Sobki Bootstrap (11.0.7) - en to pt translation catalogue (412 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Moderated content
pt: Conteúdo moderado

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Ligado

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: view
pt: ver

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Por defeito

en: Top
pt: Topo

en: Small
pt: Pequeno

en: Archive
pt: Arquivo

en: Icon
pt: Ícone

en: Audio
pt: Áudio

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Section
pt: Secção

en: Teaser
pt: Resumo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Components
pt: Componentes

en: Attachment
pt: Anexo

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Baixo

en: Off
pt: Desligado

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Success
pt: Sucesso

en: Warning
pt: Aviso

en: Last update
pt: Última atualização

en: Authored by
pt: Criado por

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Address
pt: Morada

en: Example
pt: Exemplo

en: Table
pt: Tabela

en: Navigation
pt: Navegação

en: Color
pt: Cor

en: Repeat
pt: Repetir

en: Role
pt: Grupo

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está neste momento em manutenção. Contamos voltar rapidamente. Obrigado pela sua compreensão.

en: Redirect
pt: Redirecionamento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Source
pt: Fonte

en: Member for
pt: Membro desde

en: Front page
pt: Página principal

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Map
pt: Mapa

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Fixed
pt: Fixo

en: Caption
pt: Legenda

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Info
pt: Informações

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Author Name
pt: Nome do autor

en: Reference
pt: Referência

en: Video
pt: Vídeo

en: Glossary
pt: Glossário

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Products
pt: Produtos

en: Interval
pt: Intervalo

en: Document
pt: Documento

en: Percentage
pt: Percentagem

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: On page load
pt: No carregamento da página

en: News
pt: Notícias

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Tabs
pt: Separadores

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Translation language
pt: Idioma de tradução

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Used in
pt: Utilizado em

en: Form
pt: Formulário

en: Permission
pt: Permissão

en: Sitemap
pt: Mapa do Site

en: Grid
pt: Grelha

en: Audio file
pt: Ficheiro de áudio

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Space
pt: Espaço

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: No comments available.
pt: Não existem comentários.

en: Raw
pt: Bruto

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um utilizador é considerado "ligado" por este intervalo de tempo, após ter visualizado uma página pela última vez.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Account
pt: Conta

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Inherit
pt: Herdar

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Webform submissions
pt: Submissões Webform

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Sem ficheiros disponíveis.

en: Frontpage
pt: Página inicial

en: Delete comment
pt: Eliminar comentário

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Posted in
pt: Colocado em

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Primary
pt: Primário

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: Video file
pt: Ficheiro de vídeo

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: Draft
pt: Rascunho

en: Scheduled
pt: Agendada

en: Secondary
pt: Secundário

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Round
pt: Arredondado

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Who's new
pt: Quem é novo

en: Content Overview
pt: Visão geral de conteúdo

en: Pagination
pt: Paginação

en: Delete redirect
pt: Eliminar redirecionamento

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Who's online
pt: Quem está ligado

en: Apply filters
pt: Aplicar filtros

en: Publish on
pt: Publicar em

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Discard changes
pt: Descartar alterações

en: Variant
pt: Variante

en: Alert
pt: Alerta

en: References
pt: Referências

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Library
pt: Biblioteca

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Edit template
pt: Editar modelo

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Structure
pt: Estrutura

en: Progress bar
pt: Barra de progresso

en: Moderation state
pt: Estado de moderação

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Monthly archive
pt: Arquivo mensal

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Save comment
pt: Guardar comentário

en: Unapproved comments
pt: Comentários não aprovados

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Tornar o conteúdo destacado

en: Make content unsticky
pt: Tornar o conteúdo não destacado

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Guardar conteúdo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: The name of the shortcut.
pt: Nome do atalho.

en: Taxonomy term page
pt: Página do termo Taxonomia

en: My recent content
pt: O meu conteúdo recente

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: No media available.
pt: Sem media disponível.

en: Video URL
pt: Caminho do vídeo

en: visible
pt: visível

en: Current page
pt: Página atual

en: Highlighted
pt: Destacado

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Update URL alias
pt: Atualizar um caminho alternativo

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: Changed date
pt: Data alterada

en: The comment author's name.
pt: O nome do autor do comentário.

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Save layout
pt: Salvar disposição

en: Master
pt: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo atual a partir de uma revisão de conteúdo.

en: Wide
pt: Largo

en: Media type
pt: Tipo de media

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Original language
pt: Idioma original

en: No submissions available.
pt: Sem submissões disponiveis.

en: Scheduled content
pt: Conteúdo agendado

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total

en: Publish taxonomy term
pt: Publicar o termo de taxonomia

en: Unpublish taxonomy term
pt: Despublicar o termo de taxonomia

en: The user ID of the comment author.
pt: O ID de utilizador do autor do comentário.

en: The comment author's home page address.
pt: A página inicial do autor do comentário.

en: The comment author's hostname.
pt: O nome de servidor do autor do comentário.

en: The time that the comment was created.
pt: A hora em que o comentário foi criado.

en: The time that the comment was last edited.
pt: A hora da ultima edição do comentário.

en: With selection
pt: Com seleção

en: Welcome!
pt: Bem-vindo!

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 lugar
pt[1]: @count lugares

en: Registering module
pt: A registar o módulo

en: Lists (Views)
pt: Listas (Views)

en: Fallback date format
pt: Formato de data de recurso

en: File usage
pt: Uso de ficheiro

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: The comment author's email address.
pt: O endereço de email do autor do comentário.

en: Default comments
pt: Comentários predefinidos

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar em conteúdo

en: The time that the user was last edited.
pt: A hora em que o utilizador foi editado pela última vez.

en: Search result highlighting input
pt: Entrada de destaque do resultado de pesquisa

en: Media library
pt: Biblioteca de media

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, Y-m-d H:i

en: HTML Date
pt: Data de HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e Hora de HTML

en: HTML Month
pt: Mês de HTML

en: HTML Time
pt: Hora de HTML

en: HTML Week
pt: Semana de HTML

en: HTML Year
pt: Ano de HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data sem ano de HTML

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, d \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: Y-m-d H:i

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) utilizador(es) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar a(s) conta(s) de utilizador selecionada(s)

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) utilizador(es) selecionado(s)

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Links related to the active user account
pt: Ligações relacionadas com a conta de utilizador ativa

en: Administrative task links
pt: Ligações de tarefas administrativas

en: Site information links
pt: Ligações de informação do site

en: Site section links
pt: Ligações de secção do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas do utilizador, geralmente adicionados por módulos

en: Recent comments.
pt: Comentários recentes.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerir ficheiros.

en: All content, by month.
pt: Todo o conteúdo, por mês.

en: Recent content.
pt: Conteúdo recente.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido para a primeira página.

en: All content, by letter.
pt: Todo o conteúdo, por letra.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
pt: Mostra uma lista de contas de utilizador mais recentes no sítio.

en: Who's online block
pt: Quem está ligado neste momento - bloco

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
pt: Mostra o nome de utilizador dos utilizadores ativos mais recentes, e o número total de utilizadores ativos.

en: Max 1300x1300
pt: Máx. 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx. 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx. 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx. 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Files overview
pt: Resumo de ficheiros

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de utilização de ficheiro para {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: A list of new users
pt: Uma lista de utilizadores novos

en: There are currently @total users online.
pt: Atualmente, existe(m) @total utilizador(es) ligado(s).

en: There are currently 0 users online.
pt: Existem 0 utilizadores ligados, atualmente.

en: A list of users that are currently logged in.
pt: Uma lista de utilizadores que estão atualmente com sessão iniciada.

en: Delete media
pt: Apagar media

en: Media name
pt: Nome do Media

en: Is draft
pt: É rascunho

en: Save media
pt: Guardar media

en: Publish media
pt: Publicar media

en: Unpublish media
pt: Despublicar media

[ctx: PHP date format]
en: F d, Y
pt: d \d\e F \d\e Y

en: Find and manage media.
pt: Encontrar e gerir media.

en: Delete submission
pt: Eliminar submissão

en: Content editor
pt: Editor de conteúdo

en: Unstar/unflag submission
pt: Retirar estrela/sinalizador da submissão

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais para media reutilizável.

en: Find and manage comments.
pt: Encontrar e gerir comentários.

en: The approved comments listing.
pt: A Lista de comentários aprovados.

en: Comments published
pt: Comentários publicados

en: The unapproved comments listing.
pt: A lista de comentários não aprovados.

en: Comments unapproved
pt: Comentários não aprovados

en: Media Name
pt: Nome do media

en: Find and moderate content.
pt: Pesquisar e moderar conteúdo.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
pt: Nenhum conteúdo moderado disponível. Apenas versões pendentes de conteúdo, como rascunhos, são listadas aqui.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.<br/>Siga o <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Guia do utilizador</ a> para começar a construir seu site.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um ficheiro de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um ficheiro de vídeo hospedado localmente.

en: Name (A-Z)
pt: Nome (A-Z)

en: Name (Z-A)
pt: Nome (Z-A)

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente do YouTube ou Vimeo.

en: Display submissions.
pt: Exibir submissões.

en: Administer submissions.
pt: Administrar submissões.

en: Manage submissions.
pt: Gerir submissões.

en: Review submissions.
pt: Rever submissões.

en: Lock submission
pt: Bloquear submissão

en: Unlock submission
pt: Desbloquear submissão

en: Edit {{ name }}
pt: Editar {{ name }}

en: Widget (table)
pt: Widget (tabela)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivar

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pt: Restaurar para rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pt: Restaurar

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: Media Library thumbnail (220×220)
pt: Miniatura da biblioteca de media (220 × 220)

en: Delete {{ name }}
pt: Eliminar {{ name }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um ficheiro ou documento carregado, como um PDF.

en: @interval hence
pt: @interval a contar deste momento

en: Content blocks
pt: Blocos de conteúdo

en: Width 50%
pt: Largura 50%

en: Close webform
pt: Fechar formulário

en: Open webform
pt: Abrir formulário

en: Restore webform
pt: Restaurar o formulário

en: Star/flag submission
pt: Colocar estrela/sinalizador na submissão

en: Find and manage content blocks.
pt: Encontrar e gerir blocos de conteúdo.

en: There are no content blocks available.
pt: Não existem blocos de conteúdo disponíveis.

en: Create and edit content blocks.
pt: Criar e editar blocos de conteúdo.
