Sobki Bootstrap (all releases) - en to de translation catalogue (208 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Register
de: Registrieren

en: Delete
de: Löschen

en: Content
de: Inhalt

en: List
de: Liste

en: Subject
de: Betreff

en: Description
de: Beschreibung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: On
de: An

en: Homepage
de: Startseite

en: File
de: Datei

en: Size
de: Größe

en: None
de: Keine

en: Number
de: Zahl

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Quote
de: Zitat

en: Image
de: Bild

en: Center
de: Zentriert

en: Label
de: Beschriftung

en: Preview
de: Vorschau

en: Help
de: Hilfe

en: Default
de: Standard

en: Top
de: Oben

en: Small
de: Klein

en: Icon
de: Symbol

en: Views
de: Ansichten

en: Teaser
de: Anrisstext

en: Components
de: Komponenten

en: Attachment
de: Anhang

en: Upload
de: Hochladen

en: Before
de: Davor

en: After
de: Danach

en: Email
de: E-Mail

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Created
de: Erstellt

en: Separator
de: Trennzeichen

en: Active
de: Aktiv

en: Page title
de: Seitentitel

en: Bottom
de: Unten

en: Off
de: Aus

en: Footer
de: Fußzeile

en: Comment
de: Kommentar

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Heading
de: Überschrift

en: Success
de: Erfolg

en: Warning
de: Warnung

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Media
de: Medien

en: Plain text
de: Klartext

en: Address
de: Adresse

en: Example
de: Beispiel

en: Table
de: Tabelle

en: Color
de: Farbe

en: Repeat
de: Wiederholung

en: Coordinates
de: Koordinaten

en: Full
de: Vollständig

en: Not used
de: Nicht verwendet

en: English
de: Englisch

en: French
de: Französisch

en: Source
de: Quelle

en: Configure block
de: Block konfigurieren

en: Map
de: Karte

en: Fixed
de: Statisch

en: Caption
de: Beschriftung

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Listing
de: Auflistung

en: Reference
de: Referenz

en: Carousel
de: Karussell

en: Changed
de: Geändert

en: Interval
de: Intervall

en: Document
de: Dokument

en: Percentage
de: Prozentsatz

en: Related content
de: Zugehöriger Inhalt

en: Teaser text
de: Anrisstext

en: Language switcher
de: Sprachumschalter

en: Form
de: Formular

en: Audio file
de: Audiodatei

en: Space
de: Leerzeichen

en: Raw
de: Rohdaten

en: Opened
de: Geöffnet

en: Local
de: Lokal

en: Account
de: Benutzerkonto

en: Paragraph
de: Seitenabschnitt

en: User account
de: Benutzerkonto

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Inherit
de: Vererben

en: Horizontal position
de: Horizontale Position

en: Vertical position
de: Vertikale Position

en: Not applicable
de: Nicht zutreffend

en: Primary tabs
de: Primäre Reiter

en: Secondary tabs
de: Sekundäre Reiter

en: Light
de: Hell

en: Primary
de: Primär

en: Search index
de: Suchindex

en: Video file
de: Video-Datei

en: Background image
de: Hintergrundbild

en: Call to action
de: Call-to-Action

en: Secondary
de: Zweites

en: Alt text
de: Alternativer Text

en: Available components
de: Verfügbare Komponenten

en: Accordion
de: Akkordeon

en: Round
de: Runden

en: Compact
de: Kompakt

en: Pagination
de: Seitennummerierung

en: Header top
de: Kopfzeile oben

en: inherit
de: erben

en: Variant
de: Variante

en: Alert
de: Alarm

en: References
de: Referenzen

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Page top
de: Seitenanfang

en: Page bottom
de: Fußzeile

en: Badge
de: Abzeichen

en: Library
de: Bibliothek

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Edit template
de: Vorlage bearbeiten

en: Progress bar
de: Fortschrittsbalken

en: Scroll
de: Bildausschnitt vertikal verschieben

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Full comment
de: Vollständiger Kommentar

en: Full content
de: Vollständiger Inhalt

en: The name of the shortcut.
de: Der Name der Verknüpfung.

en: Taxonomy term page
de: Seite des Taxonomiebegriffs

en: Image style
de: Bildstil

en: Original size
de: Originalgröße

en: Borders
de: Ränder

en: Video URL
de: Video-URL

en: auto
de: automatisch

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
de: Dieser Link führt Sie zu einer externen Website. Wir sind nicht für deren Inhalte verantwortlich.

en: Current page
de: Aktuelle Seite

en: Highlighted
de: Hervorgehoben

en: None (original image)
de: Keine (Originalbild)

en: No Repeat
de: Nicht wiederholen

en: Dark
de: Dunkel

en: The comment author's name.
de: Der Name des Kommentarautors.

en: Assign %role role
de: Rolle %role zuweisen

en: Not specified
de: Nicht angegeben

en: Accordion item
de: Akkordeonelement

en: Models
de: Modelle

en: Available styles
de: Verfügbare Stile

en: Wide
de: Breit

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Responsive
de: Responsiv

en: Full HTML
de: Vollständiges HTML

en: Top Bar
de: Obere Leiste

en: Keep open
de: Offen halten

en: Animation duration
de: Dauer der Animation

en: The user ID of the comment author.
de: Die Benutzer-ID des Kommentar-Autors.

en: The comment author's home page address.
de: Die Homepage-Adresse des Kommentarautors.

en: The comment author's hostname.
de: Der Hostname des Kommentarautors.

en: The time that the comment was created.
de: Der Zeitpunkt, zu dem der Kommentar erstellt wurde.

en: The time that the comment was last edited.
de: Der Zeitpunkt, zu dem der Kommentar zuletzt bearbeitet wurde.

en: Fallback date format
de: Ersatz-Datumsformat

en: Toggle navigation
de: Navigation aktivieren/deaktivieren

en: Site branding
de: Branding der Website

en: Striped
de: Gestreift

en: (link is external)
de: (Link ist extern)

en: The comment author's email address.
de: Die E-Mail-Adresse des Kommentarautors.

en: Default comments
de: Standardkommentare

en: Allows commenting on content
de: Kommentieren des Inhalts erlauben

en: The time that the user was last edited.
de: Der Zeitpunkt, zu dem der Benutzer zuletzt bearbeitet wurde.

en: Search result highlighting input
de: Suchergebnis mit Hervorhebung

en: Caption top
de: Beschriftung oben

en: Media library
de: Medienbibliothek

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: Large (480×480)
de: Groß (480x480)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
de: D, d.m.Y - H:i

en: HTML Date
de: Datum (HTML)

en: HTML Datetime
de: HTML Datum und Zeit

en: HTML Month
de: Monat (HTML)

en: HTML Time
de: Zeit (HTML)

en: HTML Week
de: Woche (HTML)

en: HTML Year
de: Jahr (HTML)

en: HTML Yearless date
de: Datum ohne Jahr (HTML)

en: Default long date
de: Standard-Datum lang

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
de: l, j. F Y - H:i

en: Default medium date
de: Standard-Datum mittellang

en: Default short date
de: Standard-Datum kurz

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
de: d.m.Y - H:i

en: User account menu
de: Benutzermenü

en: Basic HTML
de: Einfaches HTML

en: Restricted HTML
de: Eingeschränktes HTML

en: Max 1300x1300
de: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
de: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
de: Max. 325x325

en: Max 650x650
de: Max. 650x650

en: Danger
de: Gefahr

en: Linkit result thumbnail
de: Linkit-Ergebnisminiaturbild

en: Real-time SEO
de: Echtzeit-SEO

en: Background image settings
de: Hintergrundbild-Einstellungen

en: Content editor
de: Redakteur

en: Fontawesome settings
de: Fontawesome-Einstellungen

en: (link sends email)
de: (Link sendet E-Mail)

en: initial
de: ursprünglich

en: Bar height
de: Leistenhöhe

en: Media Library thumbnail (220×220)
de: Medienbibliothek-Vorschau (220x220)

en: Metatags (Hidden field for JSON support)
de: Metatags (ausgeblendetes Feld für JSON-Unterstützung)

en: List group
de: Listengruppe

en: Always responsive
de: Immer responsiv

en: Navigation (Collapsible)
de: Navigation (zusammenklappbar)

en: Featuring
de: Mitwirkende

en: Webform (Default) - DO NOT EDIT
de: Webformular (Standard) - NICHT ÄNDERN

en: The computed meta tags for the entity.
de: Die berechneten Meta-Tags für die Entität.

en: (link is a phone number)
de: (Link ist eine Telefonnummer)
