Smart Store (1.0.3) - en to ru translation catalogue (422 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Item
ru: Элемент

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: RSS feed
ru: RSS-лента

en: more
ru: ещё

en: Article
ru: Статья

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: More
ru: Ещё

en: Action
ru: Действие

en: Quantity
ru: Количество

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Support
ru: Поддержка

en: Categories
ru: Категории

en: view
ru: представление

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Use count
ru: Используемое количество

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: settings
ru: настройки

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Archive
ru: Архив

en: Icon
ru: Иконка

en: Audio
ru: Аудио

en: Filename
ru: Имя файла

en: Teaser
ru: Анонс

en: Updated
ru: Обновлено

en: Total
ru: Итого

en: Attachment
ru: Вложение

en: Issue
ru: Проблема

en: Picture
ru: Изображение

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Files
ru: Файлы

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Database
ru: База данных

en: Off
ru: Выкл

en: Footer
ru: Подвал

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Severity
ru: Важность

en: Watchdog
ru: Журнал

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Qty
ru: Кол-во

en: Customer
ru: Покупатель

en: Amount
ru: Сумма

en: Add to cart
ru: В корзину

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Invoice
ru: Счет

en: Code
ru: Код

en: Payment
ru: Оплата

en: Payments
ru: Платежи

en: Store
ru: Магазин

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Color
ru: Цвет

en: Role
ru: Роль

en: Users
ru: Пользователи

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ru: Сайт @site сейчас на техническом обслуживании. Скоро он заработает вновь. Благодарим вас за терпение.

en: Anonymous
ru: Гость

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: Tools
ru: Инструменты

en: Recent comments
ru: Последние комментарии

en: Profile
ru: Профиль

en: Votes
ru: Голоса

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Messages
ru: Сообщения

en: Token
ru: Токен

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Member for
ru: Зарегистрирован на сайте

en: Activity
ru: Активность

en: author
ru: автор

en: Entity
ru: Сущность

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: People
ru: Пользователи

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Author Name
ru: Имя автора

en: or
ru: или

en: Video
ru: Видео

en: Glossary
ru: Глоссарий

en: Promotions
ru: Промоакции

en: Cart
ru: Корзина

en: Coupon
ru: Подарочный купон

en: Coupons
ru: Подарочные купоны

en: Shipping
ru: Доставка

en: Product
ru: Товар

en: Completed
ru: Завершено

en: Products
ru: Товары

en: Orders
ru: Заказы

en: Document
ru: Документ

en: User page
ru: Пользовательская страница

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: image
ru: изображение

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Published comments
ru: Опубликованные комментарии

en: Apply
ru: Применить

en: Block description
ru: Описание блока

en: Blocks
ru: Блоки

en: Used in
ru: Используется в

en: Canceled
ru: Отменено

en: Permission
ru: Право доступа

en: Audio file
ru: Аудио файл

en: Profiles
ru: Профили

en: Popular
ru: Популярные обсуждения

en: Default newsletter
ru: Новости

en: Administrator
ru: Администратор

en: Usage
ru: Использование

en: Brand
ru: Бренд

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Newsletter
ru: Рассылка

en: Newsletters
ru: Рассылки

en: No comments available.
ru: Комментарии отсутствуют.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ru: Пользователь считается находящимся на сайте в течение этого периода, начиная со времени последнего просмотра им страницы.

en: Offset
ru: Пропустить

en: Password Expiration
ru: Срок действия пароля

en: Account
ru: Учётная запись

en: Search help
ru: Помощь по поиску

en: Billing information
ru: Информация об оплате

en: About
ru: Информация

en: Publish content
ru: Опубликовать материал

en: and
ru: и

en: Unpublish comment
ru: Снять с публикации комментарий

en: Password Reset
ru: Сбросить пароль

en: Order details
ru: Детали заказа

en: Shipping method
ru: Способ доставки

en: Block type
ru: Тип блока

en: a
ru: в

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Rating
ru: Рейтинг

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Product Catalog
ru: Каталог товаров

en: Cart block
ru: Блок корзины

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: of
ru: из

en: Flags
ru: Флаги

en: Admin
ru: Администратор

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Light
ru: Светлая

en: No products available.
ru: Нет доступных товаров.

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: No files available.
ru: Нет доступных файлов.

en: Email: Plain
ru: E-mail: Текст

en: Email: HTML
ru: E-mail: HTML

en: Total Amount
ru: Общая сумма

en: Frontpage
ru: Главная страница

en: Delete comment
ru: Удалить комментарий

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: Posted in
ru: Опубликовано

en: Upload date
ru: Дата отгрузки

en: Full width
ru: На всю длину

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: Video file
ru: Видео файл

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

en: Publish comment
ru: Опубликовать комментарий

en: Total price
ru: Общая стоимость

en: Add to Wishlist
ru: Добавить в список желаний

en: @interval ago
ru: @interval назад

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Compact
ru: Компактный

en: Who's new
ru: Новые пользователи

en: Payment Method
ru: Метод оплаты

en: Billing
ru: Счет

en: 1 | @count
ru[0]: @count
ru[1]: @count
ru[2]: @count[2]

en: Personal contact form
ru: Персональная контактная форма

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: Who's online
ru: Сейчас на сайте

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: Normal vote
ru: Нормальный голос

en: Option 1
ru: Вариант 1

en: Option 2
ru: Вариант 2

en: Option 3
ru: Вариант 3

en: Remote ID
ru: Внешний ID

en: Authorized
ru: Авторизованный

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Coupon code
ru: Код скидки

en: Author name
ru: Имя автора

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Delete content
ru: Удалить содержимое

en: No orders available.
ru: Пока нет заказов.

en: Monthly archive
ru: Ежемесячный архив

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: Save comment
ru: Сохранить комментарий

en: Unapproved comments
ru: Неодобренные комментарии

en: Full content
ru: Полная версия

en: Recent content
ru: Последние материалы

en: Unpublish content
ru: Снять материал с публикации

en: Make content sticky
ru: Закрепить материал вверху списков

en: Make content unsticky
ru: Отменить прикрепление материала вверху списков

en: Promote content to front page
ru: Вывести материал на главную страницу

en: Remove content from front page
ru: Удалить материал с главной страницы

en: Save content
ru: Сохранить материал

en: Find and manage content.
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Taxonomy term page
ru: Страница термина таксономии

en: No people available.
ru: Нет доступных людей.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ru: Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись

en: Find and manage people interacting with your site.
ru: Поиск и управление людьми, взаимодействующих с вашим сайтом.

en: Basic page
ru: Страница

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ru: Страница — это документ, который используется для страниц с редко изменяемой информацией. Например, таких страниц как «О сайте» или «Наш адрес». По умолчанию, документы этого типа не выводятся на первую страницу сайта и их комментирование отключено.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ru: Используйте метки для группировки статей по темам.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ru: Выберите любой фильтр и нажмите Применить для просмотра результата

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ru: Статья — это документ, который обычно используется для новостей, анонсов и любых других сообщений, для которых не задействованы другие типы документов. Этот тип документа также используют для ведения персонального блога. По умолчанию, документы этого типа выводятся на первую страницу сайта и их разрешено комментировать.

en: Update URL alias
ru: Обновить URL-синоним

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Unit Price
ru: Цена за единицу

en: Unit price
ru: Цена за единицу

en: Order number
ru: Номер заказа

en: Contact Us
ru: Связаться с нами

en: Recent log messages
ru: Последние записи журнала

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ru: Управление учётными записями, ролями и правами пользователей.

en: Changed date
ru: Дата изменения

en: Dark
ru: Темный

en: Delete order
ru: Удалить заказ

en: Asc
ru: По возрастанию

en: You have not placed any orders with us yet.
ru: Вы пока не сделали ни одного заказа.

en: Master
ru: Основной

en: Wide
ru: Широкий

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Confirmation for [site:name]
ru: Подтверждение для сайта [site:name]

en: No stores available.
ru: Доступные магазины отсутствуют.

en: My Orders
ru: Мои заказы

en: Stores
ru: Магазины

en: Publish taxonomy term
ru: Опубликовать термин таксономии

en: Unpublish taxonomy term
ru: Снять с публикации термин таксономии

en: Order items
ru: Позиции заказа

en: Node operations bulk form
ru: Форма массовых операций с материалами

en: With selection
ru: С выделенным

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: Editorial
ru: В редактировании

en: 1 place | @count places
ru[0]: @count место
ru[1]: @count места
ru[2]: @count[2] мест

en: Registering module
ru: Регистрация модуля

en: Lists (Views)
ru: Списки (Представления)

en: Fallback date format
ru: Резервный формат даты

en: File usage
ru: Использование файла

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Public Files Directory
ru: Общедоступная папка

en: Private Files Directory
ru: Каталог приватных файлов

en: Dark theme
ru: Темная тема

en: Default comments
ru: Комментарии по умолчанию

en: Allows commenting on content
ru: Позволить комментирование материалов

en: Search result highlighting input
ru: Подсвеченный ввод в результатах поиска

en: Boxed
ru: Блочно

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Large (480×480)
ru: Большой (480×480)

en: Medium (220×220)
ru: Средний (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ru: Миниатюра (100×100)

en: HTML Date
ru: Дата HTML

en: HTML Datetime
ru: Дата и время HTML

en: HTML Month
ru: HTML Месяц

en: HTML Time
ru: HTML Время

en: HTML Week
ru: HTML Неделя

en: HTML Year
ru: Год HTML

en: HTML Yearless date
ru: Дата без года HTML

en: Default long date
ru: Длинная дата по умолчанию

en: Default medium date
ru: Средняя дата по умолчанию

en: Default short date
ru: Короткая дата по умолчанию

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Block the selected user(s)
ru: Заблокировать выбранных пользователей

en: Cancel the selected user account(s)
ru: Удалить выбранные учётные записи пользователей

en: Unblock the selected user(s)
ru: Разблокировать выбранных пользователей

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ru: Введите список, разделенный запятой. Например: Амстердам, Мехико, "Кливленд, Огайо"

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ru: Запрос на удаление учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ru: Изменение данных для входа пользователя [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (ожидает одобрения администратором)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (одобрено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name] (заблокирован)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (удалено)

en: Links related to the active user account
ru: Ссылки, относящиеся к учётной записи активного пользователя

en: Administrative task links
ru: Ссылки административных заданий

en: Site information links
ru: Ссылки информации о сайте

en: Site section links
ru: Ссылки разделов сайта

en: User tool links, often added by modules
ru: Ссылки инструментов пользователя, часто добавленные модулями

en: Recent comments.
ru: Последние комментарии.

en: Find and manage files.
ru: Поиск файлов и управление ими.

en: All content, by month.
ru: Все материалы, по месяцам.

en: Recent content.
ru: Последние материалы.

en: All content promoted to the front page.
ru: Все материалы, выведенные на главную страницу.

en: All content, by letter.
ru: Все материалы, по алфавиту.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ru: Материалы, относящиеся к определённому термину таксономии.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ru: Показывает список новых учётных записей пользователей на сайте.

en: Who's online block
ru: Блок «Кто на сайте?»

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ru: Показывает имена пользователей, которые были активными в последнее время, и общее число активных пользователей.

en: Max 1300x1300
ru: Макс. 1300x1300

en: Max 2600x2600
ru: Макс. 2600x2600

en: Max 325x325
ru: Макс. 325x325

en: Max 650x650
ru: Макс. 650x650

en: Narrow
ru: Узкий

en: Files overview
ru: Обзор файлов

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ru: Информация про использование файла для {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Name or email contains
ru: Имя или email содержит

en: A list of new users
ru: Список новых пользователей

en: There are currently @total users online.
ru: В данный момент пользователей онлайн: @total.

en: There are currently 0 users online.
ru: Сейчас 0 пользователей онлайн.

en: A list of users that are currently logged in.
ru: Список пользователей, авторизированных в данный момент.

en: Select entities
ru: Выбрать сущности

en: Manage your orders.
ru: Управление вашими заказами.

en: Publish product
ru: Опубликовать товар

en: Unpublish product
ru: Снять товар с публикации

en: No payments yet.
ru: Платежей пока нет.

en: Last Password Reset
ru: Последний сброс пароля

en: Carts
ru: Корзины

en: User orders
ru: Заказы пользователей

en: Display a list of placed orders for a user.
ru: Выводит список заказов пользователя.

en: Cart form
ru: Форма корзины

en: Delete product
ru: Удалить товар

en: Delete store
ru: Удалить магазин

en: Default Drupal Database
ru: Основная база данных

en: Order item
ru: Позиция заказа

en: order item
ru: позиция заказа

en: order items
ru: позиции заказа

en: Payment gateway
ru: Платёжный шлюз

en: Add to Cart Form
ru: Форма добавления в корзину

en: order_items: Order Item
ru: order_items: Позиция заказа

en: Display a set of order items in a table.
ru: Отображать позиции заказа в виде таблицы.

en: Order logs
ru: Журнал изменений заказа

en: No log entries.
ru: Нет записей журнала.

en: Use local images for reusable media.
ru: Используйте локальные изображения для используемых повторно медиа.

en: Find and manage comments.
ru: Найти и управлять комментариями.

en: The approved comments listing.
ru: Список утверждённых комментариев.

en: Comments published
ru: Комментарии опубликованы

en: The unapproved comments listing.
ru: Список неутверждённых комментариев.

en: Comments unapproved
ru: Комментарии не одобрены

en: {{ message }}
ru: сообщение

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ru: Материалов для отображения на главной странице еще не создано.<br>Следуйте <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ru/docs/user_guide/ru/index.html">Руководству Пользователя</a> для начала создания сайта.

en: A locally hosted audio file.
ru: Локально размещаемый аудиофайл.

en: A locally hosted video file.
ru: Локально размещаемый видеофайл.

en: Refunded:
ru: Возмещено:

en: Offer type
ru: Тип предложения

en: Remote video
ru: Внешнее видео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ru: Видео с YouTube или Vimeo.

en: There are no order items yet.
ru: Здесь пока нет позиций заказа.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ru: Заархивированный

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ru: Опубликовано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ru: Архивировать

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ru: Восстановить из Черновика

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ru: Восстановить

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ru: Опубликовать

en: There are no profiles yet.
ru: Профилей пока нет.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ru: Загруженный файл или документ, такой как PDF.

en: @interval hence
ru: @interval с этих пор

en: Search form (narrow)
ru: Форма поиска (узкая)

en: Search form (wide)
ru: Форма поиска (широкая)

en: Per-customer limit
ru: Лимит на покупателя

en: Wide (1090)
ru: Широкий (1090)

en: Olivero Medium
ru: Olivero Средний

en: Content blocks
ru: Контент-блоки

en: Entire Site (do not use)
ru: Сайт целиком (не использовать)

en: There are no coupons yet.
ru: Пока нет купонов.

en: Manage your subscriptions at [site:name]
ru: Управляйте своими подписками на сайте [site:name]

en: Per customer limit
ru: Лимит на одного клиента

en: There are no promotions yet.
ru: Здесь пока нет акций.

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
ru: Укажите, должен ли пользователь сбросить свой пароль. Если срок действия пароля истёк, это поле автоматически проверяется после выполнения Cron.

en: Checkout order summary
ru: Сводка заказов при оформлении заказа

en: Refunded: {{ refunded_amount__number }}
ru: Возвращено: {{ refunded_amount__number }}

en:  (Default)
ru:  (По умолчанию)

en: Find and manage content blocks.
ru: Поиск и управление блоками.

en: There are no content blocks available.
ru: Блоков пока нет.

en: Create and edit content blocks.
ru: Создание и редактирование пользовательских блоков.
