Smart Store (1.0.3) - en to uk translation catalogue (413 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subscribers
uk: Читачі

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Дії

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: RSS feed
uk: RSS-потік

en: more
uk: ще

en: Article
uk: Стаття

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: Quantity
uk: Кількість

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Support
uk: Підтримка

en: Categories
uk: Категорії

en: view
uk: переглянути

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: settings
uk: налаштування

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Archive
uk: Архів

en: Icon
uk: Піктограма

en: Audio
uk: Звук

en: Filename
uk: Назва файла

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Total
uk: Всього

en: Attachment
uk: Долучення

en: Issue
uk: Проблема

en: Picture
uk: Зображення

en: Subscriptions
uk: Підписки

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Database
uk: База даних

en: Off
uk: Вимкнено

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Severity
uk: Важливість

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Qty
uk: К-ть

en: Customer
uk: Покупець

en: Amount
uk: Величина

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Code
uk: Код

en: Payment
uk: Оплата

en: Payments
uk: Оплати

en: Store
uk: Магазин

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Color
uk: Колір

en: Role
uk: Роль

en: Users
uk: Користувачі

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
uk: Сайт @site зараз на технічному обслуговуванні. Скоро він запрацює знову. Дякуємо вам за терпіння.

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Checkout
uk: Оформлення

en: Tools
uk: Інструменти

en: Recent comments
uk: Останні коментарі

en: Profile
uk: Профіль

en: Votes
uk: Голоси

en: Reset to Default
uk: Скинути до початкового

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Short Description
uk: Короткий Опис

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Token
uk: Замінник

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: Activity
uk: Активність

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Author Name
uk: Ім'я автора

en: or
uk: або

en: Video
uk: Відео

en: Glossary
uk: Глосарій

en: Diff
uk: Різниця

en: Promotions
uk: Просування

en: Cart
uk: Кошик

en: Coupon
uk: Номінальний дохід

en: Coupons
uk: Подарункові купони

en: Shipping
uk: Доставка

en: Product
uk: Товар

en: Completed
uk: Завершено

en: Products
uk: Товари

en: Orders
uk: Замовлення

en: Document
uk: Документ

en: User page
uk: Сторінка користувача

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: image
uk: зображення

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Published comments
uk: Опубліковані коментарі

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Blocks
uk: Блоки

en: Used in
uk: Використано в

en: Canceled
uk: Скасовано

en: Permission
uk: Повноваження

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Profiles
uk: Профілі

en: Popular
uk: Найпопулярніше

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Usage
uk: Використання

en: Brand
uk: Фірма

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Newsletter
uk: Розсилання

en: Newsletters
uk: Розсилання

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
uk: Користувач вважається присутнім на сайті протягом цього часу після останнього перегляду сторінки.

en: Offset
uk: Зміщення

en: Remarks
uk: Примітки

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Search help
uk: Пошук довідкою

en: Billing information
uk: Інформація про оплату

en: About
uk: Про модуль

en: No items found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Publish content
uk: Публікувати матеріал

en: and
uk: та

en: Unpublish comment
uk: Зняти з публікації коментар

en: Password Reset
uk: Скинути пароль

en: Shipping method
uk: Спосіб доставки

en: Block type
uk: Тип блоку

en: a
uk: з

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Rating
uk: Рейтинг

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Product Catalog
uk: Каталог товарів

en: Cart block
uk: Блок кошика

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: of
uk: з

en: Flags
uk: Прапори

en: Admin
uk: Адмін

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Light
uk: Світла

en: No products available.
uk: Товари недоступні.

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Python
uk: Пітон

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: Delete comment
uk: Видалити коментар

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Posted in
uk: Опубліковане

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Last 30 days
uk: Попередні 30 днів

en: Publish comment
uk: Опублікувати коментар

en: Total price
uk: Загальна вартість

en: Add to Wishlist
uk: Додати у список побажань

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Scrollable
uk: Прокручується

en: - All -
uk: - Усе -

en: Compact
uk: Компактний

en: Who's new
uk: Хто новенький

en: Payment Method
uk: Спосіб оплати

en: Billing
uk: Платежі

en: Personal contact form
uk: Персональна контактна форма

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Who's online
uk: Хто на сайті

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Option 1
uk: Варіант 1

en: Option 2
uk: Варіант 2

en: Option 3
uk: Варіант 3

en: Remote ID
uk: Віддалений ID

en: Authorized
uk: Авторизовано

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Coupon code
uk: Код купону

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Processing...
uk: Працюю...

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Delete content
uk: Видалити матеріал

en: No orders available.
uk: Замовлень немає.

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full comment
uk: Повний коментар

en: Save comment
uk: Зберегти коментар

en: Unapproved comments
uk: Несхвалені коментарі

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Recent content
uk: Останні матеріали

en: Unpublish content
uk: Зняти з публікації матеріал

en: Make content sticky
uk: Прикріпити матеріал

en: Make content unsticky
uk: Відкріпити матеріал

en: Promote content to front page
uk: Винести матеріал на головну сторінку

en: Remove content from front page
uk: Вилучити матеріал з головної сторінки

en: Save content
uk: Зберегти матеріал

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Taxonomy term page
uk: Сторінка терміна таксономії

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
uk: Адміністратор створив для вас обліковий запис на сайті [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: TOTAL
uk: ЗАГАЛОМ

en: Video URL
uk: URL відео

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Unit Price
uk: Ціна одиниці товару

en: Unit price
uk: Ціна одиниці товару

en: Order number
uk: Номер замовлення

en: Contact Us
uk: Зв'яжіться з нами

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Dark
uk: Темний

en: Delete order
uk: Видалити замовлення

en: Option 4
uk: Варіант 4

en: Option 5
uk: Варіант 5

en: Asc
uk: Зрост

en: You have not placed any orders with us yet.
uk: Ви поки що не зробили у нас жодних замовлень.

en: Master
uk: Головне

en: Wide
uk: Широкий

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Daily Schedule
uk: Щоденний розклад

en: Confirmation for [site:name]
uk: Підтвердження для сайту [site:name]

en: No stores available.
uk: Магазини недоступні.

en: My Orders
uk: Мої замовлення

en: Stores
uk: Магазини

en: All Categories
uk: Всі категорії

en: Publish taxonomy term
uk: Опублікувати термін таксономії

en: Unpublish taxonomy term
uk: Зняти з публікації термін таксономії

en: Order items
uk: Вміст кошика

en: del
uk: видалити

en: Node operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з матеріалом

en: With selection
uk: З вибраним

en: Welcome!
uk: Вітаємо!

en: Editorial
uk: Редагування

en: 1 place | @count places
uk[0]: @count місце
uk[1]: @count місця
uk[2]: @count місць

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: File usage
uk: Використання файла

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Public Files Directory
uk: Каталог загальнодоступних файлів

en: Private Files Directory
uk: Каталог приватних файлів

en: Dark theme
uk: Темна тема

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Block the selected user(s)
uk: Заблокувати вибраних користувачів

en: Cancel the selected user account(s)
uk: Скасувати облікові записи вибраних користувачів

en: Unblock the selected user(s)
uk: Розблокувати вибраних користувачів

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
uk: Введіть відокремлений комами перелік. Приклад: Амстердам, Київ, "Клівленд, Огайо".

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
uk: Запит на скасування облікового запису користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
uk: Інформація про заміну авторизаційних даних для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (в очікуванні на підтвердження адміністратором)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (підтверджено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (заблоковано)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (скасовано)

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Administrative task links
uk: Посилання адміністративних завдань

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: User tool links, often added by modules
uk: Посилання інструментів користувача, часто додані модулями

en: Send status
uk: Стан відправки

en: Recent comments.
uk: Останні коментарі.

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: Recent content.
uk: Останні матеріали.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
uk: Показує перелік найновіших облікових записів на сайті.

en: Who's online block
uk: Блок "Хто в мережі"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
uk: Показує імена користувачів, що були активними останнім часом, і загальне число активних користувачів.

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Name or email contains
uk: Ім'я або адреса електронної пошти містить

en: A list of new users
uk: Список нових користувачів

en: There are currently @total users online.
uk: Користувачів в мережі зараз: @total.

en: There are currently 0 users online.
uk: Зараз 0 користувачів в мережі.

en: A list of users that are currently logged in.
uk: Список користувачів, що здійснили вхід.

en: Select entities
uk: Виберіть об'єкти

en: Manage your orders.
uk: Керування своїми замовленнями.

en: Product variation
uk: Варіація товару

en: Publish product
uk: Опублікувати товар

en: Unpublish product
uk: Зняти з публікації товар

en: Carts
uk: Кошики

en: User orders
uk: Користувацькі замовлення

en: Display a list of placed orders for a user.
uk: Відобразити список розміщених замовлень для користувача.

en: Cart form
uk: Форма кошика

en: Delete product
uk: Видалити товар

en: Delete store
uk: Видалити магазин

en: Default Drupal Database
uk: Усталена База даних Drupal

en: Order item
uk: Позиція замовлення

en: order item
uk: позиція замовлення

en: order items
uk: позиції замовлення

en: Payment gateway
uk: Шлюз оплати

en: Add to Cart Form
uk: Форма "Додати у кошик"

en: order_items: Order Item
uk: order_items: Позиція замовлення

en: Display a set of order items in a table.
uk: Відображати набір позицій замовлень в таблиці.

en: Order logs
uk: Журнали замовлень.

en: No log entries.
uk: Записи журналу відсутні.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: Find and manage comments.
uk: Пошук коментарів та керування ними.

en: The approved comments listing.
uk: Список затверджених коментарів.

en: Comments published
uk: Коментарі опубліковано

en: The unapproved comments listing.
uk: Список незатверджених коментарів.

en: Comments unapproved
uk: Коментарі не затверджено

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.<br />Щоб розпочати створення сайту перегляньте <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Посібник користувача</a>.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

en: There are no order items yet.
uk: Складові замовлення поки відсутні.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
uk: Відновити до чернетки

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
uk: Викладений файл чи документ, наприклад PDF.

en: @interval hence
uk: @interval віднині

en: Search form (narrow)
uk: Форма пошуку (вузька)

en: Search form (wide)
uk: Форма пошуку (широка)

en: Wide (1090)
uk: Широке (1090)

en: Olivero Medium
uk: Olivero Медіум

en: Content blocks
uk: Блоки вмісту

en: Entire Site (do not use)
uk: Весь сайт (не використовувати)

en: Find and manage content blocks.
uk: Пошук блоків вмісту і керування ними.

en: There are no content blocks available.
uk: Немає доступних блоків вмісту

en: Create and edit content blocks.
uk: Створення та редагування блоків вмісту.
