Open Social (11.3.11) - en to ur translation catalogue (130 entries)

en: Home
ur: مرکز

en: Title
ur: عنوان

en: Body
ur: متن

en: Images
ur: تصاویر

en: Save configuration
ur: ترتیبات کو محفوظ کریں

en: Status
ur: حالت

en: Create a new user account.
ur: صارف کا نیں کھاتہ بنائیں

en: Markup
ur: مارکاپ

en: Prefix
ur: سابقہ

en: Suffix
ur: لاحقہ

en: Approve
ur: منظور

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Submit
ur: جمع کرائیں

en: Operations
ur: معاملات

en: Content
ur: متن

en: Value
ur: قیمت

en: Username
ur: اسم صارف

en: Email address
ur: برقی ڈاک کا پتہ

en: Item
ur: شے

en: Groups
ur: گروپس

en: Group
ur: گروپ

en: Type
ur: قِسم

en: Author
ur: مصنف

en: Closed
ur: بند کردیا گیا

en: Invite only
ur: صرف مدعو کریں

en: List
ur: فہرست

en: Subject
ur: موضوع

en: Send email
ur: ای میل ارسال کریں

en: Actions
ur: کارروائیاں

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Remove
ur: حذف کریں

en: Description
ur: وضاحت

en: Language
ur: زبان

en: Public
ur: عوامی

en: Read more
ur: مزید پڑھیے۔

en: Email notifications
ur: ای میل اطلاعات

en: more
ur: مزید

en: Comments
ur: تبصرے

en: Action
ur: ایکشن

en: Last updated
ur: آخری بار تدوین کیا گیا

en: On
ur: آن

en: Tags
ur: ٹیگز

en: Yes
ur: ہاں

en: Content types
ur: مواد کی اقسام

en: view
ur: مشاہدہ کریں

en: unpublished
ur: غیر شائع شدہ

en: Overview
ur: جائزہ

en: File
ur: فائل

en: Tag
ur: ٹیگ

en: Advanced options
ur: اعلیٰ اختیارات

en: Edit
ur: تدوین

en: Date
ur: تاریخ

en: Search
ur: تلاش

en: Reset
ur: دوبارہ ترتیب دیں

en: Daily
ur: روزانہ

en: Weekly
ur: ہفتہ وار

en: None
ur: کوئی بھی نہیں

en: Display settings
ur: ڈسپلے کی ترتیبات

en: Message
ur: پیغام

en: Password
ur: کلمۂ شناخت

en: Link
ur: ربط

en: Image
ur: تصویر

en: Parent
ur: پیرنٹ

en: Settings
ur: ترتیبات

en: Name
ur: نام

en: Export
ur: برآمد کریں

en: Field
ur: فیلڈ

en: Label
ur: عنوان

en: Preview
ur: جائزہ

en: Save
ur: محفوظ کریں

en: Help
ur: مدد

en: Default
ur: طے شدہ

en: Summary
ur: خلاصہ

en: Update
ur: تجدید

en: Small
ur: چھوٹا

en: Large
ur: بڑا

en: Album
ur: البم

en: Icon
ur: آئیکن

en: View
ur: مشاہدہ کریں

en: Format
ur: فارمیٹ

en: URL
ur: یو آر ایل

en: Path
ur: پاتھ

en: never
ur: کبھی نہیں

en: Text
ur: متن

en: Timestamp
ur: ٹائمسٹیمپ

en: ID
ur: شناخت

en: User
ur: صارف

en: Email
ur: ای میل

en: Contact
ur: رابطہ

en: Node
ur: نوڈ

en: Update options
ur: تجدید کے اختیارات

en: Active
ur: فعال

en: Block
ur: بلاک

en: Page
ur: صفحہ

en: Logo
ur: لوگو

en: Header
ur: ہیڈر

en: Roles
ur: رولز

en: Comment
ur: تبصرہ

en: Published
ur: شائع شدہ

en: Filter
ur: فلٹر

en: Field name
ur: فیلڈ کا نام

en: Items
ur: سرخیاں

en: %time ago
ur: time% قبل

en: Authored by
ur: تصنیف از

en: Details
ur: تفصیلات

en: System
ur: نظام

en: Color
ur: رنگ

en: Blog
ur: بلاگ

en: Anonymous
ur: گمنام

en: Profile
ur: پروفائیل

en: Sort by
ur: کی طرف سے  کی گئی مرتب سازی

en: 1 item | @count items
ur[0]: ایک سرخی
ur[1]: @count سرخیاں

en: ‹ previous
ur: › گزشتہ

en: next ›
ur: اگلا>

en: The update has been performed.
ur: تجدید کا عمل مکمل ہوا۔

en: @time ago
ur: @time قبل

en: ‹ Previous
ur: › گزشتہ

en: Processing
ur: زیرِ عمل

en: Finished
ur: ختم شد

en: Default value
ur: طے شدہ قدر

en: Language code
ur: زبان کا کوڈ

en: « first
ur: » ابتدائی

en: last »
ur: آخری »

en: Entity type
ur: Entity کی قسم

en: Save and continue
ur: محفوظ کریں اور جاری رکھیں

en: ‹‹
ur: ››

en: ››
ur: ‹‹

en: « First
ur: » ابتدائی

en: Text format
ur: متن کی آرائش

en: View mode
ur: دیکھنے کے موڈ
