Smart Store (1.0.3) - en to ro translation catalogue (339 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Item
ro: Produs

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Subscribers
ro: Abonaţi

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: RSS feed
ro: resurse RSS

en: more
ro: mai multe

en: Article
ro: Articol

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: Quantity
ro: Cantitate

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Support
ro: Suport

en: Categories
ro: Categorii

en: view
ro: afișează

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: settings
ro: setări

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Updated
ro: Actualizat

en: Attachment
ro: Anexă

en: Picture
ro: Imagine

en: Subscriptions
ro: Abonări

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Database
ro: Bază de date

en: Off
ro: Oprit

en: Footer
ro: Subsol

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Qty
ro: Cantitate

en: Customer
ro: Client

en: Amount
ro: Suma

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Invoice
ro: Factura

en: Code
ro: Cod

en: Payment
ro: Plată

en: Payments
ro: Plăți

en: Store
ro: Magazin

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârșit

en: Color
ro: Culoare

en: Role
ro: Rol

en: Users
ro: Utilizatori

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Checkout
ro: Casă

en: Tools
ro: Instrumente

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Profile
ro: Profil

en: Votes
ro: Voturi

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Messages
ro: Mesaje

en: Token
ro: Simbol

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Member for
ro: Membru pentru

en: Activity
ro: Activitate

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Fixed
ro: Fix

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Author Name
ro: Numele autorului

en: or
ro: sau

en: Glossary
ro: Glosar

en: Promotions
ro: Promoții

en: Cart
ro: Coş

en: Coupon
ro: Cupon

en: Coupons
ro: Cupoane

en: Shipping
ro: Transport

en: Product
ro: Produs

en: Completed
ro: Finalizată

en: Products
ro: Produse

en: Orders
ro: Comenzi

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: image
ro: imagine

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Published comments
ro: Comentarii publicate

en: Apply
ro: Aplică

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Canceled
ro: Anulate

en: Permission
ro: Permisiune

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Profiles
ro: Profile

en: Usage
ro: Utilizare

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Offset
ro: Decalaj

en: Account
ro: Cont

en: Search help
ro: Ajutor căutare

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: About
ro: Despre

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: and
ro: și

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Block type
ro: Tipul blocului

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Cart block
ro: Bloc de tip coș de cumpărături

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: of
ro: din

en: Admin
ro: Administrator

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: No products available.
ro: Nu există produse disponibile.

en: Temporary
ro: Temporar

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Delete comment
ro: Șterge comentariu

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Posted in
ro: Publicat în

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Search index
ro: Index căutare

en: Video file
ro: Fișier video

en: Last 30 days
ro: Ultimele 30 zile

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: Total price
ro: Preț total

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Payment Method
ro: Metodă de plată

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Who's online
ro: Cine e online

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Remote ID
ro: ID de la distanță

en: Authorized
ro: Autorizat

en: Coupon code
ro: Cod cupon

en: Author name
ro: Nume autor

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: No orders available.
ro: Nu există comenzi efectuate.

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Full comment
ro: Comentariu complet

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: Unapproved comments
ro: Comentarii neaprobate

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Taxonomy term page
ro: Pagina unui termen de taxonomie

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Unit price
ro: Preț unitar

en: Order number
ro: Număr comandă

en: Contact Us
ro: Contactați-ne

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Delete order
ro: Ștergeți comanda

en: Asc
ro: Ascendent

en: You have not placed any orders with us yet.
ro: Nu ați plasat comenzi încă.

en: Master
ro: Expert

en: Wide
ro: Larg

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: No stores available.
ro: Nu există magazine disponibile.

en: Stores
ro: Magazine

en: Order items
ro: Comenzi

en: Node operations bulk form
ro: Formular pentru operații în masă noduri

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: 1 place | @count places
ro[0]: 1 loc
ro[1]: @count locuri

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ro: Introduceți o listă separată de virgule. De exemplu: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Recent comments.
ro: Comentarii recente.

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ro: Afișează o listă a celor mai noi conturi de utilizator de pe site.

en: Who's online block
ro: Blocul Cine este conectat

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ro: Afișează numele de utilizatori ale celor mai recenți utilizatori activi, precum și numărul total de utilizatori activi.

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: A list of new users
ro: O listă de utilizatori noi

en: There are currently @total users online.
ro: În acest moment sunt @total utilizatori conectați.

en: There are currently 0 users online.
ro: În acest moment sunt 0 utilizatori conectați.

en: A list of users that are currently logged in.
ro: O listă de utilizatori care sunt, în prezent, autentificați.

en: Select entities
ro: Selectați entități

en: Manage your orders.
ro: Gestionați-vă comenzile.

en: Product variation
ro: Variație produs

en: Publish product
ro: Publicați un produs

en: Unpublish product
ro: Anulați publicarea produsului

en: Carts
ro: Coșuri

en: User orders
ro: Comenzi utilizator

en: Display a list of placed orders for a user.
ro: Afișați o listă de comenzi plasate pentru un utilizator.

en: Cart form
ro: Formular cărucior

en: Delete product
ro: Ștergeți un produs

en: Delete store
ro: Ștergeți magazinul

en: Order item
ro: Comandă

en: order item
ro: comandă

en: order items
ro: comenzi

en: Payment gateway
ro: Portal plată

en: Add to Cart Form
ro: Adaugă la formularul coșului

en: order_items: Order Item
ro: order_items: Comandă

en: Display a set of order items in a table.
ro: Afișați un set de comenzi într-un tabel.

en: Order logs
ro: Jurnale comandă

en: No log entries.
ro: Nu există intrări în jurnal.

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: Find and manage comments.
ro: Găsiți și gestionați comentariile.

en: The approved comments listing.
ro: Lista comentariilor aprobate.

en: Comments published
ro: Comentarii publicate

en: The unapproved comments listing.
ro: Lista comentariilor neaprobate.

en: Comments unapproved
ro: Comentarii neaprobate

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ro: Încă nu a fost creat conținutul primei pagini. <br>Consultați <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Ghidul utilizatorului</a> pentru a începe setarea site-ului dvs.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.

en: - Any -|All Categories
ro: - Oricare -|Toate categoriile

en: basic_html
ro: HTML de bază

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
