Smart Store (1.0.4) - en to fr translation catalogue (193 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Register
fr: S'inscrire

en: Content
fr: Contenu

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Support
fr: Assistance technique

en: Categories
fr: Catégories

en: Size
fr: Taille

en: Link
fr: Lien

en: settings
fr: paramètres

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Teaser
fr: Accroche

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Database
fr: Base de données

en: Off
fr: Désactivé

en: Footer
fr: Pied de page

en: Comment
fr: Commentaire

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Qty
fr: Qté

en: Amount
fr: Montant

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Address
fr: Adresse

en: Invoice
fr: Facture

en: Color
fr: Couleur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Tools
fr: Outils

en: Profile
fr: Profil

en: Full
fr: Complet

en: Short Description
fr: Description courte

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Fixed
fr: Fixe

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: or
fr: ou

en: Video
fr: Vidéo

en: Cart
fr: Panier

en: Shipping
fr: Expédition

en: Products
fr: Produits

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Popular
fr: Populaire

en: Brand
fr: Marque

en: Password Expiration
fr: Expiration du mot de passe

en: Account
fr: Compte

en: Search help
fr: Rechercher dans l'aide

en: About
fr: À propos

en: No items found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: and
fr: et

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: Password Reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: a
fr: un

en: Rating
fr: Note

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: of
fr: sur

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Email: Plain
fr: Courriel : texte brut

en: Email: HTML
fr: Courriel : HTML

en: Delete comment
fr: Supprimer le commentaire

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: Payment Method
fr: Mode de paiement

en: Billing
fr: Facturation

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Menu position
fr: Position du menu

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Normal vote
fr: Vote normal

en: Remote ID
fr: Identifiant (ID) distant

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Processing...
fr: En cours de traitement...

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir le contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Stop sending
fr: Arrêter les envois

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Unit Price
fr: Prix unitaire

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Dark
fr: Sombre

en: Delete order
fr: Supprimer la commande

en: Wide
fr: Large

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Daily Schedule
fr: Planification quotidienne

en: Confirmation for [site:name]
fr: Confirmation de [site:name]

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: Publish taxonomy term
fr: Publier le terme de taxonomie

en: Unpublish taxonomy term
fr: Dépublier le terme de taxonomie

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Public Files Directory
fr: Répertoire des fichiers publics

en: Private Files Directory
fr: Répertoire des fichiers privés

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Block the selected user(s)
fr: Bloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Cancel the selected user account(s)
fr: Annuler l'(les) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Unblock the selected user(s)
fr: Débloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
fr: Saisir une liste en séparant les termes par une virgule. Par exemple : Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Administrative task links
fr: Liens des tâches d'administration

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: Narrow
fr: Étroit

en: Select entities
fr: Sélectionner les entités

en: Delete selected profile
fr: Supprimer le profil sélectionné

en: Publish selected profile
fr: Publier le profil sélectionné

en: Unpublish selected profile
fr: Dépublier le profil sélectionné

en: Publish product
fr: Publier le produit

en: Unpublish product
fr: Dépublier le produit

en: Last Password Reset
fr: Dernière réinitialisation du mot de passe

en: Delete product
fr: Supprimer le produit

en: Delete store
fr: Supprimer la boutique

en: Default Drupal Database
fr: Base de données Drupal par défaut

en: order item
fr: élément de commande

en: order items
fr: éléments de commande

en: Add to Cart Form
fr: Formulaire d'ajout au panier

en: Expired Password
fr: Mot de passe expiré

en: Non-expired Password
fr: Mot de passe non expiré

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.

en: Tax number
fr: Numéro d'identification fiscale

en: Search form (narrow)
fr: Formulaire de recherche (étroit)

en: Search form (wide)
fr: Formulaire de recherche (large)

en: Wide (1090)
fr: Large (1090)

en: Entire Site (do not use)
fr: Tout le site (ne pas utiliser)

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
fr: Contrôle si l'utilisateur doit réinitialiser son mot de passe. Si le mot de passe a expiré, ce champ est automatiquement coché après l'exécution du planificateur de tâches (cron).

en: Pending Expiration Mail Count
fr: Nombre de courriels en attente d'expiration

en: Whether an email notifying of a pending password expiration has been sent
fr: Indique si un courriel notifiant l'expiration imminente du mot de passe a été envoyé
