Smart Store (1.0.5) - en to ar translation catalogue (127 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Register
ar: التسجيل

en: Content
ar: المحتوى

en: Description
ar: الوصف

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: Article
ar: مقال

en: Administration
ar: الإدارة

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Image
ar: الصورة

en: settings
ar: إعدادات

en: Help
ar: مساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Audio
ar: الصوت

en: Teaser
ar: موجز

en: User
ar: مستخدم

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: Custom
ar: مخصّص

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Amount
ar: المبلغ

en: Users
ar: المستخدمون

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site تحت الصيانة في الوقت الراهن. سيعود للعمل قريبًا. شكرًا على صبركم.

en: Checkout
ar: الأداء

en: Tools
ar: الأدوات

en: Full
ar: كامل

en: Messages
ar: الرسائل

en: Token
ar: رمز نصي (توكن)

en: Fixed
ar: ثابت

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: or
ar: أو

en: Video
ar: فيديو

en: Diff
ar: الفروقات (Diff)

en: Products
ar: المنتجات

en: Document
ar: وثيقة

en: Account
ar: الحساب

en: Search help
ar: مساعدة في البحث

en: About
ar: حول

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: and
ar: و

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: of
ar: مِن

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Compact
ar: المدمج

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Processing...
ar: جارٍ المعالجة

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Delete content
ar: حذف المحتوى

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ar: استخدم الوسوم لتجميع المقالات ذات المواضيع المتشابهة في فئات

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Unit Price
ar: ثمن الوحدة

en: Contact Us
ar: تواصل معنا

en: Wide
ar: واسع

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Block the selected user(s)
ar: حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Cancel the selected user account(s)
ar: إلغاء حساب المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Unblock the selected user(s)
ar: إلغاء حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Links related to the active user account
ar: الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم النشط

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: Max 1300x1300
ar: الحد الأقصى 1300×1300

en: Max 2600x2600
ar: الحد الأقصى 2600x2600

en: Max 325x325
ar: الحد الأقصى 325x325

en: Max 650x650
ar: الحد الأقصى 650x650

en: Narrow
ar: ضيق

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً).

en: Remote video
ar: فيديو خارجي

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ar: مقطع فيديو مستضاف عن بُعد من YouTube أو Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ar: أرشفة

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ar: أرشفة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ar: استعادة إلى المسودة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ar: استعادة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.

en: Search form (narrow)
ar: نموذج البحث (ضيق)

en: Search form (wide)
ar: نموذج البحث (عريض)
