Sobki DSFR (11.0.2) - en to fi translation catalogue (300 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Status
fi: Tila

en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Moderated content
fi: Moderoitu sisältö

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: more
fi: lisää

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: view
fi: näkymä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Quote
fi: Lainaus

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: Default
fi: Oletus

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Archive
fi: Arkisto

en: Icon
fi: Ikoni

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Section
fi: Osio

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: Components
fi: Komponentit

en: Attachment
fi: Liite

en: Upload
fi: Siirrä

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Created
fi: Luotu

en: Separator
fi: Erotin

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Off
fi: Pois päältä

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Term
fi: Termi

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Success
fi: Onnistui

en: Warning
fi: Varoitus

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Widget
fi: Widgetti

en: Table
fi: Taulukko

en: Color
fi: Väri

en: Role
fi: Rooli

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Button
fi: Nappi

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Tools
fi: Työkalut

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Full
fi: Kokonainen

en: English
fi: englanti

en: French
fi: ranska

en: Token
fi: Muuttuja

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Source
fi: Lähde

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: Front page
fi: Etusivu

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: body
fi: sisältö

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Author Name
fi: Tekijän nimi

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Completed
fi: Valmis

en: 301 Moved Permanently
fi: 301 Pysyvästi siirretty

en: 307 Temporary Redirect
fi: 307 Tilapäinen uudelleenohjaus

en: ‹ Previous
fi: ‹ Edellinen

en: Next ›
fi: Seuraava ›

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Published comments
fi: Julkaistut kommentit

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Content Type
fi: Sisältötyyppi

en: Shortcuts
fi: Oikopolut

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: Apply
fi: Käytä

en: Information
fi: Tietoa

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Used in
fi: Käytetään

en: Form
fi: Kaavake

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Sitemap
fi: Sivukartta

en: Grid
fi: Ruudukko

en: 300 Multiple Choices
fi: 300 Useita valintoja

en: 302 Found
fi: 302 Löydetty

en: 303 See Other
fi: 303 Kts. toinen

en: 304 Not Modified
fi: 304 Muuttamaton

en: 305 Use Proxy
fi: 305 Käytä proxyä

en: Global
fi: Yleinen

en: Authenticated user
fi: Sisäänkirjautunut käyttäjä

en: Administrator
fi: Ylläpitäjä

en: Detail
fi: Lisätiedot

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fi: Sen jäkeen kun käyttäjä viimeksi latasi sivun, hänen katsotaan olevan paikalla vielä näin kauan

en: Locked
fi: Lukittu

en: Content Management
fi: Sisällönhallinta

en: Fid
fi: FId

en: Publish content
fi: Julkaise sisältö

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: Not applicable
fi: Ei käytössä

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Webform submissions
fi: Verkkolomakelähetykset

en: IP address
fi: IP osoite

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: Delete comment
fi: Poista kommentti

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: Draft
fi: Keskeneräinen

en: Scheduled
fi: Ajastettu

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Card
fi: Kortti

en: @interval ago
fi: @interval sitten

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compact
fi: Kompakti

en: Publishing status
fi: Julkaisun tila

en: Who's new
fi: Uudet käyttäjät

en: Delete redirect
fi: Poista uudelleenohjaus

en: Who's online
fi: Paikalla olevat käyttäjät

en: Publish on
fi: Julkaisupäivämäärä

en: Unpublish on
fi: Julkaisun peruutuspäivämäärä

en: « First
fi: « Ensimmäinen

en: Last »
fi: Viimeinen »

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Variant
fi: Muunnos

en: Alert
fi: Varoitus

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Library
fi: Kirjasto

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: Structure
fi: Rakenne

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: Operations links
fi: Toimenpidelinkit

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Full comment
fi: Koko kommentti

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: Unapproved comments
fi: Hyväksyntää odottavat kommentit

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Recent content
fi: Uusin sisältö

en: Unpublish content
fi: Muuta sisältö ei-julkaistuksi

en: Make content sticky
fi: Liimaa sisältö listojen alkuun

en: Make content unsticky
fi: Poista sisällön liimaus

en: Promote content to front page
fi: Nosta sisältö etusivulla

en: Remove content from front page
fi: Poista sisältö etusivulta

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: The name of the shortcut.
fi: Oikopolun nimi.

en: Taxonomy term page
fi: Luokittelusanojen sivu

en: My recent content
fi: Oma viimeisin sisältöni

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: Find and manage people interacting with your site.
fi: Etsi ja hallinnoi sivustoasi käyttäviä ihmisiä.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fi: Käytä <em>perussivuja</em> staattiseen sisältöösi kuten esimerkiksi "Tietoa meistä" sivu.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fi: Käytä tageja samantyyppisten artikkeleiden luokittelussa kategorioihin.

en: No media available.
fi: Ei mediaa saatavilla.

en: Video URL
fi: Videon URL-osoite

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
fi: Tämä linkki vie sinut ulkopuoliselle verkkosivustolle, emme ota vastuuta sen  sisällöstä.

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Changed date
fi: Muutospäivämäärä

en: The comment author's name.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: Not specified
fi: Ei määritelty

en: Accordion item
fi: Pienennettävissä oleva kenttä

en: Master
fi: Isäntä

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: User dashboard
fi: Käyttäjän työpöytä

en: Wide
fi: Leveä

en: Media Field
fi: Mediakenttä

en: Media type
fi: Median tyyppi

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: Original language
fi: Alkuperäinen kieli

en: Publish taxonomy term
fi: Julkaise luokittelutermi

en: Unpublish taxonomy term
fi: Poista julkaisusta luokittelutermi

en: The user ID of the comment author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: The comment author's home page address.
fi: Kommentin kirjoittajan kotisivun osoite.

en: The comment author's hostname.
fi: Kommentin kirjoittajan konenimi.

en: The time that the comment was created.
fi: Kommentin luontiajankohta.

en: The time that the comment was last edited.
fi: Ajankohta jolloin kommenttia viimeksi muokattiin.

en: With selection
fi: Valinnalla

en: Registering module
fi: Käytön kirjannut moduuli

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: The comment author's email address.
fi: Kommentin kirjoittajan sähköpostiosoite.

en: Default comments
fi: Oletuskommentit

en: Allows commenting on content
fi: Sallii sisällön kommentoinnin

en: Search result highlighting input
fi: Valittu hakutulos

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fi: D, d.m.Y - H:i

en: Default long date
fi: Päivämäärä pitkässä muodossa

en: Default medium date
fi: Päivämäärä keskipitkässä muodossa

en: Default short date
fi: Päivämäärä lyhyessä muodossa

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fi: d.m.Y - H:i

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Block the selected user(s)
fi: Estä valitut käyttäjät

en: Cancel the selected user account(s)
fi: Poista valitut käyttäjätilit

en: Unblock the selected user(s)
fi: Poista esto valituilta käyttäjiltä

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Links related to the active user account
fi: Aktiiviseen käyttäjätiliin liittyvät linkit

en: Administrative task links
fi: Ylläpidon linkit

en: Site information links
fi: Linkit sivustoa koskeviin tietoihin

en: Site section links
fi: Sivuston osioiden linkit

en: User tool links, often added by modules
fi: Linkit käyttäjän työkaluihin, usein moduulien lisäämiä

en: All content, by month.
fi: Kaikki sisältö, kuukausittain lajiteltuna.

en: All content promoted to the front page.
fi: Kaikki etusivulle nostettu sisältö.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fi: Näyttää listan sivuston uusimmista käyttäjätileistä.

en: Who's online block
fi: Kuka on paikalla -lohko

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fi: Näyttää viimeksi aktiivisina olleiden käyttäjien käyttäjätunnukset ja aktiivisten käyttäjien kokonaismäärän.

en: Max 1300x1300
fi: Enintään 1300×1300

en: Max 2600x2600
fi: Enintään 2600×2600

en: Max 325x325
fi: Enintään 325×325

en: Max 650x650
fi: Enintään 600×600

en: Narrow
fi: Kapea

en: Name or email contains
fi: Nimi tai sähköposti sisältää

en: A list of new users
fi: Lista uusista käyttäjistä

en: There are currently @total users online.
fi: Tällä hetkellä @total käyttäjää on online.

en: There are currently 0 users online.
fi: Tällä hetkellä 0 käyttäjää on online.

en: A list of users that are currently logged in.
fi: Lista käyttäjistä jotka ovat online.

en: A locally hosted audio file.
fi: Paikallisesti palveltava äänitiedosto.

en: A locally hosted video file.
fi: Paikallisesti palveltava videotiedosto.
