾರಿ

en: Aomori
kn: ಆವ್‍ಮರಿ

en: Akita
kn: ಅಕಿಟಾ

en: Yamagata
kn: ಯಮಗಟಾ

en: Niigata
kn: ನಿಗಾಟಾ

en: Toyama
kn: ಟೊಯಾಮ

en: Osaka
kn: ಒಸಾಕ

en: Okayama
kn: ಒಕಯಾಮ

en: Saga
kn: ಸಾಗಾ

en: Nagasaki
kn: ನಾಗಸಾಕಿ

en: Kumamoto
kn: ಕುಮಾಮೊಟೊ

en: Oita
kn: ಒಯಿಟಾ

en: Miyazaki
kn: ಮಿಯಝಾಕಿ

en: Kuala Lumpur
kn: ಕೌಲಾ ಲುಂಪುರ್

en: Groningen
kn: ಗ್ರೋನಿನ್‍ಜನ್

en: Limburg
kn: ಲಿಂಬರ್ಗ್

en: Blackpool
kn: ಬ್ಲಾಕ್‍ಪೂಲ್

en: Bournemouth
kn: ಬಾರ್ನ್ಮೌತ್

en: Bradford
kn: ಬ್ರಾಡ್‍ಫೋರ್ಡ್

en: Camden
kn: ಕಾಮ್ಡೆನ್

en: Darlington
kn: ಡಾರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

en: Durham
kn: ಡುರಮ್

en: Leeds
kn: ಲೀಡ್ಸ್

en: Luton
kn: ಲುಟೋನ್

en: Peterborough
kn: ಪಿಟರ್‍ಬೋರೊ

en: Reading
kn: ರೀಡಿಂಗ್

en: Rutland
kn: ರಟ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Somerset
kn: ಸೋಮರ್ಸೆಟ್

en: Southampton
kn: ಸೌತ್‍ಹ್ಯಾಂಪ್ಟನ್

en: Suffolk
kn: ಸಫೋಲ್ಕ್‍

en: Wakefield
kn: ವೇಕ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

en: Westminster
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ಮಿನಿಸ್ಟರ್

en: Belfast
kn: ಬೆಲ್‍ಫಾಸ್ಟ್

en: Midlothian
kn: ಮಿಡ್ಲೋತಿಯನ್

en: Maryland
kn: ಮೇರಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Montana
kn: ಮೊಂಟಾನ

en: Western
kn: ಪಾಶ್ಚಾತ್ಯ

en: Mono
kn: ಮೊನೊ

en: Alberta
kn: ಅಲ್ಬರ್ಟಾ

en: British Columbia
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಕೊಲಂಬಿಯಾ

en: Manitoba
kn: ಮ್ಯಾನಿಟೋಬಾ

en: New Brunswick
kn: ನ್ಯೂ ಬ್ರನ್ಸ್‍ವಿಕ್

en: Northwest Territories
kn: ನಾರ್ತ್‍ವೆಸ್ಟ್ ಟೆರಿಟರೀಸ್

en: Nova Scotia
kn: ನೋವ ಸ್ಕೋಟಿಯಾ

en: Nunavut
kn: ನುನಾವತ್

en: Prince Edward Island
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ ಎಡ್ವರ್ಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Saskatchewan
kn: ಸಸ್ಕಾಚೆವಾನ್

en: Yukon Territory
kn: ಯುಕೋನ್ ಟೆರಿಟರ್

en: Saint John
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾನ್

en: Saint Paul
kn: ಸೈಂಟ್ ಪಾಲ್

en: Yerevan
kn: ಯೆರೆವಾನ್

en: Salta
kn: ಸಾಲ್ಟಾ

en: San Juan
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್

en: Mendoza
kn: ಮೆಂಡೋಝಾ

en: Formosa
kn: ಫಾರ್ಮೋಸಾ

en: Santa Fe
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಫೆ

en: Corrientes
kn: ಕಾರಿಯೆಂಟ್ಸ್‍

en: Santa Cruz
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಕ್ರೂಝ್

en: Salzburg
kn: ಸ್ಯಾಲ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

en: Australian Capital Territory
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯನ್ ಕ್ಯಾಪಿಟಲ್ ಟೆರಿಟರಿ

en: New South Wales
kn: ನ್ಯೂ ಸೌತ್ ವೇಲ್ಸ್‍

en: Northern Territory
kn: ನಾರ್ತರ್ನ್ ಟೆರಿಟರಿ

en: Queensland
kn: ಕ್ವೀನ್ಸ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Tasmania
kn: ಟಾಸ್ಮೇನಿಯಾ

en: Western Australia
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

en: Ganca
kn: ಗ್ಯಾಂಕಾ

en: Saint Joseph
kn: ಸೈಂಟ್ ಜೋಸೆಫ್

en: Chittagong
kn: ಚಿತ್ತಗ್ಯಾಂಗ್

en: Dhaka
kn: ಢಾಕ

en: Hainaut
kn: ಹೈನೌಟ್

en: Namur
kn: ನಾಮುರ್

en: Burgas
kn: ಬರ್ಗ್ಯಾಸ್

en: Varna
kn: ವಾರ್ನಾ

en: Plovdiv
kn: ಪ್ಲೋವ್‍ಡಿವ್

en: Bujumbura
kn: ಬುಜುಂಬುರಾ

en: Saint George's
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾರ್ಜ್

en: Alagoas
kn: ಅಲಗೋಸ್

en: Amazonas
kn: ಅಮೆಝೋನಾಸ್

en: Minas Gerais
kn: ಮಿನಾಸ್ ಗೆರಿಯಾಸ್

en: Rio Grande do Norte
kn: ರಿಯೋ ಗ್ರಾಂಡ ಡು ನೋರ್ಟ್

en: Rio Grande do Sul
kn: ರಿಯೋ ಗ್ರಾಂಡ ಡೊ ಸುಲ್

en: Santa Catarina
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಕೆಟರಿನಾ

en: Sergipe
kn: ಸರ್ಜಿಪ್

en: Tocantins
kn: ಲೊಕೇಶನ್ ೧

en: Ghanzi
kn: ಗಾನ್ಸಿ

en: Kinshasa
kn: ಕನ್ಸಾಸ್

en: Bangui
kn: ಬಾಂಗುಯಿ

en: Brazzaville
kn: ಬ್ರಾಝ್‌ವಿಲ್

en: Bern
kn: ಬರ್ನ್

en: Abidjan
kn: ಅಬಿಜಾನ್

en: Shanxi
kn: ಶಾಂಕ್ಸಿ

en: Liaoning
kn: ಲಿಯೋನಿಂಗ್

en: Jilin
kn: ಜಿಲಿನ್

en: Heilongjiang
kn: ಹೀಲಿಂಯಾಂಗ್‍ಜಿಯಾಂಗ್

en: Jiangsu
kn: ಜಿಯಾಂಗ್ಸು

en: Zhejiang
kn: ಝೆಜಿಯಾಂಗ್

en: Anhui
kn: ಆನ್‍ಹುಯಿ

en: Fujian
kn: ಫುಜ್ಯಾನ್

en: Shandong
kn: ಶಾಂಗ್‌ಡಾಂಗ್

en: Henan
kn: ಹೆನಾನ್

en: Hubei
kn: ಹ್ಯೂಬೈ

en: Hunan
kn: ಹುನಾನ್

en: Guangdong
kn: ಗುವಾಂಗ್‍ಡಾಂಗ್

en: Guangxi
kn: ಗ್ವಾಂಗ್ಸಿ

en: Hainan
kn: ಹೈನನ್

en: Sichuan
kn: ಸಿಚುವಾನ್

en: Guizhou
kn: ಗಿಝೌ

en: Yunnan
kn: ಯುನಾನ್

en: Shaanxi
kn: ಶಾಂಕ್ಸಿ

en: Gansu
kn: ಗಾನ್ಸು

en: Xinjiang
kn: ಕ್ಸಿನ್‍ಜಿಯಾಂಗ್

en: Magdalena
kn: ಮೆಗ್ಡಲಿನಾ

en: Meta
kn: ಮೆಟಾ

en: Santander
kn: ಸಂಟಾಂಡರ್

en: Sucre
kn: ಸುಕ್ರ್‍

en: Alajuela
kn: ಅಲಜುವೆಲಾ

en: Limon
kn: ಲಿಮೊನ್

en: San Jose
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜೋಸ್

en: Matanzas
kn: ಮಟನ್ಝಾಸ್

en: Cienfuegos
kn: ಸೀನ್‍ಫಿಗೋಸ್

en: Santiago de Cuba
kn: ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ ಡಿ ಕ್ಯುಬಾ

en: Boa Vista
kn: ಬೊವಾ ವಿಸ್ಟಾ

en: Larnaca
kn: ಲಾರ್ನಾಕಾ

en: Nicosia
kn: ನಿಕೋಸಿಯಾ

en: Paphos
kn: ಪಫೋಸ್

en: Brandenburg
kn: ಬ್ರಾಂಡನ್‍ಬರ್ಗ್

en: Schleswig-Holstein
kn: ಶ್ಲೆಸ್‍ವಿಗ್-ಹಾಲ್ಸ್ಟನ್

en: Saarland
kn: ಸಾರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Roskilde
kn: ರಾಸ್‍ಕಿಲ್ಡ್‍

en: Barahona
kn: ಬಾರಾಹೋನಾ

en: La Romana
kn: ಲಾ ರೊಮಾನಿಯಾ

en: Puerto Plata
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಪ್ಲಾಟಾ

en: Santo Domingo
kn: Sto. ಡೊಮಿಂಗೊ

en: Adrar
kn: ಆಡ್ರಾರ್

en: Annaba
kn: ಅನಾಬ

en: Batna
kn: ಬಾಟ್ನಾ

en: Bechar
kn: ಬೆಶಾರ್

en: Bejaia
kn: ಬಿಜಾಯ

en: Biskra
kn: ಬಿಸ್ಕ್ರಾ

en: Chlef
kn: ಶ್ಲೆಫ್

en: Constantine
kn: ಕಾನ್ಸ್‍ಟ್ಯಾಂಟೈನ್

en: Ghardaia
kn: ಘಾರ್ಡಯ್

en: Illizi
kn: ಇಲ್ಲಿಝಿ

en: Jijel
kn: ಜಿಜೆಲ್

en: Laghouat
kn: ಲ್ಯಾಗುವಟ್

en: Oran
kn: ಒರಾನ್

en: Ouargla
kn: ಆರ್ಗ್ಲಾ

en: Setif
kn: ಸೆಟಿಫ್

en: Sidi Bel Abbes
kn: ಸಿದಿ ಬೆಲ್ ಅಬ್ಬೇಸ್

en: Tebessa
kn: ಟೆಬೆಸಾ

en: Tiaret
kn: ಟಿಯಾರೆಟ್

en: Tindouf
kn: ಟಿಂಡೌಫ್

en: Al Jizah
kn: ಅಲ್ ಜಿಝಾ

en: Aswan
kn: ಅಸ್ವಾನ್

en: Asyut
kn: ಆಸ್ಯುಟ್

en: Granada
kn: ಗ್ರೆನೆಡಾ

en: Madrid
kn: ಮ್ಯಾಡ್ರಿಡ್

en: Toledo
kn: ಟೊಲೆಡಾ

en: Banjul
kn: ಬಾಂಜುಲ್

en: Conakry
kn: ಕೊನಾಕ್ರಿ

en: Huehuetenango
kn: ಹ್ಯುಹುಟೆನಾಂಗೋ

en: Retalhuleu
kn: ರೆಟಾಲ್‌ಹುಲೆ

en: San Marcos
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮಾರ್ಕೋಸ್

en: Santa Rosa
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ರೋಸಾ

en: Comayagua
kn: ಚೊಮಾಯಗು

en: Santa Barbara
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಬಾರ್ಬರಾ

en: Yoro
kn: ಯೋರೊ

en: Budapest
kn: ಬುಡಾಪೆಸ್ಟ್‍

en: Debrecen
kn: ಡೆಬ್ರಿಸನ್

en: Szeged
kn: ಶೆಜೆಡ್

en: Szolnok
kn: ಜೊಲನೊಕ್

en: Cork
kn: ಕಾರ್ಕ್

en: Mayo
kn: ಮಯೊ

en: Tel Aviv
kn: ಟೆಲ್ ಅವಿವ್

en: Delhi
kn: ಡೆಲ್ಲಿ

en: Tehran
kn: ಟೆಹ್ರಾನ್

en: Qazvin
kn: ಕ್ವಾಝ್ವಿನ್

en: Ardabil
kn: ಆರ್ಡಬಿಲ್

en: Hamadan
kn: ಹಮದಾನ್

en: Ilam
kn: ಇಲಾಮ್

en: Kerman
kn: ಕೆರ್ಮ್ಯಾನ್

en: Yazd
kn: ಯಾಝ್ಡ್‍

en: Esfahan
kn: ಎಸ್‍ಫಹಾನ್

en: Semnan
kn: ಸೆಮ್‌ನಾನ್

en: Tokyo
kn: ಟೊಕಿಯೋ

en: Tottori
kn: ಟಟೋರಿ

en: Bishkek
kn: ಬಿಶ್ಕಕ್

en: Midland
kn: ಮಿಡ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Almaty
kn: ಅಲ್ಮಾಟಿ

en: Astana
kn: ಅಸ್ತಾನ

en: Qaraghandy
kn: ಕರಗಾಂಡಿ

en: Vientiane
kn: ವಿಯೆಂಟಿಯೇನ್

en: Castries
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಟ್ರೀಸ್

en: Dauphin
kn: ಡಾಫಿನ್

en: Vaduz
kn: ವಾಡುಝ್

en: Sabha
kn: ಸಭಾ

en: Agadir
kn: ಅಗಾಡಿರ್

en: Al Hoceima
kn: ಅಲ್ ಹೊಸಿಮಾ

en: Fes
kn: ಫೆಸ್

en: Marrakech
kn: ಮರಾಕೇಶ್

en: Meknes
kn: ಮೆಕ್ನಸ್

en: Nador
kn: ನಡೋರ್

en: Oujda
kn: ಔಜ್ದಾ

en: Tetouan
kn: ಟೆಟೂನ್

en: Saint Anthony
kn: ಸೈಂಟ್ ಆಂಟನಿ

en: Port Louis
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಲೂಯಿಸ್

en: Black River
kn: ಬ್ಲಾಕ್ ರಿವರ್

en: Mwanza
kn: ಮ್ವಾನ್ಸಾ

en: Baja California
kn: ಬಾಜಾ ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ

en: Baja California Sur
kn: ಬಾಜಾ ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ ಸುರ್

en: Chiapas
kn: ಚಿಯಾಪಾಸ್

en: Guanajuato
kn: ಗ್ವಾಂಜುವಾಟೊ

en: Guerrero
kn: ಗ್ವರೆರೊ

en: Hidalgo
kn: ಹಿಡಾಲ್ಗೊ

en: Jalisco
kn: ಜಲಿಸ್ಕೊ

en: Morelos
kn: ಮೊರೆಲಾಸ್

en: Nayarit
kn: ನಯಾರಿಟ್

en: Quintana Roo
kn: ಕ್ವಿಂಟಾನ ರೂ

en: Sinaloa
kn: ಸಿನಾಲೊವ

en: Tabasco
kn: ಟಬಾಸ್ಕೋ

en: Tamaulipas
kn: ತಮೌಲಿಪಾಸ್

en: Tlaxcala
kn: ಲಾಕ್ಸಕಾಲ

en: Maputo
kn: ಮಾಪೊಟೊ

en: Nampula
kn: ನಾಂಪುಲಾ

en: Kaduna
kn: ಕಡುನಾ

en: Kano
kn: ಕನೋ

en: Chinandega
kn: ಚಿನಾಂಡೇಗಾ

en: Jinotega
kn: ಜಿನೊಟೆಗಾ

en: Managua
kn: ಮನಾಗುವ

en: Rivas
kn: ರಿವಾಸ್

en: Oslo
kn: ಓಸ್ಲೋ

en: Auckland
kn: ಆಕ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Nelson
kn: ನೆಲ್ಸನ್

en: Wellington
kn: ವೆಲ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

en: Arequipa
kn: ಅರೆಕೀಪಾ

en: Ayacucho
kn: ಅಯಾಕುಚೊ

en: Cusco
kn: ಕುಸ್ಕೋ

en: Loreto
kn: ಲೊರೆಟೊ

en: Pasco
kn: ಪಾಸ್ಕೋ

en: Tacna
kn: ಟಾಕ್ನಾ

en: Tumbes
kn: ಟಂಬಸ್

en: Beja
kn: ಬೇಜಾ

en: Castelo Branco
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಟೆಲೋ ಬ್ರಾಂಕೋ

en: Faro
kn: ಫಾರೋ

en: Madeira
kn: ಮಡೆರಾ

en: Porto
kn: ಪೋರ್ಟೊ

en: Arad
kn: ಅರಾದ್

en: Satu Mare
kn: ಸಾಟು ಮಾರೆ

en: Sibiu
kn: ಸಿಬು

en: Suceava
kn: ಸುಸೀವ

en: Tulcea
kn: ಟುಲ್ಶಿಯಾ

en: Krasnodar
kn: ಕ್ರಸ್ನೋದಾರ್

en: Khabarovsk
kn: ಕಬಾರೊವ್‍ಸ್ಕ್‍

en: Bryansk
kn: ಬ್ರಿಯಾನ್‍ಸ್ಕ್‍

en: Volgograd
kn: ವೊಲ್ಗೊಗ್ರಾಡ್

en: Voronezh
kn: ವೊರೊನೆಝ್

en: Irkutsk
kn: ಇರ್ಕುಟ್‍ಸ್ಕ್

en: Kaliningrad
kn: ಕಲಿನಿನ್‍ಗ್ರಾಡ್

en: Kemerovo
kn: ಕೆಮೆರೊವೊ

en: Magadan
kn: ಮಗದಾನ್

en: Murmansk
kn: ಮುರಮಾನ್ಸ್ಕ್

en: Novosibirsk
kn: ನೊವೊಸಿಬಿರಿಸ್ಕ್

en: Omsk
kn: ಆಮ್‍ಸ್ಕ್‍

en: Orenburg
kn: ಒರೆನ್‍ಬರ್ಗ್

en: Penza
kn: ಪೆಂಝಾ

en: Rostov
kn: ರೋಸ್ಟಾಕ್

en: Samara
kn: ಸಮಾರಾ

en: Saratov
kn: ಸಾರಾಟೋವ್

en: Chelyabinsk
kn: ಚೆಲ್ಯಾಬಿನ್‍ಸ್ಕ್

en: Chita
kn: ಚಿಟಾ

en: Ha'il
kn: ಹೈಲ್

en: Jizan
kn: ಗಿಝಾನ್

en: Najran
kn: ನಾಜ್ರನ್

en: Tabuk
kn: ಟಾಬುಕ್

en: Isabel
kn: ಇಸಾಬೆಲ್

en: Cascade
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಕೇಡ್

en: Plaisance
kn: ಪ್ಲೈಸೆನ್ಸ್

en: Dakar
kn: ಡಕಾರ್

en: Saint-Louis
kn: ಸೈಂಟ್-ಲೂಯಿಸ್

en: Tambacounda
kn: ಟ್ಯಾಂಬಾಕೌಂಡಾ

en: Ziguinchor
kn: ಝಿಗುಂಚಾರ್
