Sobki DSFR (11.0.1) - en to is translation catalogue (78 entries)

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Register
is: Nýskráning

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Content
is: Innihald

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Email notification
is: Tölvupóst tilkynningar

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: More
is: Meira

en: Tags
is: Efnisorð

en: Homepage
is: Heimasíða

en: Size
is: Stærð

en: Reset
is: Endursetja

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Name
is: Nafn

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Preview
is: Forskoða

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Top
is: Toppur

en: Icon
is: Táknmynd

en: Audio
is: Hljóð

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Text
is: Texti

en: Layout
is: Útlit

en: Components
is: Íhlutir

en: Upload
is: Hlaða upp

en: Titles
is: Titlar

en: User
is: Notandi

en: Email
is: Netfang

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Error
is: Villa

en: Contact
is: Tengiliður

en: Created
is: Stofnað

en: Separator
is: Skilja

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Footer
is: Fótur

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Warning
is: Viðvörun

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: General
is: Almennt

en: Start
is: Hefst

en: Color
is: Litur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Tools
is: Tól

en: Template
is: Sniðmát

en: Front page
is: Forsíða

en: Languages
is: Tungumál

en: Configure block
is: Stilla blokk

en: Notice
is: Tilkynning

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: Relationship
is: Tengsl

en: Complete
is: Lokið

en: Shortcuts
is: Flýtivísar

en: Information
is: Upplýsingar

en: < Previous
is: < Fyrri

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Yes/No
is: Já/Nei

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn

en: Delete media
is: Eyða margmiðlunarefni

en: Save media
is: Vista margmiðlunarefni

en: Publish media
is: Birta margmiðlunarefni

en: Unpublish media
is: Afbirta margmiðlunarefni
