Open Social (11.5.0-rc2) - en to uk translation catalogue (710 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Images
uk: Зображення

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Create a new user account.
uk: Створити новий обліковий запис користувача.

en: Forgot password?
uk: Забули пароль?

en: Markup
uk: Розмітка

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Approve
uk: Схвалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Item
uk: Елемент

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Closed
uk: Закрито

en: Invite only
uk: Лише за запрошенням

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Send email
uk: Надіслати електронний лист

en: Actions
uk: Дії

en: Email notification
uk: Електронне сповіщення

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Read more
uk: Читати далі

en: Email notifications
uk: Повідомлення електронною поштою.

en: more
uk: ще

en: Comments
uk: Коментарі

en: Action
uk: Дія

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: view
uk: переглянути

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: Overview
uk: Огляд

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Теґ

en: Login
uk: Вхід

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Export
uk: Експортувати

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Update
uk: Оновити

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Album
uk: Альбом

en: Icon
uk: Іконка

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: Download count
uk: Лічильник завантажень

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Section
uk: Розділ

en: Teaser
uk: Анонс

en: Number of items
uk: Кількість елементів

en: never
uk: ніколи

en: Event
uk: Подія

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Attachment
uk: Долучення

en: Taxonomy settings
uk: Налаштування таксономії

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: User ID
uk: ID користувача

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Sent email to %recipient
uk: Відправлено електронну пошту до %recipient

en: Content management
uk: Керування вмістом

en: Update options
uk: Опції оновлення

en: Table of contents
uk: Зміст

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Post
uk: Допис

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Add post
uk: Додати допис

en: Page
uk: Сторінка

en: Group Events
uk: Події групи

en: Logo
uk: Логотип

en: Event type
uk: Тип події

en: User settings
uk: Налаштування користувача

en: Off
uk: Вимкнено

en: Extensions
uk: Додатки

en: Never
uk: Ніколи

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Recipients
uk: Отримувачі

en: Private Messages
uk: Особисті повідомлення

en: Inbox
uk: Вхідні

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Reply to this message
uk: Відповісти на це повідомлення

en: Custom
uk: Власний

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Items
uk: Елементи

en: %time ago
uk: %time тому

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Authored by
uk: Автор

en: Disclaimer
uk: Права

en: Media
uk: Медіа

en: Details
uk: Подробиці

en: groups
uk: групи

en: Introduction
uk: Вступ

en: System
uk: Система

en: Extra
uk: Додаткове

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Send
uk: Надіслати

en: Desc
uk: Спад

en: Owner
uk: Власник

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Add a role to the selected users
uk: Призначити роль позначеним користувачам

en: Remove a role from the selected users
uk: Видалити роль для позначених користувачів

en: Members
uk: Учасники

en: My groups
uk: Мої групи

en: Table
uk: Таблиця

en: Events
uk: Події

en: here
uk: тут

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Upcoming events
uk: Трапиться незабаром

en: All day
uk: Весь день

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Basic
uk: Основні

en: Color
uk: Колір

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Role
uk: Роль

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Invitations
uk: Запрошення

en: Log in
uk: Вхід

en: Blog
uk: Блоґ

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Users
uk: Користувачі

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Button
uk: Кнопка

en: Last
uk: Останній

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Expose
uk: Виставляти

en: Filters
uk: Фільтри

en: Order
uk: Послідовність

en: Profile name
uk: Назва профілю

en: Profile
uk: Профіль

en: Close
uk: Закрити

en: Visibility settings
uk: Налаштування видимості

en: Unpublish Comment
uk: Зняти з публікації коментар

en: Add a comment
uk: Додати коментар

en: Operation
uk: Дія

en: Function
uk: Функція

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Location name
uk: Назва місцезнаходження

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: comments
uk: коментарі

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Group members
uk: Учасники групи

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Approved
uk: Схвалено

en: Avatar
uk: Аватар

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Pending
uk: Очікування

en: Declined
uk: Відмовлене

en: Show
uk: Показати

en: message
uk: повідомлення

en: Token
uk: Замінник

en: Add to calendar
uk: Додати в календар

en: 1 item | @count items
uk[0]: @count елемент
uk[1]: @count елемента
uk[2]: @count елементів

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: The update has been performed.
uk: Оновлення було успішно виконано.

en: Node title
uk: Заголовок матеріалу

en: Community
uk: Спільнота

en: Accept
uk: Прийняти

en: You
uk: Ви

en: published
uk: опубліковано

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: @time ago
uk: @time тому

en: No invitations available.
uk: Немає запрошень.

en: Invite
uk: Запросити

en: Display name
uk: Назва

en: Topics
uk: Теми

en: Topic
uk: Тема

en: Allowed values list
uk: Список дозволених значень

en: Activity
uk: Активність

en: First
uk: Перший

en: Granularity
uk: Точність

en: Posts
uk: Дописи

en: Group manager
uk: Менеджер групи

en: Share this page
uk: Поділитися посиланням на цю статтю

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Buttons
uk: Кнопки

en: New Content
uk: Новий матеріал

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Immediately
uk: Негайно

en: Post comment
uk: Написати коментар

en: Create new account
uk: Реєстрація

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Reference
uk: Посилання

en: Books
uk: Книги

en: Style
uk: Стиль

en: Sorting
uk: Упорядкування

en: posts
uk: Матеріали

en: My profile
uk: Мій профіль

en: Nationality
uk: Країна

en: Access Denied
uk: Немає доступу

en: Changed
uk: Змінено

en: Reverse
uk: Обернено

en: User name
uk: Ім’я користувача

en: Main category
uk: Основна категорія

en: The username %name has not been activated or is blocked.
uk: Ім’я користувача %name не було активоване або є заблокованим.

en: Login attempt failed for %user.
uk: Невдала спроба входу для користувача %user.

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: All members
uk: Всі учасники

en: Oldest first
uk: Старіші спочатку

en: Configure action
uk: Налаштувати дію

en: Join
uk: Увійти

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: by
uk: за авторством

en: Published comments
uk: Опубліковані коментарі

en: News
uk: Новини

en: Excluded file extensions
uk: Виключені розширення файлів

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: users
uk: користувачі

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Processing
uk: Обробка

en: Finished
uk: Завершено

en: User status
uk: Стан користувача

en: Photo
uk: Фото

en: Default value
uk: Базове значення

en: Group settings
uk: Параметри групи

en: Reason
uk: Підстава

en: Please wait...
uk: Зачекайте, будь ласка...

en: Font settings
uk: Налаштування шрифтів

en: Join group
uk: Приєднатися до групи

en: Approve membership request
uk: Підтвердити участь користувача в групі

en: Add members
uk: Запросити в групу

en: Membership requests
uk: Прохання стати учасниками групи

en: Group roles
uk: Ролі групи

en: Request membership
uk: Надіслати прохання стати учасником групи

en: 1 member | @count members
uk[0]: @count учасник
uk[1]: @count учасника
uk[2]: @count учасників

en: Welcome message
uk: Вітальне повідомлення

en: Group Members
uk: Учасники групи

en: Number of members
uk: Кількість учасників

en: Information
uk: Відомості

en: Search Index
uk: Пошуковий індекс

en: The update has encountered an error.
uk: Під час оновлення сталася помилка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: Вдало оброблено @count позицію:
uk[1]: Вдало оброблено @count позиції:
uk[2]: Вдало оброблено @count позицій:

en: Unpublish
uk: Не публікувати

en: Permission
uk: Повноваження

en: Website URL
uk: URL вебсайту

en: Hide
uk: Приховати

en: Export settings
uk: Експорт установок

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Language code
uk: Код мови

en: Sections
uk: Розділи

en: Edit profile
uk: Змінити профіль

en: Reply
uk: Відповісти

en: Edit Post
uk: Редагувати публікацію

en: Section title
uk: Заголовок секції

en: topics
uk: теми

en: Search users
uk: Шукати користувачів

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Edit content
uk: Редагувати вміст

en: Group Type
uk: Тип групи

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: View users
uk: Перегляд користувачів

en: All types
uk: Всі типи

en: Organization
uk: Організація

en: Interests
uk: Інтереси

en: Values
uk: Значення

en: Account settings
uk: Налаштування облікових записів

en: Country code
uk: Код країни

en: Interface language
uk: Мова інтерфейсу

en: Comments created
uk: Коментарі створено

en: Context
uk: Контекст

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Offset
uk: Зміщення

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
uk: Вказівки щодо скидання паролю надіслані користувачеві %name за адресою %email.

en: Account information
uk: Інформація про обліковий запис

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Invites
uk: Запрошення

en: Data
uk: Дані

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: Taxonomy fields
uk: Поля таксономії

en: Search content
uk: Пошук за вмістом

en: Number of comments
uk: Кількість коментарів

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Sign up
uk: Зареєструватися

en: About
uk: Про модуль

en: Reports
uk: Звіти

en: Guest
uk: Гість

en: Report
uk: Звіт

en: - none -
uk: - порожньо -

en: All comments
uk: Усі коментарі

en: Member
uk: Учасник

en: Activity Stream
uk: Потік активності

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: Notification
uk: Сповіщення

en: Translate
uk: Перекласти

en: Decline
uk: Відхилити

en: Delete image
uk: Вилучити зображення

en: Relevance
uk: Доречність

en: Update report
uk: Оновити звіт

en: a
uk: з

en: Send reminder
uk: Відправити нагадування

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Album name
uk: Ім'я альбому

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User roles
uk: Ролі користувача

en: Request date
uk: Дата запиту

en: This month
uk: Цей місяць

en: Landing page
uk: Цільова сторінка

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: View image
uk: Дивитись зображення

en: My albums
uk: Мої альбоми

en: Add to
uk: Додати до

en: Delete Comment
uk: Видалити коментар

en: Last Month
uk: Останній місяць

en: ascending
uk: за зростанням

en: descending
uk: за спаданням

en: Discussion
uk: Коментування

en: Profile settings
uk: Параметри профілю

en: Remove image
uk: Вилучити штамп

en: Creator
uk: Автор

en: Please select
uk: Будь ласка, зробіть вибір

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Default visibility
uk: Базова видимість

en: Flags
uk: Прапори

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Created on
uk: Дата створення

en: Most recent
uk: Остання

en: Send mail
uk: Відправити пошту

en: Publish the selected comments
uk: Опублікувати вибрані коментарі

en: Unpublish the selected comments
uk: Зняти з публікації вибрані коментарі

en: Posted in
uk: Опубліковане

en: Download file
uk: Завантажити файл

en: Album settings
uk: Настроювання альбому

en: Albums
uk: Альбоми

en: Taxonomy vocabularies
uk: Словники таксономії

en: Profile fields
uk: Поля профілю

en: Primary
uk: Основні

en: Add a group
uk: Додати групу

en: Default style
uk: Базовий стиль

en: Author Information
uk: Інформація про автора

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Last 30 days
uk: Попередні 30 днів

en: Group memberships
uk: Членство в групах

en: Group types
uk: Типи матеріалів групи

en: You do not have any administrative items.
uk: Ви не маєте жодних адміністративних елементів.

en: Main menu
uk: Головне меню

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
uk: Користувач %name %timestamp використав одноразове посилання для входу на сайт.

en: create a new account
uk: створити новий обліковий запис

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: Following
uk: Підписка

en: Followers
uk: Відстежувачі

en: Placement
uk: Розташування

en: View comments
uk: Перегляд коментарів

en: Secondary
uk: Вторинне

en: post
uk: допис

en: Event date:
uk: Дата події:

en: Current User
uk: Поточний користувач

en: User Terms
uk: Користувацькі терміни

en: Accordion
uk: Акордеон

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: - Any -
uk: - Будь-який -

en: The text of the comment.
uk: Текст коментаря

en: Dropdown
uk: Випадний список

en: Show hierarchy in dropdown
uk: Показувати ієрархію в списку, що випадає

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
uk: Вибрано неприпустимий словник. Змініть параметри.

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: Unrestricted
uk: Необмежено

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Content selection
uk: Вибір матеріалів

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Leave a comment
uk: Залишити коментар

en: All groups
uk: Всі групи

en: Like
uk: Схоже на

en: Follow
uk: Продовжити

en: Unfollow
uk: Відписатися

en: Book page
uk: Сторінка книги

en: Delete the selected comments
uk: Видалити вибрані коментарі

en: An error occurred and processing did not complete.
uk: Сталася помилка й обробка не була завершена.

en: Profile image
uk: Зображення профіля

en: Direct download
uk: Пряме завантаження

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Tagging
uk: Установка теґів

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Dialog
uk: Вікно

en: Mentions
uk: Згадки

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: log in
uk: увійти

en: General configuration
uk: Загальні налаштування

en: Manage members
uk: Керувати учасниками

en: User information
uk: Інформація про користувача

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Stream
uk: Потік

en: photo
uk: світлина

en: Footer region
uk: Область нижнього колонтитулу

en: Destinations
uk: Місця призначення

en: Entities
uk: Сутності

en: Field types
uk: Типи полів

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
uk: <em>Книги</em> мають вбудовану ієрархічну навігацію. Використовуйте їх для довідників або підручників.

en: Select one or more comments to perform the update on.
uk: Для оновлення виберіть один чи декілька коментарів.

en: Edit own comments
uk: Редагування власних коментарів

en: Unapproved comments
uk: Несхвалені коментарі

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Group type
uk: Тип групи

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: Block field
uk: Поле з блоком

en: Edit account
uk: Змінити аккаунт

en: Administrative area
uk: Адміністративна одиниця

en: Active theme
uk: Активна тема

en: Inline Form Errors
uk: Вбудовані помилки форм

en: subject
uk: тема

en: Download Count
uk: Число завантажень

en: Color Scheme
uk: Схема кольорів

en: Log In
uk: Увійти

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Next month
uk: Наступний місяць

en: Fallback
uk: Запасний рядок

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Invited
uk: Запрошений

en: Post comments
uk: Публікація коментарів

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Payload
uk: Корисне навантаження

en: Delete private messages
uk: Видалити приватні повідомлення

en: Reply to private messages
uk: Відповісти на приватні повідомлення

en: Social
uk: Суспільний

en: The author of the comment.
uk: Автор коментаря.

en: File url
uk: Url файла

en: Allowed values list: invalid input.
uk: Список дозволених значень: хибне введення.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
uk: Список дозволених значень: деякі значення будуть вилучені, хоча вони ще використовуються.

en: Group visibility
uk: Видимість групи

en: Group content visibility
uk: Видимість вмісту групи

en: Request group membership
uk: Запит на вступ до групи

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Display error message
uk: Показувати повідомлення про помилку

en: files
uk: файли

en: Accordion item
uk: Елемент "акордеона"

en: text formats
uk: текстові формати

en: Master
uk: Головне

en: Entity id
uk: Id сутності

en: User limit
uk: Обмеження на кількість користувачів

en: Address line 1
uk: Адресний рядок 1

en: Address line 2
uk: Адресний рядок 2

en: Request message
uk: Повідомлення запиту

en: Post type
uk: Тип допису

en: - Default -
uk: - Усталено -

en: Event settings
uk: Налаштування події

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: Simple text
uk: Простий текст

en: Create an account
uk: Створити обліковий запис

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Past Events
uk: Минулі події

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Content overview
uk: Огляд вмісту

en: Limit to vocabulary
uk: Обмеження словника

en: Add images
uk: Додати зображення

en: Navigation Settings
uk: Налаштування навігації

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in.
uk: Ви щойно використали одноразове посилання для входу на сайт. Більше немає необхідності використовувати це посилання для входу.

en: Privacy settings
uk: Налаштування приватності

en: Allowed values function
uk: Дозволені значення функції

en: Powered by
uk: Побудовано на

en: This field supports tokens.
uk: Це поле підтримує замінники.

en: Cursor
uk: Курсор

en: Install demo content
uk: Встановити демо контент

en: Reduce
uk: Зменшити

en: All statuses
uk: Всі статуси

en: Text value
uk: Текстове значення

en: following
uk: відстежую

en: Hero
uk: Герой

en: New message
uk: Нове повідомлення

en: on the
uk: у

en: Enrollments
uk: Зарахування

en: Search Users
uk: Пошук користувачів

en: Date period
uk: Період часу

en: - Create a new book -
uk: - Створити нову книгу -

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
uk: Читати далі<span class="visually-hidden"> про @title</span>

en: Date and time formats
uk: Формати дати та часу

en: Login attempt failed from %ip.
uk: Невдала спроба входу з адреси %ip.

en: The user language code.
uk: Код мови користувача.

en: What's on your mind?
uk: Що у вас на думці?

en: Event time
uk: Час події

en: Search Content
uk: Пошук вмісту

en: events
uk: події

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
uk: Тип сутності @entity_type, для котрої коментар є відповіддю.

en: Reset your password
uk: Скинути пароль

en: Create New Group
uk: Створити Нову Групу

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: - Restricted access -
uk: - Обмежений доступ -

en: New Page
uk: Нова сторінка

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Outsider
uk: Аутсайдер

en: Comment display format settings
uk: Налаштування формату відображення коментарів

en: Image field display format settings
uk: Налаштування формату відображення поля зображення

en: IP limit
uk: IP-обмеження

en: IP window
uk: IP-вікно

en: User window
uk: Вікно користувача

en: IN operator
uk: Оператор IN

en: Date sort
uk: Впорядкування за датою

en: Username or email address
uk: Ім'я користувача або електронна адреса

en: Allowed value with label
uk: Дозволене значення з міткою

en: The entity type
uk: Тип сутності

en: Publish status
uk: Стан публікації

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
uk: Під час генерування сутності @entity_type @entity_id виявлено рекурсію. Генерування перервано.

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Reply-to
uk: Відповідь на

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Create event
uk: Створити подію

en: Send password reset instructions via email.
uk: Надіслати вказівки по скиданню паролю електронною поштою.

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Name or email contains
uk: Ім'я або адреса електронної пошти містить

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
uk: Для всіх залиште порожнім. В іншому випадку, базовим замість "Усі" буде перший вибраний термін

en: Content manager
uk: Менеджер вмісту

en: Configure the locale and timezone settings.
uk: Налаштування параметрів мови та часового поясу.

en: Configure how dates and times are displayed.
uk: Налаштування показу дати і часу.

en: User albums
uk: Альбоми користувачів

en: Create new album
uk: Створити новий альбом

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
uk: Інший користувач (%other_user) вже увійшов на сайт з цього компьютера, а ви намагаєтесь використати одноразове посилання для користувача %resetting_user. Будь ласка, <a href=":logout">здійсніть вихід</a> і спробуйте перейти за посиланням ще раз.

en: Dropdown widget
uk: Спадний віджет

en: Event enrollment settings
uk: Налаштування реєстрацій на подію

en: Configure Event enrollment entities
uk: Налаштувати сутності "реєстрація на подію"

en: Event enrollment
uk: Реєстрація на подію

en: Group add event block
uk: Додати подію в групі (блок)

en: Group add topic block
uk: Додати тему в групі (блок)

en: Search content block
uk: Блок пошуку вмісту

en: Enter your @s username or email.
uk: Введіть ваше @s username або email.

en: in the community
uk: в спільноті

en: A user created an event in the community
uk: Користувач створив подію в спільноті

en: Create event in group
uk: Створити подію в групі

en: A user created an event in a group
uk: Користувач створив подію в групі

en: Create post in the community
uk: Створити допис в спільноті

en: A user created a post in the community
uk: Користувач створив допис в спільноті

en: Create topic
uk: Створити тему

en: A user created a topic in the community
uk: Користувач створив тему в спільноті

en: Create topic in group
uk: Створив тему в групі

en: No one has enrolled for this event
uk: Ніхто не зареєструвався на цю подію

en: <a href="/node/{{ raw_arguments.nid }}/enrollments">See all enrollments</a>
uk: <a href="/node/{{ raw_arguments.nid }}/enrollments">Переглянути всіх зареєстрованих</a>

en: Enrollments Block
uk: Блок реєстрацій

en: Events Profile
uk: Події профілю

en: Events for this user
uk: Події для цього користувача

en: No events found for this user
uk: Події для цього користувача відсутні

en: (Upcoming) Community events
uk: (Майбутні) Події спільноти

en: Show upcoming events (my, community and overview)
uk: Показувати майбутні події (мої, спільноти)

en: No events found
uk: Події відсутні

en: Community events block
uk: Події спільноти (блок)

en: My upcoming events block
uk: Мої майбутні події

en: No upcoming events you have enrolled for
uk: Майутні події на які ви зареєстровані відсутні

en: My upcoming events
uk: Мої майбутні події

en: Community events page
uk: Події спільноти (сторінка)

en: Profile of others
uk: Профілі решти

en: Self introduction
uk: Відомості про себе

en: Newest users
uk: Найновіші користувачі

en: Newest members
uk: Останні учасники

en: Newest users block
uk: Блок останніх учасників

en: Newest users page
uk: Сторінка останніх користувачів

en: Page (no value)
uk: Сторінка (без значення)

en: Topic type
uk: Тип тем

en: Topic types
uk: Типи тем

en: Latest topics
uk: Останні теми

en: Displays the newest topics in the community
uk: Відображає свіжі теми в спільноті

en: Newest topics
uk: Свіжі теми

en: No topics found
uk: Теми відсутні

en: Latest topics block
uk: Свіжі теми (блок)

en: Latest topic block
uk: Свіжі теми (блок)

en: Latest topics page
uk: Свіжі теми (сторінка)

en: User Topics
uk: Теми користувачів

en: Sort by publish date
uk: Впорядкувати за датою публікації

en: Recently created topics
uk: Нещодавно створені теми

en: Install optional modules
uk: Встановити додаткові модулі

en: Upcoming events group block
uk: Майбутні події в групі (блок)

en: No upcoming events in this group
uk: Майбутні події відсутні у цій групі

en: No events in this group
uk: Події відсутні

en: No topics in this group
uk: Теми відсутні у цій групі

en: Latest topics group
uk: Свіжі теми в групі (блок)

en: Latest group topics
uk: Свіжі теми в групі

en: No topics found for this user
uk: Теми відсутні для цього користувача

en: Search Groups
uk: Пошук груп

en: All enrollments
uk: Всі зареєстровані

en: My events
uk: Мої події

en: My topics
uk: Мої теми

en: Page title for enrollments
uk: Заголовок сторінки реєстрації

en: Profile tag
uk: Тег профілю

en: event enrollments
uk: реєстрації на подію

en: A person replied on my comments
uk: Особа, що відповіла на мої коментарі

en: A person created a post on my profile
uk: Особа, що створила допис у моєму профілі

en: Show my email on my profile
uk: Показувати email у профілі

en: Profile medium
uk: Середній профіль

en: Profile small
uk: Малий профіль

en: Group Information
uk: Відомості групи

en: About Group
uk: Про групу

en: Separate multiple values by a comma.
uk: Відокремлюйте кілька значень комами.

en: Show email
uk: Показати email

en: New Book Page
uk: Нова сторінка книги

en: Create New Page
uk: Створити нову сторінку

en: Profile of @account
uk: Профіль для @account

en: A person commented on content I am following
uk: Особа, що коментувала вміст, за яким я стежу

en: Create mention in a comment
uk: Створити згадку у коментарі

en: A person mentioned me in a comment
uk: Особа, що згадала мене у коментарі

en: Create mention in a post
uk: Створити згадку у дописі

en: A person mentioned me in a post
uk: Особа, що згадала мене у дописі

en: All my upcoming events
uk: Всі мої майбутні події

en: By submitting this form you will become a member of the group. Please fill out any available fields to complete your membership information.
uk: Надіславши цю форму ви станете учасником групи. Будь ласка, заповніть будь-які доступні поля, щоб інформація про вас була якомога повною.

en: Profile large
uk: Великий профіль

en: Event organisers
uk: Організатори подій

en: Organisers
uk: Організатори

en: Group Managers
uk: Керівники групи

en: Visible only to members who are logged in
uk: Видимий лише учасникам, що увійшли

en: Visible to all visitors of the site
uk: Видимий усім відвідувачам сайту

en: Visible only to group members
uk: Видимий лише учасникам групи

en: Small Avatar
uk: Малий аватар

en: Search All
uk: Загальний пошук

en: <h4 class="section-title">Member results</h4>
uk: <h4 class="section-title">Результати про учасників</h4>

en: Find and manage comments.
uk: Пошук коментарів та керування ними.

en: The approved comments listing.
uk: Список затверджених коментарів.

en: Comments published
uk: Коментарі опубліковано

en: The unapproved comments listing.
uk: Список незатверджених коментарів.

en: Comments unapproved
uk: Коментарі не затверджено

en: Refresh interval in seconds
uk: Інтервал оновлення в секундах

en: Modules installed
uk: Модулі встановлено

en: @interval hence
uk: @interval віднині

en: Content blocks
uk: Блоки вмісту
