Snippet Manager (8.x-1.8) - en to pt translation catalogue (83 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Display
pt: Exibição

en: Theme
pt: Tema

en: Component
pt: Componente

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Url
pt: URL

en: Role ID
pt: ID do papel

en: Fields
pt: Campos

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: State
pt: Estado

en: Code
pt: Código

en: General
pt: Geral

en: Other
pt: Outros

en: Role
pt: Papel

en: User login
pt: Login do usuário

en: Edit view
pt: Editar view

en: Template
pt: Modelo

en: Condition
pt: Condição

en: Edit menu
pt: Editar menu

en: Entity
pt: Entidade

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: missing
pt: faltando

en: Variables
pt: Variáveis

en: Form
pt: Formulário

en: Permission
pt: Permissão

en: Usage
pt: Uso

en: Layout settings
pt: Configurações de layout

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Starting level
pt: Nível inicial

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Boolean
pt: Booleano

en: Bundle
pt: Pacote

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento de um caminho.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: - Default -
pt: - Padrão -

en: Bypass access checks
pt: Ignorar verificações de acesso

en: Formatted text
pt: Texto formatado

en: Rendered
pt: Renderizado

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
pt: Se habilitado, permissões de acesso para renderizar a entidade não serão verificadas.

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
pt: Placeholders numéricos não podem ser usados. Use placeholders simples (%).

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Display variant
pt: Variante de exibição

en: Duplicate of @label
pt: Duplicado de @label

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions.

en: Maximum number of levels
pt: Número máximo de níveis

en: Path is empty.
pt: O caminho está vazio.

en: No query allowed.
pt: Nenhuma consulta é permitida.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
pt: Caminho inválido. Os caracteres válidos são alfanuméricos, assim como "-", ".", "_" e "~".

en: Entity form
pt: Formulário de entidade

en: Initial visibility level
pt: Nível de visibilidade inicial

en: The menu is only visible if the menu item for the current page is at this level or below it. Use level 1 to always display this menu.
pt: O menu estará visível apenas se o item de menu para a página atual estiver nesse nível ou abaixo dele. Use o nível 1 para exibir este menu sempre.

en: Number of levels to display
pt: Número de níveis a serem exibidos

en: This maximum number includes the initial level.
pt: Este número máximo inclui o nível inicial.
