Smart Store (1.0.3) - en to sv translation catalogue (346 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Item
sv: Artikel

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Subscribers
sv: Prenumeranter

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: more
sv: mer

en: Article
sv: Artikel

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Quantity
sv: Antal

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Categories
sv: Kategorier

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: settings
sv: inställningar

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Audio
sv: Ljud

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Total
sv: Totalt

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Issue
sv: Avvikelse

en: Picture
sv: Bild

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Database
sv: Databas

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Plain text
sv: Ren text

en: Qty
sv: Antal

en: Customer
sv: Kund

en: Amount
sv: Belopp

en: Add to cart
sv: Lägg till i varukorg

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: Invoice
sv: Faktura

en: Code
sv: Kod

en: Payment
sv: Betalning

en: Payments
sv: Betalningar

en: Store
sv: Butik

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Color
sv: Färg

en: Role
sv: Roll

en: Users
sv: Användare

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Checkout
sv: Kassan

en: Tools
sv: Verktyg

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Profile
sv: Profil

en: Votes
sv: Röster

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Activity
sv: Aktivitet

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Fixed
sv: Fast

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Author Name
sv: Författarnamn

en: or
sv: eller

en: Voter
sv: Röstare

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Diff
sv: Skillnad

en: Cart
sv: Varukorg

en: Shipping
sv: Leverans

en: Product
sv: Vara

en: Completed
sv: Slutförd

en: Products
sv: Varor

en: Orders
sv: Beställningar

en: Document
sv: Dokument

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: image
sv: bild

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Apply
sv: Applicera

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Blocks
sv: Block

en: Used in
sv: Används i

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Permission
sv: Behörighet

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Profiles
sv: Profiler

en: Administrator
sv: Administratör

en: Usage
sv: Användning

en: Brand
sv: Bomärke

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Newsletter
sv: Nyhetsbrev

en: Newsletters
sv: Nyhetsbrev

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Offset
sv: Kompensera

en: Account
sv: Konto

en: Search help
sv: Sökhjälp

en: Billing information
sv: Betalningsinformation

en: About
sv: Om

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: and
sv: och

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Shipping method
sv: Fraktmetod

en: Block type
sv: Typ av block

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Rating
sv: Betyg

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Cart block
sv: Varukorgsblock

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: of
sv: av

en: Flags
sv: Flaggor

en: Admin
sv: Administrera

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Light
sv: Ljust

en: No products available.
sv: Inga varor tillgängliga.

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Email: Plain
sv: E-post: Ren text

en: Email: HTML
sv: E-post: HTML

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Search index
sv: Sökindex

en: Video file
sv: Videofil

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: Total price
sv: Totalt pris

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Payment Method
sv: Betalningssätt

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Normal vote
sv: Vanlig röst

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
sv: Förvald etikett för röster på innehåll. Överväg att lägga till "totalt antal" röster med denna etikett om flera röster med olika etiketter är lagda på ett givet innehåll.

en: Option 1
sv: Alternativ 1

en: Option 2
sv: Alternativ 2

en: Option 3
sv: Alternativ 3

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Processing...
sv: Bearbetar...

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: No orders available.
sv: Inga beställningar tillgängliga.

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: Unapproved comments
sv: Ej godkända kommentarer

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Video URL
sv: URL för video

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Unit Price
sv: Jämförpris

en: Unit price
sv: Enhetspris

en: Order number
sv: Beställningsnummer

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Dark
sv: Mörkt

en: Asc
sv: Stigande

en: You have not placed any orders with us yet.
sv: Du har inte gjort några beställningar hos oss ännu.

en: Master
sv: Huvud

en: Wide
sv: Bred

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Publish taxonomy term
sv: Publicera taxonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
sv: Avpublicera taxonomiterm

en: With selection
sv: Med urval

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Recent comments.
sv: Senaste kommentarer.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Carts
sv: Varukorgar

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: Find and manage comments.
sv: Hitta och hantera kommentarer.

en: The approved comments listing.
sv: Listan över godkända kommentarer.

en: Comments published
sv: Kommentarer publicerade

en: The unapproved comments listing.
sv: Den ej godkända kommentarlistan.

en: Comments unapproved
sv: Kommentarer ej godkända

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Remote video
sv: Extern video

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
sv: Återställ till utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
sv: En uppladdad fil eller ett dokument, exempelvis en PDF.

en: @interval hence
sv: @interval därav

en: Search form (narrow)
sv: Sökformulär (smal)

en: Search form (wide)
sv: Sökformulär (bred)

en: Wide (1090)
sv: Bred (1090)

en: There are no content blocks available.
sv: Det finns inga tillgängliga innehållsblock.
