Open Social (all releases) - en to fa translation catalogue (83 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: تدوین

en: Date
fa: تاریخ

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: None
fa: هیچ

en: Link
fa: واصلی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Export
fa: استخراج

en: Field
fa: میدان

en: Label
fa: برچسب

en: View
fa: مشاهده

en: Path
fa: مسیر

en: Text
fa: متن

en: ID
fa: هویت

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Sent email to %recipient
fa: نامه الکترونیکی به %recipient ارسال شد

en: Active
fa: فعال

en: User settings
fa: تنظیمات کاربری

en: Never
fa: هیچوقت

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Menu link
fa: واصلی قائم

en: Custom
fa: سفارشی

en: Comment
fa: نظر

en: Vocabulary
fa: لغتنامه

en: Field name
fa: نام میدان

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: System
fa: سیستم

en: Owner
fa: مالک

en: Role
fa: نقش

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Filters
fa: صافیها

en: Close
fa: بستن

en: comments
fa: نظر‌یات

en: Node title
fa: عنوان گره

en: @time ago
fa: @time قبل

en: Topic
fa: موضوع

en: Allowed values list
fa: سجل مقادیر مجاز

en: Activity
fa: فعالیت

en: Entity
fa: عنصر

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: users
fa: کاربران

en: Default value
fa: مقدارپیشفرض

en: Please wait...
fa: لطفا صبر کنید...

en: Language code
fa: کد زبان

en: Not configured
fa: پیکربندی نشده

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Account
fa: حساب

en: About
fa: درباره

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fa: کاربر %name از واصلی یکبار مصرف ورود در %timestamp استفاده نمود.

en: View comments
fa: مشاهده نظر‌ها

en: Book page
fa: صفحه کتاب

en: Edit own comments
fa: تدوین نظر‌های خود

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Entity ID
fa: هویت عنصر

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Post comments
fa: ارسال نظر‌ها

en: Allowed values list: invalid input.
fa: سجل مقادیر مجاز: ورودی نامعتبر.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fa: سجل مقادیر مجاز: برخی مقادیر مجاز به دلیل ینکه در حال استفاده‌اند حذف شده‌اند.

en: This field supports tokens.
fa: این میدان از توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.
