Smart Store (1.0.3) - en to ja translation catalogue (374 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Subscribers
ja: 配信登録者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Quantity
ja: 数量

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Support
ja: サポート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: view
ja: ビュー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: settings
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Audio
ja: オーディオ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Total
ja: 合計

en: #
ja: No.

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: Subscriptions
ja: 配信登録

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Database
ja: データベース

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Qty
ja: 数量

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Invoice
ja: 請求書

en: Code
ja: コード

en: Payment
ja: 決済

en: Payments
ja: 決済

en: Store
ja: ストア

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Color
ja: 色

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Tools
ja: ツール

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Profile
ja: プロフィール

en: Votes
ja: 投票

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Activity
ja: アクティビティ

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Fixed
ja: 固定

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Author Name
ja: 著者名

en: or
ja: または

en: Video
ja: ビデオ

en: Glossary
ja: 用語集

en: Diff
ja: 差分

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Cart
ja: カート

en: Coupons
ja: クーポン

en: Shipping
ja: 配送

en: Product
ja: 商品

en: Completed
ja: 完了

en: Products
ja: 商品

en: Orders
ja: 注文

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: image
ja: 画像

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Blocks
ja: ブロック

en: Used in
ja: 利用場所

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Permission
ja: 権限

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Administrator
ja: 管理者

en: Usage
ja: 使用方法

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Newsletters
ja: ニュースレター

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Offset
ja: オフセット

en: Password Expiration
ja: パスワードの有効期限

en: Account
ja: アカウント

en: Search help
ja: 検索のしかた

en: Billing information
ja: 請求情報

en: About
ja: アバウト

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: and
ja: かつ

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Shipping method
ja: 配送方法

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Rating
ja: レーティング

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Cart block
ja: カートブロック

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: of
ja: の

en: Admin
ja: 管理者

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: No products available.
ja: 商品がありません。

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Email: Plain
ja: メール: プレーンテキスト

en: Email: HTML
ja: メール: HTML形式

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Total price
ja: 合計価格

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Scrollable
ja: スクロール可能

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Billing
ja: 請求

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Remote ID
ja: リモートID

en: Authorized
ja: 承認済み

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: No orders available.
ja: 注文がありません。

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: square
ja: 正方形

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Unit price
ja: 単価

en: Order number
ja: 注文番号

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Delete order
ja: 注文を削除

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Wide
ja: ワイド

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Confirmation for [site:name]
ja: [site:name] の確認

en: Basic Page
ja: 基本ページ

en: No stores available.
ja: ストアがありません。

en: Stores
ja: ストア

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: Unpublish taxonomy term
ja: タクソノミータームを非掲載

en: Order items
ja: 注文商品

en: Node operations bulk form
ja: ノード一括操作フォーム

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Welcome!
ja: ようこそ!

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: 1 place | @count places
ja[0]: 1ヶ所
ja[1]: @countヶ所

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Public Files Directory
ja: パブリックファイルディレクトリー

en: Private Files Directory
ja: プライベートファイルディレクトリー

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Product variation
ja: 商品バリエーション

en: Publish product
ja: 商品を掲載

en: Unpublish product
ja: 商品を非掲載

en: Last Password Reset
ja: 前回のパスワードリセット

en: Carts
ja: カート

en: Cart form
ja: カートフォーム

en: Delete product
ja: 商品を削除

en: Delete store
ja: ストアを削除

en: Default Drupal Database
ja: デフォルト Drupal データベース

en: order items
ja: 注文商品

en: Payment gateway
ja: 決済ゲートウェイ

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Refunded:
ja: 払い戻し:

en: Offer type
ja: オファーの種類

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: There are no order items yet.
ja: 注文商品はまだありません。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ja: 戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。

en: There are no coupons yet.
ja: クーポンはまだありません。

en: Per customer limit
ja: 顧客あたりの制限

en: There are no promotions yet.
ja: まだプロモーションはありません。

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
ja: ユーザーがパスワードをリセットする必要があるかどうかを制御します。パスワードの有効期限が切れている場合は、Cron の実行後にこのフィールドが自動的にチェックされます。

en: Refunded: {{ refunded_amount__number }}
ja: 払い戻し: {{ refunded_amount__number }}

en: Find and manage content blocks.
ja: コンテンツブロックの検索と管理を行います。

en: There are no content blocks available.
ja: 利用可能なコンテンツブロックはありません。
