Smart Store (1.0.4) - en to pt translation catalogue (182 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Register
pt: Registro

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: Article
pt: Artigo

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Support
pt: Suporte

en: Categories
pt: Categorias

en: Size
pt: Tamanho

en: Image
pt: Imagem

en: settings
pt: configurações

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Audio
pt: Áudio

en: Teaser
pt: Chamada

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Database
pt: Banco de dados

en: Off
pt: Desligado

en: Footer
pt: Rodapé

en: Comment
pt: Comentário

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Qty
pt: Qtd

en: Amount
pt: Valor

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Address
pt: Endereço

en: Invoice
pt: Fatura

en: Color
pt: Cor

en: Users
pt: Usuários

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Profile
pt: Perfil

en: Full
pt: Completo

en: Messages
pt: Mensagens

en: Fixed
pt: Fixo

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: or
pt: ou

en: Diff
pt: Alterações

en: Cart
pt: Carrinho

en: Shipping
pt: Envio

en: Products
pt: Produtos

en: Document
pt: Documento

en: image
pt: imagem

en: Quick Links
pt: Links Rápidos

en: Audio file
pt: Arquivo de áudio

en: Brand
pt: Marca

en: Account
pt: Conta

en: Search help
pt: Buscar ajuda

en: About
pt: Sobre

en: No items found.
pt: Nenhum item foi encontrado.

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: and
pt: e

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Rating
pt: Avaliação

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: of
pt: de

en: Admin
pt: Administrar

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Email: Plain
pt: Email: Texto puro

en: Delete comment
pt: Apagar comentário

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: Add to Wishlist
pt: Adicionar à Lista de Desejos

en: Compact
pt: Compacto

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: Billing
pt: Cobrança

en: Personal contact form
pt: Formulário de contato pessoal

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Remote ID
pt: ID remoto

en: Processing...
pt: Processando...

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Save comment
pt: Salvar comentário

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Destacar conteúdo

en: Make content unsticky
pt: Remover destaque do conteúdo

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: Taxonomy term page
pt: Página de termo de taxonomia

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Unit Price
pt: Preço unitário

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: Dark
pt: Escuro

en: Delete order
pt: Apagar pedido

en: Wide
pt: Largo

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Basic Page
pt: Página Básica

en: Publish taxonomy term
pt: Publicar termo da taxonomia

en: Unpublish taxonomy term
pt: Despublicar termo da taxonomia

en: Fallback date format
pt: Formato de data padrão

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Search result highlighting input
pt: Resultado da pesquisa destacando a entrada

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, d/m/Y - H:i

en: HTML Date
pt: Data HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e hora HTML

en: HTML Month
pt: Mês HTML

en: HTML Time
pt: Hora HTML

en: HTML Week
pt: Semana HTML

en: HTML Year
pt: Ano HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data HTML sem ano

en: Default long date
pt: Data longa padrão

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, j \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: Default short date
pt: Data curta padrão

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: d/m/Y - H:i

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar as contas dos usuários selecionados

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Digite uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amsterdam, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Links related to the active user account
pt: Links relacionados à conta do usuário ativo

en: Administrative task links
pt: Links de tarefas administrativas

en: Site information links
pt: Links de informações do site

en: Site section links
pt: Links de seções do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas de usuários, geralmente adicionados por módulos

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Select entities
pt: Selecionar entidades

en: Publish product
pt: Publicar produto

en: Unpublish product
pt: Despublicar produto

en: Delete product
pt: Apagar produto

en: Delete store
pt: Excluir loja

en: order item
pt: item do pedido

en: order items
pt: Itens do ordem

en: Add to Cart Form
pt: Formulário Adicionar ao Carrinho

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: Product Categories
pt: Categorias de Produtos

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
pt: Adicionar a função de Administrador ao(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
pt: Remover a função de Administrador do(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Reverter para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Reverter

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.

en: Search form (narrow)
pt: Formulário de busca (estreito)

en: Search form (wide)
pt: Formulário de busca (largo)

en: Wide (1090)
pt: Largo (1090)
