Smart Store (1.0.3) - en to is translation catalogue (161 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Item
is: Hlutur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Subscribers
is: Áskrifendur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: RSS feed
is: RSS veita

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: Quantity
is: Magn

en: On
is: Virkjað

en: Tags
is: Efnisorð

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Categories
is: Flokkar

en: view
is: skoða

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Use count
is: Notkun

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: settings
is: stillingar

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Summary
is: Samantekt

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: Audio
is: Hljóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Total
is: Samtals

en: ID
is: Kenni

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Picture
is: Mynd

en: Subscriptions
is: Áskriftir

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Off
is: Af

en: Footer
is: Fótur

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Qty
is: Magn

en: Customer
is: Viðskiptavinur

en: Amount
is: Upphæð

en: Add to cart
is: Setja í körfu

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Invoice
is: Kvittun

en: Code
is: Kóði

en: Payment
is: Greiðslumáti

en: Payments
is: Greiðslur

en: Store
is: Verslun

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Color
is: Litur

en: Role
is: Hlutverk

en: Users
is: Notendur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Checkout
is: Ganga frá pöntun

en: Tools
is: Tól

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Votes
is: Atkvæði

en: Sort by
is: Raða eftir

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: author
is: höfundur

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: or
is: eða

en: Promotions
is: Kynningar

en: Product
is: Vara

en: Completed
is: Lokið

en: Products
is: Vörur

en: Orders
is: Pantanir

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: image
is: mynd

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Published comments
is: Birt ummæli

en: Apply
is: Virkja

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Blocks
is: Blokkir

en: Canceled
is: Hætt við

en: Permission
is: Réttindi

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Newsletter
is: Fréttabréf

en: Newsletters
is: Fréttabréf

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: Account
is: Aðgangur

en: Billing information
is: Greiðsluupplýsingar

en: About
is: Um

en: and
is: og

en: Order details
is: Yfirlit pöntunar

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: of
is: af

en: No products available.
is: Engar vörur í boði.

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Total Amount
is: Heildarupphæð

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Last 30 days
is: Síðustu 30 dagar

en: Total price
is: Heildarupphæð

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Personal contact form
is: Hafa samband

en: Powered by Drupal
is: Knúið af Drupal

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: Your virtual face or picture.
is: Net- andlit eða mynd.

en: No orders available.
is: Engar pantanir fundust.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
is: Kerfisstjóri stofnaði aðgang fyrir þig hjá [site:name]

en: Unit Price
is: Einingaverð

en: Unit price
is: Einingaverð

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Delete order
is: Eyða pöntun

en: Stores
is: Verslanir

en: User orders
is: Pantanir notanda

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
is: Ekki hefur verið búið til neitt efni fyrir forsíðuna.<br/>Fylgdu <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">notendahandbókinni</a> til að hefja uppbyggingu vefsins.

en: Checkout order summary
is: Samantekt pöntunar
