Smart Store (1.0.4) - en to tr translation catalogue (160 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Body
tr: Gövde

en: Register
tr: Kaydol

en: Content
tr: İçerik

en: Description
tr: Açıklama

en: RSS feed
tr: RSS beslemesi

en: Article
tr: Makale

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Support
tr: Destek

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Size
tr: Boyut

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: settings
tr: ayarlar

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Audio
tr: Ses

en: Teaser
tr: Özet

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Database
tr: Veritabanı

en: Off
tr: Kapalı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Comment
tr: Yorum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Qty
tr: Adet

en: Amount
tr: Miktar

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Address
tr: Adres

en: Invoice
tr: Fatura

en: Color
tr: Renk

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Checkout
tr: Kasa

en: Tools
tr: Araçlar

en: Profile
tr: Profil

en: Full
tr: Tam

en: Short Description
tr: Kısa Açıklama

en: Messages
tr: İletiler

en: Token
tr: Simge

en: Fixed
tr: Sabit

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: or
tr: ya da

en: Cart
tr: Sepet

en: Shipping
tr: Kargo

en: Products
tr: Ürünler

en: Document
tr: Belge

en: image
tr: imaj

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Account
tr: Hesap

en: Search help
tr: Yardımda ara

en: About
tr: Hakkında

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: and
tr: ve

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: of
tr: /

en: Admin
tr: Yönetim

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Total Amount
tr: Toplam Miktar

en: Delete comment
tr: Yorumu sil

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: Compact
tr: Sade

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: square
tr: kare

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Unit Price
tr: Birim Fiyatı

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: Site branding
tr: Site markası

en: Private Files Directory
tr: Özel Dosyalar Dizini

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar

en: Default Drupal Database
tr: Öntanımlı Drupal Veritabanı

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.

en: Search form (narrow)
tr: Arama formu (dar)

en: Search form (wide)
tr: Arama formu (geniş)
