Sobki Bootstrap (11.0.8) - en to fr translation catalogue (452 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Moderated content
fr: Contenu modéré

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: view
fr: voir

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Number
fr: Nombre

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Archive
fr: Archiver

en: Icon
fr: Icône

en: Views
fr: Vues

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Upload
fr: Transférer

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Separator
fr: Séparateur

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Off
fr: Désactivé

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: En ligne

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Heading
fr: Entête

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Address
fr: Adresse

en: Example
fr: Exemple

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: Repeat
fr: Répéter

en: Role
fr: Rôle

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Template
fr: Gabarit

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Token
fr: Jeton (token)

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Map
fr: Carte

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Fixed
fr: Fixe

en: Caption
fr: Légende

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Reference
fr: Référence

en: Video
fr: Vidéo

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Product
fr: Produit

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Products
fr: Produits

en: Interval
fr: Intervalle

en: 301 Moved Permanently
fr: 301 Redirection Permanente

en: 307 Temporary Redirect
fr: 307 Redirection Temporaire

en: node id
fr: identifiant (id) du nœud

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Published comments
fr: Commentaires publiés

en: News
fr: Nouvelles

en: Related content
fr: Contenu associé

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Tabs
fr: Onglets

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Translation language
fr: Langue de traduction

en: Language switcher
fr: Sélecteur de langue

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Taxonomy Terms
fr: Termes de taxonomie

en: Blocks
fr: Blocs

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Form
fr: Formulaire

en: Permission
fr: Droit

en: Grid
fr: Grille

en: Blog posts
fr: Billets de blog

en: 300 Multiple Choices
fr: 300 Choix Multiples

en: 302 Found
fr: 302 Trouvé

en: 303 See Other
fr: 303 Voir Ailleurs

en: 304 Not Modified
fr: 304 Non Modifié

en: 305 Use Proxy
fr: 305 Utilise un Proxy

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Space
fr: Espace

en: Administrator
fr: Administrateur

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: Raw
fr: Brut

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fr: Durée pendant laquelle on considère qu'un utilisateur est en ligne après qu'il ait vu une page pour la dernière fois.

en: Local
fr: Locale

en: Offset
fr: Décalage

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Account
fr: Compte

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Inherit
fr: Hériter

en: Horizontal position
fr: Position horizontale

en: Vertical position
fr: Position verticale

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Delete comment
fr: Supprimer le commentaire

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Primary
fr: Primaire

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Video file
fr: Fichier vidéo

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: Draft
fr: Brouillon

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: Accordion
fr: Accordéon

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Round
fr: Arrondi

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Who's new
fr: Nouveaux membres

en: Content Overview
fr: Vue d'ensemble des contenus

en: Delete redirect
fr: Supprimer une redirection

en: Header top
fr: Haut de l'en-tête

en: Who's online
fr: Utilisateurs en ligne

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: Publish on
fr: Publier le

en: Unpublish on
fr: Dépublier le

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Discard changes
fr: Annuler les changements

en: Variant
fr: Variante

en: Alert
fr: Alerte

en: References
fr: Références

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Status code
fr: Code du statut

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Scroll
fr: Défilement

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Full comment
fr: Commentaire complet

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: Unapproved comments
fr: Commentaires non approuvés

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir le contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: The name of the shortcut.
fr: Le nom du raccourci.

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: My recent content
fr: Mon contenu récent

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Borders
fr: Bordures

en: No media available.
fr: Aucun média disponible.

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
fr: Ce lien vous dirige vers un site externe. Nous ne sommes pas responsables de son contenu.

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Dark
fr: Sombre

en: The comment author's name.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire.

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: Save layout
fr: Enregistrer la mise en page

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: User dashboard
fr: Tableau de bord utilisateur

en: Available styles
fr: Styles disponibles

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: Wide
fr: Large

en: Media Field
fr: Champ Media

en: Media type
fr: Type de média

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Top Bar
fr: Barre de haut de page

en: Original language
fr: Langue initiale

en: No submissions available.
fr: Aucune soumission n'est disponible.

en: Tablet
fr: Tablette

en: Scheduled content
fr: Contenu(s) planifié(s)

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: My drafts
fr: Mes brouillons

en: Publish taxonomy term
fr: Publier le terme de taxonomie

en: Unpublish taxonomy term
fr: Dépublier le terme de taxonomie

en: The user ID of the comment author.
fr: L'identifiant (ID) de l'auteur du commentaire.

en: The comment author's home page address.
fr: L'adresse de la page d'accueil de l'auteur du commentaire.

en: The comment author's hostname.
fr: Le nom de domaine de l'auteur du commentaire.

en: The time that the comment was created.
fr: L'heure de création du commentaire.

en: The time that the comment was last edited.
fr: L'heure de la dernière modification du commentaire.

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Editorial
fr: Éditorial

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Striped
fr: Rayé

en: (link is external)
fr: (le lien est externe)

en: The comment author's email address.
fr: L'adresse de courriel de l'auteur du commentaire.

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: The time that the user was last edited.
fr: Le moment auquel l'utilisateur a été modifié pour la dernière fois.

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Scheduled Content
fr: Contenu(s) planifié(s)

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Block the selected user(s)
fr: Bloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Cancel the selected user account(s)
fr: Annuler l'(les) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Unblock the selected user(s)
fr: Débloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Administrative task links
fr: Liens des tâches d'administration

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: Recent comments.
fr: Commentaires récents.

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: All content, by month.
fr: Tous les contenus, triés par mois.

en: Recent content.
fr: Contenu récent.

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fr: Affiche la liste des utilisateurs les plus récents sur le site.

en: Who's online block
fr: Bloc "Qui est connecté"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fr: Affiche les noms des utilisateurs les plus actifs récemment et le nombre total d'utilisateurs actifs.

en: Narrow
fr: Étroit

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: A list of new users
fr: Une liste des nouveaux utilisateurs

en: There are currently @total users online.
fr: Il y a actuellement @total utilisateurs en ligne.

en: There are currently 0 users online.
fr: Il y a actuellement 0 utilisateurs en ligne.

en: A list of users that are currently logged in.
fr: Une liste d'utilisateurs actuellement connectés.

en: Delete media
fr: Suppression de média

en: Media name
fr: Nom du média

en: Linkit result thumbnail
fr: Vignette de résultat Linkit

en: Is draft
fr: Est un brouillon

en: List of redirects
fr: Liste des redirections

en: There is no redirect yet.
fr: Il n'y a pas encore de redirection.

en: Save media
fr: Enregistrement de média

en: Find and manage scheduled content.
fr: Chercher et gérer le contenu planifié.

en: Find and manage scheduled content
fr: Chercher et gérer le contenu planifié

en: Publish media
fr: Publication de média

en: Unpublish media
fr: Dépublication de média

en: No scheduled content.
fr: Aucun contenu planifié.

en: Overview of all scheduled content, as a tab on main 'content admin' page
fr: Vue d'ensemble de tous les contenus planifiés, dans un onglet de la page principale d'administration du contenu

en: Scheduled content tab on user profile, showing just that user's scheduled content
fr: Onglet de contenu planifié sur le profil de l'utilisateur, affichant uniquement les contenus qu'il(elle) a planifié

en: No scheduled content for user {{ arguments.uid }}
fr: Aucun contenu planifié pour l'utilisateur {{ arguments.uid }}

en: Find and manage media.
fr: Trouver et gérer des media.

en: Delete webform
fr: Supprimer le webform

en: Delete submission
fr: Supprimer la soumission

en: Content editor
fr: Éditeur de contenu

en: Unstar/unflag submission
fr: Retirer des favoris/démarquer la soumission

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Find and manage comments.
fr: Trouver et gérer les commentaires.

en: The approved comments listing.
fr: La liste des commentaires approuvés.

en: Comments published
fr: Commentaires publiés

en: The unapproved comments listing.
fr: La liste des commentaires non-approuvés.

en: Comments unapproved
fr: Commentaires non-approuvés

en: Media Name
fr: Nom du média

en: Find and moderate content.
fr: Trouver et modérer du contenu.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
fr: Aucun contenu modéré disponible. Seules les versions de contenu en attente, telles que 'Brouillon', sont listées ici.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant. Suivre le <a href="https://www.drupal.org/fr/docs/user_guide/fr/index.html">Guide utilisateur</a> pour démarrer la construction de votre site.

en: A locally hosted audio file.
fr: Un fichier audio hébergé localement.

en: A locally hosted video file.
fr: Un fichier vidéo hébergé localement.

en: Name (A-Z)
fr: Nom (A-Z)

en: Name (Z-A)
fr: Nom (Z-A)

en: Remote video
fr: Vidéo distante

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
fr: Une vidéo hébergée à distance chez Youtube ou Vimeo.

en: Default webform submissions views.
fr: Vue par défaut des soumissions de webform.

en: Embed: Default
fr: Intégrer : Par défaut

en: Display submissions.
fr: Afficher les soumissions.

en: Embed: Administer
fr: Intégrer : Administrer

en: Administer submissions.
fr: Administrer les soumissions.

en: Embed: Manage
fr: Intégrer : Gérer

en: Manage submissions.
fr: Gérer les soumissions.

en: Embed: Review
fr: Intégrer : Évaluer

en: Review submissions.
fr: Évaluer les soumissions.

en: Lock submission
fr: Verrouiller la soumission

en: Unlock submission
fr: Déverrouiller la soumission

en: Edit {{ name }}
fr: Modifier {{ name }}

en: Default hreflang
fr: hreflang par défaut

en: Widget (table)
fr: Widget (tableau)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
fr: Restaurer à Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: revision user id
fr: Version de l'identifiant utilisateur (ID)

en: Dismissible
fr: Fermable

en: Media Library thumbnail (220×220)
fr: Vignette de la médiathèque (220x220)

en: Delete {{ name }}
fr: Supprimer {{ name }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fr: Un fichier ou un document téléversé, tel qu'un PDF.

en: @interval hence
fr: Dans @interval

en: Content blocks
fr: Blocs de contenu

en: Metatags (Hidden field for JSON support)
fr: Balises meta (champ caché pour la prise en charge du JSON)

en: Archive webform
fr: Archiver le webform

en: Close webform
fr: Fermer le webform

en: Open webform
fr: Ouvrir le webform

en: Restore webform
fr: Restaurer le webform

en: Star/flag submission
fr: Mettre en favori/marquer la soumission

en: Find and manage content blocks.
fr: Trouver et gérer les blocs de contenu.

en: There are no content blocks available.
fr: Il n'y a pas de bloc de contenu disponible.

en: Create and edit content blocks.
fr: Créer et modifier les blocs de contenu.
