Sobki Bootstrap (11.0.1) - en to ja translation catalogue (437 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Moderated content
ja: モデレート中のコンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Views
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Section
ja: セクション

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Components
ja: コンポーネント

en: #
ja: No.

en: Attachment
ja: 添付

en: Upload
ja: アップロード

en: Titles
ja: タイトル

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Term
ja: ターム

en: Term name
ja: タームの名称

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Heading
ja: 見出し1

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: General
ja: 全般

en: Example
ja: 例

en: Table
ja: テーブル

en: Start
ja: 開始

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Role
ja: 役割

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Template
ja: テンプレート

en: Coordinates
ja: 座標

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Front page
ja: フロントページ

en: Languages
ja: 言語

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Map
ja: 地図

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Fixed
ja: 固定

en: Caption
ja: キャプション

en: Days
ja: 日

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Author Name
ja: 著者名

en: Reference
ja: 参照

en: Video
ja: ビデオ

en: Glossary
ja: 用語集

en: Diff
ja: 差分

en: Product
ja: 商品

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Products
ja: 商品

en: Interval
ja: 間隔

en: Document
ja: ドキュメント

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Translations
ja: 翻訳

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Related content
ja: 関連コンテンツ

en: Sticky
ja: 固定

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Tabs
ja: タブ

en: Complete
ja: 完了

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Language switcher
ja: 言語の切り替え

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Blocks
ja: ブロック

en: Used in
ja: 利用場所

en: Form
ja: フォーム

en: Permission
ja: 権限

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Grid
ja: グリッド

en: Next >
ja: 次 >

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Global
ja: グローバル

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Space
ja: スペース

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Raw
ja: 未加工

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: Locked
ja: ロック

en: Account
ja: アカウント

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Inherit
ja: 継承

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Metatags
ja: メタタグ

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: Available components
ja: 利用可能なコンポーネント

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Header top
ja: ヘッダー上部

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: Publish on
ja: 公開する

en: Unpublish on
ja: 非公開にする

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Alert
ja: 警告

en: References
ja: 参照

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Library
ja: ライブラリー

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Status code
ja: 状態コード

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Progress bar
ja: プログレス バー

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: The name of the shortcut.
ja: ショートカットの名前。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Geographic
ja: 地理

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: The comment author's name.
ja: コメント投稿者の名前。

en: Assign %role role
ja: %role の役割を割り当て

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Available styles
ja: 利用できるスタイル

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Wide
ja: ワイド

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: Country codes
ja: 国コード

en: Tablet
ja: タブレット

en: Scheduled content
ja: スケジュールされたコンテンツ

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: Unpublish taxonomy term
ja: タクソノミータームを非掲載

en: The user ID of the comment author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: The comment author's home page address.
ja: コメント投稿者のホームページアドレス。

en: The comment author's hostname.
ja: コメント投稿者のホスト名。

en: The time that the comment was created.
ja: コメントが作成された時間。

en: The time that the comment was last edited.
ja: コメントが最後に編集された時間。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Welcome!
ja: ようこそ!

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: 1 place | @count places
ja[0]: 1ヶ所
ja[1]: @countヶ所

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: The comment author's email address.
ja: コメント投稿者のメールアドレス。

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: The time that the user was last edited.
ja: ユーザーの最終更新日時。

en: Layout Builder
ja: レイアウトビルダー

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Scheduled Content
ja: スケジュールされたコンテンツ

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Country names
ja: 国名

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Likert
ja: リッカート

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: No scheduled content.
ja: スケジュールされたコンテンツはありません。

en: No scheduled content for user {{ arguments.uid }}
ja: {{ arguments.uid }}が利用可能なスケジュールされたコンテンツはありません。

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。

en: Media Name
ja: メディア名

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ja: モデレート中のコンテンツはありません。下書きなどの掲載を保留しているバージョンのみがここに表示されます。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ja: 戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)

en: Delete {{ name }}
ja: {{ name }}を削除

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。

en: Scheduled Media
ja: スケジュールされたメディア

en: No scheduled media.
ja: スケジュールされたメディアはありません。

en: Find and manage content blocks.
ja: コンテンツブロックの検索と管理を行います。

en: There are no content blocks available.
ja: 利用可能なコンテンツブロックはありません。
