Sobki DSFR (all releases) - en to it translation catalogue (51 entries)

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Top
it: In cima

en: Upload
it: Carica

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Separator
it: Separatore

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Changed
it: Modificato

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Library
it: Biblioteca

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: The name of the shortcut.
it: Il nome della scorciatoia.

en: The comment author's name.
it: Nome dell'autore del commento.

en: The user ID of the comment author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: The comment author's home page address.
it: L'indirizzo della home page dell'autore del commento.

en: The comment author's hostname.
it: Il nome host dell'autore del commento.

en: The time that the comment was created.
it: L'ora in cui il commento è stato creato.

en: The time that the comment was last edited.
it: L'ora in cui il commento è stato modificato per l'ultima volta.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: The comment author's email address.
it: Indirizzo e-mail dell'autore del commento.

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: The time that the user was last edited.
it: Data e ora nella quale il profilo dell'utente è stato modificato l'ultima volta.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: HTML Date
it: Data HTML

en: HTML Datetime
it: Data e ora HTML

en: HTML Month
it: Mese HTML

en: HTML Time
it: Ora HTML

en: HTML Week
it: Settimana HTML

en: HTML Year
it: Anno HTML

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta
