Open Social (all releases) - en to bn translation catalogue (118 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Images
bn: ছবি

en: Save configuration
bn: কনফিগারেশন সংরক্ষণ কর

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Create a new user account.
bn: নতুন এ্যাকাউন্ট তৈরি করুন

en: E-mail
bn: ই-মেইল

en: Approve
bn: অনুমোদন দিন

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Email address
bn: ইমেইল ঠিকানা

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Closed
bn: বন্ধ

en: Subject
bn: বিষয়

en: disabled
bn: অকার্যকর

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: Last updated
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: view
bn: প্রদর্শন

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Daily
bn: দৈনিক

en: Weekly
bn: সাপ্তাহিক

en: None
bn: একটিও নয়

en: Display settings
bn: প্রদর্শন সংক্রান্ত সেটিংস

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Weight
bn: ভর

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Update
bn: আপডেট

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Format
bn: ফরম্যাট

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: never
bn: কখনোই নয়

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: Continue
bn: এগিয়ে চল

en: Email
bn: ইমেইল

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Block
bn: ব্লক

en: Logo
bn: লোগো

en: Url
bn: ইউআরএল

en: Never
bn: কখনোই নয়

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: System
bn: সিস্টেম

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Color
bn: রং

en: Appearance
bn: অবয়ব

en: Log in
bn: প্রবেশ

en: Blog
bn: ব্লগ

en: Add new comment
bn: নতুন কমেন্ট যুক্ত করুন

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Not installed
bn: ইন্সটল করা নয়

en: Order
bn: ক্রম

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Logout
bn: প্রস্থান

en: Show
bn: দেখাও

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: published
bn: প্রকাশিত

en: @time ago
bn: @time সময় আগে

en: Create new account
bn: নতুন একাউন্ট তৈরি করুন

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Blocked
bn: নিষ্ক্রিয়

en: Books
bn: বইসমূহ

en: Finished
bn: সম্পাদিত

en: Please wait...
bn: অনুগ্রহ করে অপেক্ষা করুন...

en: Hide
bn: লুকাও

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: No comments available.
bn: কোন মন্তব্য নেই।

en: All types
bn: সকল শ্রেণী

en: Account settings
bn: একাউন্ট সেটিংস

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: Account
bn: এ্যাকাউন্ট

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Translate
bn: অনুবাদ

en: No content available.
bn: কোন কন্টেন্ট নেই।

en: Save and continue
bn: সংরক্ষণ করে এগিয়ে যাও

en: Posted in
bn: যেখানে পোস্ট করা হয়েছে

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: Main menu
bn: প্রধান মেনু

en: Text format
bn: লেখার ফরম্যাট

en: Weight for @title
bn: @title এর ভর
