SOAP Manager (1.1.1) - en to de translation catalogue (36 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Description
de: Beschreibung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Overview
de: Übersicht

en: Edit
de: Bearbeiten

en: None
de: Keine

en: Required
de: Erforderlich

en: General settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: View
de: Ansicht

en: Path
de: Pfad

en: User
de: Benutzer

en: Created
de: Erstellt

en: Success
de: Erfolg

en: N/A
de: n. v.

en: Anonymous
de: Gast

en: Changed
de: Geändert

en: Status Code
de: Statuscode

en: Authentication
de: Authentifizierung

en: Usage
de: Verwendung

en: Machine name
de: Systemname

en: About
de: Über

en: Web services
de: Web-Dienste

en: Authentication method
de: Anmeldeverfahren

en: Debug mode
de: Debug-Modus

en: Uses
de: Verwendungszwecke

en: Security settings
de: Sicherheitseinstellungen

en: Endpoint
de: Endpunkt

en: HTTP Basic Authentication
de: HTTP-Basis-Authentifzierung

en: Logging settings
de: Protokollierungseinstellungen

en: Authentication methods
de: Authentifizierungsmethoden

en: The time that the log was created.
de: Die Zeit, zu der das Protokoll erstellt wurde.

en: Request timeout in seconds
de: Anfrage-Timeout in Sekunden
