Sobki Bootstrap (11.0.8) - en to ar translation catalogue (307 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Moderated content
ar: محتوى خاضع للإشراف

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: إدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: مساعدة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Views
ar: الرؤى

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Layout
ar: تخطيط

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: رفع

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: Separator
ar: فاصل

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Vocabulary
ar: معجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Heading
ar: الترويسة

en: Warning
ar: تحذير

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Widget
ar: عنصر إدخال

en: Address
ar: العنوان

en: Desc
ar: تنازلي

en: Table
ar: جدول

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Color
ar: اللون

en: Role
ar: دور

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Template
ar: القالب

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Source
ar: المصدر

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Map
ar: خريطة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Fixed
ar: ثابت

en: Caption
ar: شرح

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Info
ar: معلومات

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Reference
ar: مرجع

en: Video
ar: فيديو

en: Glossary
ar: القاموس

en: Diff
ar: الفروقات (Diff)

en: Product
ar: المنتج

en: Changed
ar: تم التغير

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Document
ar: وثيقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Sticky
ar: مثبت

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Form
ar: نموذج

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Global
ar: عالمي

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Space
ar: فراغ

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Raw
ar: سطر

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Locked
ar: مقفل

en: Account
ar: الحساب

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Newest first
ar: الأحدث أولاً

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Inherit
ar: مشتق

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: No files available.
ar: لا تتوفر ملفّات.

en: Frontpage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Upload date
ar: تاريخ التحميل

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Draft
ar: مسودة

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Header top
ar: قمة الترويسة

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Apply filters
ar: عمل تصفية

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Alert
ar: تنبيه

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Delete content
ar: حذف المحتوى

en: Structure
ar: البنية

en: Moderation state
ar: حالة الإشراف

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Monthly archive
ar: الأرشيف الشهري

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: My recent content
ar: محتوياتي الحديثة

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: No media available.
ar: لا توجد وسائط متاحة.

en: Video URL
ar: رابط الفيديو (URL)

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Original language
ar: اللغة الأصلية

en: Displaying @start - @end of @total
ar: عرض @start - @end من @total

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق.

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق.

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Block the selected user(s)
ar: حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Cancel the selected user account(s)
ar: إلغاء حساب المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Unblock the selected user(s)
ar: إلغاء حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ar: معلومات استخدام الملف لـ {{ arguments.fid }}

en: A list of new users
ar: قائمة بالمستخدمين الجدد.

en: There are currently 0 users online.
ar: لا يوجد مستخدم نشط

en: Content editor
ar: مُحرر المحتوى

en: The approved comments listing.
ar: قائمة التعليقات المعتمدة.

en: Comments published
ar: تم نشر التعليقات

en: The unapproved comments listing.
ar: قائمة التعليقات الغير معتمدة.

en: Comments unapproved
ar: التعليقات غير معتمدة

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ar: لا يوجد محتوى خاضع للإشراف يتم سرد فقط الإصدارات المعلقة من المحتوى ، مثل المسودات ، هنا.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ar: لم يتم إنشاء أي محتوى للصفحة الرئيسية بعد.<br/>اتّبع <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">دليل المستخدم</a> لبدء بناء موقعك.

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً).

en: Name (A-Z)
ar: الاسم (أ-ي)

en: Name (Z-A)
ar: الاسم (ي-أ)

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ar: مقطع فيديو مستضاف عن بُعد من YouTube أو Vimeo.

en: Edit {{ name }}
ar: تحرير {{ name }}

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ar: أرشفة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ar: استعادة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر

en: Delete {{ name }}
ar: حذف {{ اسم }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.
