Smart Store (1.0.3) - en to da translation catalogue (335 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Item
da: Element

en: Author
da: Forfatter

en: Subscribers
da: Abonnenter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: more
da: mere

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Quantity
da: Mængde

en: On
da: Tilsluttet

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Categories
da: Kategorier

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: settings
da: indstillinger

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Audio
da: Lyd

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Total
da: I alt

en: Attachment
da: Bilag

en: Issue
da: Udgave

en: Picture
da: Billede

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Footer
da: Sidefod

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Qty
da: Antal

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Invoice
da: Faktura

en: Code
da: Kode

en: Payment
da: Betaling

en: Payments
da: Betalinger

en: Store
da: Butik

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Color
da: Farve

en: Role
da: Rolle

en: Users
da: Brugere

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: Tools
da: Værktøjer

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Profile
da: Profil

en: Votes
da: Stemmer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Messages
da: Beskeder

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Activity
da: Aktivitet

en: author
da: forfatter

en: Fixed
da: Fast

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: or
da: eller

en: Glossary
da: Ordliste

en: Promotions
da: Promoveringer

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Coupon
da: Kupon

en: Coupons
da: Rabatkuponer

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Product
da: Produkt

en: Completed
da: Gennemført

en: Products
da: Produkter

en: Orders
da: Ordrer

en: Document
da: Dokument

en: User page
da: Brugerside

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: image
da: billede

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Blocks
da: Blokke

en: Used in
da: Brugt i

en: Canceled
da: Annulleret

en: Permission
da: Tilladelse

en: Audio file
da: Lydfil

en: Profiles
da: Profiler

en: Usage
da: Brug

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Newsletter
da: Nyhedsbrev

en: Newsletters
da: Nyhedsbreve

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Offset
da: Forskydning

en: Password Expiration
da: Udløb af adgangskode

en: Account
da: Konto

en: Search help
da: Søg i hjælp

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: About
da: Om

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: and
da: og

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Shipping method
da: Forsendelsesmetode

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: Rating
da: Bedømmelse

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Cart block
da: Indkøbskurvblok

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: of
da: af

en: Flags
da: Flag

en: Admin
da: Administration

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Light
da: Lyst

en: No products available.
da: Ingen tilgængelige produkter.

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Email: Plain
da: E-mail: Ren tekst

en: Email: HTML
da: E-mail: HTML

en: Frontpage
da: Forside

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Search index
da: Søgeindex

en: Video file
da: Videofil

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: Total price
da: Pris i alt

en: @interval ago
da: @interval siden

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Payment Method
da: Betalingsmetode

en: Billing
da: Fakturering

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Who's online
da: Hvem er online

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Normal vote
da: Normal stemme

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
da: Standard-tag for stemmer på indhold. Hvis der afgives flere stemmer med forskellige tags på et stykke indhold bør du overveje også at afgive en resumé-stemme med dette tag.

en: Coupon code
da: Kuponkode

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Processing...
da: Behandler...

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: No orders available.
da: Ingen tilgængelige ordrer

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Unit Price
da: Enhedspris

en: Unit price
da: Enhedspris

en: Order number
da: Ordrenummer

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Dark
da: Mørkt

en: Asc
da: Stigende

en: You have not placed any orders with us yet.
da: Du har ikke handlet hos os endnu.

en: Wide
da: Bred

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Confirmation for [site:name]
da: Bekræftelse for [site:name]

en: Publish taxonomy term
da: Publicér taksonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
da: Afpublicér taksonomiterm

en: Node operations bulk form
da: Formular til bulk-handlinger på indholdselementer

en: With selection
da: Handling

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: Editorial
da: Redaktionel

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Product variation
da: Produktvariant

en: Publish product
da: Publicér produkt

en: Unpublish product
da: Afpublicér produkt

en: Last Password Reset
da: Seneste nulstilling af adgangskode

en: Delete product
da: Slet produkt

en: Expired Password
da: Udløbet adgangskode

en: Non-expired Password
da: Ikke-udløbet adgangskode

en: Find and manage comments.
da: Find og administrér kommentarer.

en: The approved comments listing.
da: Liste over godkendte kommentarer.

en: Comments published
da: Publicerede kommentarer

en: The unapproved comments listing.
da: Listen af ikke-godkendte kommentarer.

en: Comments unapproved
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
da: En uploadet fil eller dokument, f.eks. en PDF.

en: @interval hence
da: om @interval

en: Search form (narrow)
da: Søgeformular (smal)

en: Search form (wide)
da: Søgeformular (bred)

en: Wide (1090)
da: Bred (1090)

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
da: Kontrollér, om brugeren skal nulstille sin adgangskode. Hvis adgangskoden er udløbet, afkrydses dette felt automatisk efter cron er kørt.

en: Whether an email notifying of a pending password expiration has been sent
da: Er der blevet sendt en e-mail med besked om, at adgangskoden er ved at udløbe
