Open Social (13.0.0-alpha16) - en to fr translation catalogue (907 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Create a new user account.
fr: Créer un nouveau compte utilisateur.

en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Markup
fr: Balisage

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: E-mail
fr: Courriel

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Item
fr: Élément

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: Invite only
fr: Sur invitation seulement

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Send email
fr: Envoyer un courriel

en: Email notification
fr: Notification par courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Email notifications
fr: Notifications par courriel

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: view
fr: voir

en: unpublished
fr: non publié

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Test
fr: Tester

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: View
fr: Voir

en: Download count
fr: Nombre de téléchargements

en: Path
fr: Chemin

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Teaser
fr: Accroche

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: never
fr: jamais

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Taxonomy settings
fr: Paramètres de taxonomie

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Sent email to %recipient
fr: Courriel envoyé à %recipient

en: Content management
fr: Gestion du contenu

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Post
fr: Publier

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Add post
fr: Ajouter une contribution

en: Group Events
fr: Évènements de groupe

en: Event type
fr: Type d'événement

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Private Messages
fr: Messages privés

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Reply to this message
fr: Répondre à ce message

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Items
fr: Éléments

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Disclaimer
fr: Avertissement

en: Media
fr: Média

en: Details
fr: Détails

en: groups
fr: groupes

en: System
fr: Système

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Send
fr: Envoyer

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Add a role to the selected users
fr: Ajouter un rôle aux utilisateurs sélectionnés

en: Remove a role from the selected users
fr: Retirer un rôle aux utilisateurs sélectionnés

en: Members
fr: Membres

en: My groups
fr: Mes groupes

en: Table
fr: Tableau

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Upcoming events
fr: Evènements futurs

en: All day
fr: Journée Entière

en: Basic
fr: Basique

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Role
fr: Rôle

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Log in
fr: Se connecter

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Button
fr: Bouton

en: Last
fr: Dernier

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Expose
fr: Exposer

en: Filters
fr: Filtres

en: Order
fr: Ordre

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Profile
fr: Profil

en: Close
fr: Fermer

en: Visibility settings
fr: Paramètres de visibilité

en: Add a comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Operation
fr: Opération

en: Function
fr: Fonction

en: Location name
fr: Nom de l'emplacement

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: comments
fr: commentaires

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Approved
fr: Approuvé

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: Declined
fr: Refusé

en: Show
fr: Afficher

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Add to calendar
fr: Ajouter au calendrier

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Clear
fr: Vider

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Community
fr: Communauté

en: Accept
fr: Accepter

en: You
fr: Vous

en: published
fr: publié

en: Member for
fr: Membre depuis

en: @time ago
fr: il y a @time

en: No invitations available.
fr: Aucune invitation disponible.

en: Invite
fr: Inviter

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic
fr: Sujet

en: Allowed values list
fr: Liste des valeurs autorisées

en: Activity
fr: Activité

en: First
fr: Premier(e)

en: Granularity
fr: Granularité

en: Posts
fr: Contributions

en: Group manager
fr: Administrateur du groupe

en: Share this page
fr: Partager cette page

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Buttons
fr: Boutons

en: New Content
fr: Nouveau contenu

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Immediately
fr: Immédiatement

en: Post comment
fr: Poster le commentaire

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Reference
fr: Référence

en: Books
fr: Livres

en: Sorting
fr: Tri

en: posts
fr: publications

en: My profile
fr: Mon profil

en: Access Denied
fr: Accès refusé

en: Changed
fr: Modifié

en: Reverse
fr: Inversé

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'a pas été activé ou est bloqué.

en: Login attempt failed for %user.
fr: Échec de connexion pour %user.

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: All members
fr: Tous les membres

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Configure action
fr: Configurer une action

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Join
fr: S'inscrire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: by
fr: par

en: Published comments
fr: Commentaires publiés

en: News
fr: Nouvelles

en: Excluded file extensions
fr: Extensions des fichiers à exclure

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: users
fr: utilisateurs

en: Tabs
fr: Onglets

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: User status
fr: Statut de l'utilisateur

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Reason
fr: Raison

en: Apply
fr: Appliquer

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: Join group
fr: Rejoindre le groupe

en: Approve membership request
fr: Approuver la demande d'adhésion

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Membership requests
fr: Demandes d'adhésion

en: Group roles
fr: Rôles de groupe

en: Request membership
fr: Demande d'adhésion

en: 1 member | @count members
fr[0]: 1 membre
fr[1]: @count membres

en: Welcome message
fr: Message de bienvenue

en: Group Members
fr: Membres du groupe

en: Number of members
fr: Nombre de membres

en: Information
fr: Informations

en: Search Index
fr: Index de recherche

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Permission
fr: Droit

en: Hide
fr: Masquer

en: Export settings
fr: Paramètres de l'exportation

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Reply
fr: Répondre

en: Edit Post
fr: Modifier la contribution

en: Section title
fr: Titre de section

en: topics
fr: les sujets

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Avatar settings
fr: Paramètres de l'avatar

en: Search users
fr: Rechercher des utilisateurs

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Group Type
fr: Type de groupe

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: Dropdown list
fr: Liste déroulante

en: View users
fr: Voir les utilisateurs

en: All types
fr: Tous les types

en: Organization
fr: Organisation

en: Interests
fr: Intérêts

en: Values
fr: Valeurs

en: Account settings
fr: Paramètres de compte

en: Country code
fr: Code pays

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Comments created
fr: Commentaires créés

en: Context
fr: Contexte

en: Sort
fr: Trier

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Machine name
fr: Nom système

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fr: Les instructions de réinitialisation de mot de passe ont été envoyées à %name, à l'adresse %email.

en: Account information
fr: Informations du compte

en: Account
fr: Compte

en: Invites
fr: Invitations

en: Joined
fr: A rejoint

en: Data
fr: Données

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Search content
fr: Rechercher dans le contenu

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Guest
fr: Visiteur

en: Report
fr: Rapport

en: - none -
fr: - aucun -

en: All comments
fr: Tous les commentaires

en: Member
fr: Membre

en: Activity Stream
fr: Flux d'activités

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: Translate
fr: Traduire

en: Decline
fr: Refuser

en: Delete image
fr: Supprimer l'image

en: Relevance
fr: Pertinence

en: a
fr: un

en: Send reminder
fr: Envoyer un rappel

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Album name
fr: Nom de l'album

en: Registered
fr: Enregistré

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Reply to this comment
fr: Répondre au commentaire

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Request date
fr: Date de la requête

en: This month
fr: Ce mois

en: Landing page
fr: Page de destination

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Reported
fr: Signalé

en: View image
fr: Voir l'image

en: Delete Comment
fr: Supprimer le commentaire

en: ascending
fr: croissant

en: descending
fr: décroissant

en: Profile settings
fr: Paramètres du profil

en: Remove image
fr: Supprimer l'image

en: Creator
fr: Créateur

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: New category
fr: Nouvelle catégorie

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Default visibility
fr: Visibilité par défaut

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Created on
fr: Créé le

en: Request to join
fr: Demander son adhésion

en: Send mail
fr: Envoyer le courriel

en: Publish the selected comments
fr: Publier les commentaires sélectionnés

en: Unpublish the selected comments
fr: Retirer les commentaires sélectionnés

en: Invite users
fr: Inviter des utilisateurs

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Download file
fr: Télécharger le fichier

en: Taxonomy vocabularies
fr: Vocabulaires de taxonomie

en: Profile fields
fr: Champs de profil

en: Primary
fr: Primaire

en: Add a group
fr: Ajouter un groupe

en: Default style
fr: Style par défaut

en: Author Information
fr: Informations sur l'auteur

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: 1 download | @count downloads
fr[0]: 1 téléchargement
fr[1]: @count téléchargements

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: Group memberships
fr: Abonnements du groupe

en: Group types
fr: Types de groupes

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Main menu
fr: Menu principal

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fr: L'utilisateur %name a utilisé un lien de connexion temporaire à %timestamp.

en: create a new account
fr: créer un nouveau compte

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Following
fr: Suivi

en: Followers
fr: Abonnés

en: Placement
fr: Emplacement

en: Default link
fr: Lien par défaut

en: View comments
fr: Voir les commentaires

en: Secondary
fr: Secondaire

en: post
fr: contribution

en: Event date
fr: Date de l'évênement

en: Event date:
fr: Date de l'évement :

en: Current User
fr: Utilisateur courant

en: User Terms
fr: Conditions d'utilisation

en: Accordion
fr: Accordéon

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: - Any -
fr: - Tout -

en: The text of the comment.
fr: Le texte du commentaire.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Content selection
fr: Sélection de contenu

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Flood control limit
fr: Limite pour le contrôle du flood

en: Cancel request
fr: Annuler la demande

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: All groups
fr: Tous les groupes

en: Like
fr: J'aime

en: No book selected.
fr: Aucun livre sélectionné.

en: Book page
fr: Page de livre

en: Delete the selected comments
fr: Supprimer les commentaires sélectionnés

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Profile image
fr: Image du profil

en: Last activity
fr: Dernière activité

en: Direct download
fr: Téléchargement direct

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Tagging
fr: Étiquetage

en: Text format
fr: Format de texte

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Reporter
fr: Rapporteur

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Follow User
fr: Suivre l'utilisateur

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: log in
fr: connexion

en: General configuration
fr: Configuration générale

en: Block users
fr: Bloquer les utilisateurs

en: Manage members
fr: Gérer les membres

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: User information
fr: Information utilisateur

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Stream
fr: Flux

en: Statistic
fr: Statistique

en: Enrolled
fr: Inscrit

en: Entities
fr: Entités

en: Parent entity
fr: Entité parente

en: Sign Up
fr: S'inscrire

en: Field types
fr: Types de champs

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fr: <em>Les livres</em> possèdent une navigation hiérarchique intégrée. Cela est utile pour des guides ou des tutoriels.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs commentaires pour effectuer la mise à jour.

en: Edit own comments
fr: Modifier ses propres commentaires

en: Unapproved comments
fr: Commentaires non approuvés

en: Error generating image.
fr: Erreur de génération d'image.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fr: Impossible de générer l'image dérivée dont l'emplacement est %path.

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Group type
fr: Type de groupe

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Block field
fr: Champ de bloc

en: Edit account
fr: Modifier le compte

en: Administrative area
fr: Zone administrative

en: Active theme
fr: Thème actif

en: Email notification settings
fr: Paramètres de notification par email

en: subject
fr: objet

en: Event Type
fr: Type de l'Évènement

en: Group members only
fr: Membres du groupe uniquement

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleur

en: Log In
fr: S'identifier

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Next month
fr: Mois suivant

en: Add directly
fr: Ajouter directement

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Invited
fr: Invité

en: Post comments
fr: Publier des commentaires

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Payload
fr: Charges

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Delete private messages
fr: Supprimer des messages privés

en: Reply to private messages
fr: Répondre aux messages privés

en: Create new content
fr: Créer du contenu

en: Text block
fr: Bloc texte

en: Number of Likes
fr: Nombre de mentions "J'aime"

en: The author of the comment.
fr: L'auteur du commentaire.

en: File url
fr: URL du fichier

en: Allowed values list: invalid input.
fr: Liste des valeurs autorisées : entrée invalide.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fr: Liste des valeurs autorisées : certaines valeurs sont sur le point d'être retirées alors qu'elles sont actuellement utilisées.

en: Group permissions
fr: Droits du groupe

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Group content visibility
fr: Visibilité du contenu de groupe

en: Request group membership
fr: Demander à faire partie du groupe

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Font ID
fr: ID de la police de caractères

en: Add Activity
fr: Ajouter une activité

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: files
fr: fichiers

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: Post ID
fr: Identifiant (ID) de contribution

en: Skills
fr: Compétences

en: text formats
fr: formats de texte

en: Master
fr: Principal

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: User limit
fr: Limite utilisateur

en: Address line 1
fr: Ligne 1 de l'adresse

en: Address line 2
fr: Ligne 2 de l'adresse

en: Request message
fr: Message de la demande

en: Between
fr: Entre

en: Post type
fr: Type de contribution

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Resend invite
fr: Renvoyer l'invitation

en: Simple text
fr: Texte simple

en: Send request
fr: Envoyer la demande

en: Create an account
fr: Créer un compte

en: Organizers
fr: Organisateurs

en: Invited by
fr: Invité par

en: Back to group
fr: Revenir au groupe

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Limit to vocabulary
fr: Limiter au vocabulaire

en: Add images
fr: Ajouter des images

en: Activity stream
fr: Flux d'activité

en: Navigation Settings
fr: Paramètres de navigation

en: Privacy settings
fr: Paramètres de confidentialité

en: Allowed values function
fr: Fonction des valeurs autorisées

en: Joined date
fr: Date d'adhésion

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: This field supports tokens.
fr: Ce champ prend en charge les jetons (tokens).

en: likes
fr: j'aime

en: Post URL
fr: URL d'envoi de message

en: Group overview
fr: Vue d'ensemble du groupe

en: An error occurred during processing
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement

en: Reduce
fr: Réduire

en: All statuses
fr: Tous les statuts

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Error generating image, missing source file.
fr: Erreur de génération d'image, le fichier source est manquant.

en: Explore
fr: Explorer

en: Enroll
fr: S'inscrire

en: New message
fr: Nouveau message

en: Number of suggestions
fr: Nombre de suggestions

en: View invites
fr: Voir les invitations

en: See all members
fr: Voir tous les membres

en: - Create a new book -
fr: - Créer un nouveau livre -

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
fr: L'image source (%source_image_path) n'a pas été trouvée lors de la tentative de création d'un dérivé (%derivative_path).

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
fr: En savoir plus<span class="visually-hidden"> sur @title</span>

en: Date and time formats
fr: Formats de date et d'heure

en: Login attempt failed from %ip.
fr: Tentative de connexion échouée depuis l'IP %ip.

en: The user language code.
fr: Le code de langue de l'utilisateur.

en: What's on your mind?
fr: À quoi pensez-vous ?

en: Event time
fr: Heure de l'événement

en: Search Content
fr: Rechercher du contenu

en: Banner Image
fr: Image de la bannière

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
fr: Le @entity_type auquel ce commentaire est une réponse.

en: Add members to group
fr: Ajouter des membres au groupe

en: Reset your password
fr: Réinitialiser votre mot de passe

en: Create New Group
fr: Créer un nouveau groupe

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: - Restricted access -
fr: - Accès restreint -

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Parent group
fr: Groupe parent

en: View group
fr: Voir le groupe

en: You have been invited to join this group
fr: Vous avez été invité à rejoindre ce groupe

en: Invited on
fr: Invité(e) le

en: Group invite
fr: Invitation de groupe

en: Target Entity Type
fr: Type d'entité cible

en: Comment display format settings
fr: Configuration des formats d'affichage des commentaires

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Image field display format settings
fr: Paramètres de mise en forme d'affichage de champ image

en: IP limit
fr: Limite IP

en: IP window
fr: Fenêtre IP

en: User window
fr: Fenêtre utilisateur

en: IN operator
fr: Opérateur IN

en: Date sort
fr: Tri par date

en: Username or email address
fr: Nom d'utilisateur ou adresse courriel

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fr: Les nouveaux utilisateurs devront valider leur courriel avant de se connecter sur le site et se verront attribuer un mot de passe généré par le système. Avec ce réglage désactivé, les utilisateurs seront connectés immédiatement lors de l'inscription, et pourront choisir leurs propres mots de passe lors de l'inscription.

en: Provides support for Open Graph Protocol meta tags.
fr: Ajoute la prise en charge des balises meta du protocole Open Graph.

en: Requested on
fr: Demandé(e) le

en: Allowed value with label
fr: Valeur autorisée avec libellé

en: Access permissions
fr: Droits d'accès

en: The entity type
fr: Le type d'entité

en: Publish status
fr: Statut de publication

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité @entity_type @entity_id. Abandon du rendu.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Reply-to
fr: Répondre à

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Send password reset instructions via email.
fr: Envoyer les instructions de réinitialisation par courriel.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
fr: Laisser vide pour tous. Sinon, le premier terme sélectionné sera la valeur par défaut à la place de "Tout".

en: Confirm action
fr: Confirmer l'action

en: Content manager
fr: Gestionnaire de contenu

en: There are no groups yet.
fr: Aucun groupe n'existe pour le moment.

en: Configure the locale and timezone settings.
fr: Configurer les paramètres régionaux et fuseaux horaires.

en: Configure how dates and times are displayed.
fr: Configurer l'affichage des dates et heures.

en: Crop thumbnail
fr: Vignette du recadrage

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: Create new album
fr: Créer un nouvel album

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
fr: Un autre utilisateur (%other_user) est déjà connecté sur ce site depuis cet ordinateur, mais vous avez essayé d'utiliser un lien unique pour l'utilisateur %resetting_user. <a href=":logout">Déconnectez</a> vous et utilisez ce lien à nouveau.

en: Activity visibility access
fr: Accès à la visibilité de l'activité

en: Activity post visibility access
fr: Accès à la visibilité d'une publication

en: Create new Activity entities
fr: Créer de nouvelles entités d'activité

en: Created the %label Activity.
fr: Activité %label créée.

en: User is member
fr: L'utilisateur est membre

en: Members of @name
fr: Membres de @name

en: Post visibility access
fr: Accès à la visibilité de la publication

en: Enable post access for public and community posts.
fr: Permettre à n'importe qui et à la communauté d'accéder aux publications.

en: Enable post for the account stream.
fr: Permettre de publier dans le fil de l'utilisateur

en: Enable post for the group stream.
fr: Permettre de publier dans le fil du groupe

en: Post list
fr: Liste de contributions

en: Post on profile of others block
fr: Bloc publier sur le profil des autres

en: Show all :num_comments comments
fr: Afficher les :num_comments commentaires

en: in @topic
fr: dans @topic

en: You do not have any notifications.
fr: Aucune notification n'est à signaler.

en: Explore Stream
fr: Parcourir le fil

en: Day Month
fr: Jour Mois

en: Group Image
fr: Image du groupe

en: Profile of others
fr: Profil des autres

en: Member account
fr: Compte membre

en: Your post %label has been posted.
fr: Votre publication %label a été publiée.

en: Your post %label has been saved.
fr: Votre publication %label a été enregistrée.

en: All topics
fr: Tous les sujets

en: Disable public visibility
fr: Désactiver la visibilité publique

en: New Event
fr: Nouvel Événement

en: New Topic
fr: Nouveau Sujet

en: New Group
fr: Nouveau groupe

en: My events
fr: Mes événements

en: My topics
fr: Mes sujets

en: A person created a post on my profile
fr: Quelqu'un a publié sur mon profil

en: Show my email on my profile
fr: Laisser visible mon adresse email sur mon profil

en: About Group
fr: À propos du groupe

en: About {{ arguments.id }}
fr: À propos de {{arguments.id}}

en: Show email
fr: Montrer le courriel

en: Change roles
fr: Changer les rôles

en: There are no members yet.
fr: Il n'y a pas encore de membres.

en: Create New Event
fr: Créer un Nouvel Événement

en: Profile of @account
fr: Profil de @account

en: A person commented on content I am following
fr: Une personne a commenté un contenu que je suis

en: Embeds URLs using data attribute: data-embed-url.
fr: Intègre les URL en utilisant l'attribut : data-embed-url.

en: in @event
fr: dans @event

en: Add Font
fr: Ajouter une police de caractères

en: Font list
fr: Liste des polices de caractères

en: The name of the user you want to make a member
fr: Le nom de l'utilisateur que vous souhaitez rendre membre

en: A person created a post on my profile and I see it on the stream
fr: Quelqu'un a publié sur mon profil et je le vois sur mon fil

en: Say something to the group
fr: Dites quelque chose au groupe

en: Say something to the Community
fr: Dites quelque chose à la Communauté

en: Invitation status
fr: État de l'invitation

en: By submitting this form you will become a member of the group. Please fill out any available fields to complete your membership information.
fr: En soumettant ce formulaire, vous deviendrez membre du groupe. Merci de compléter les champs disponibles de votre profil pour terminer votre adhésion.

en: This setting is currently being controlled by a platform wide setting and cannot be changed. Please contact a sitemanager if you have questions.
fr: Ce paramètre est actuellement contrôlé à l'échelle de la plate-forme et ne peut pas être modifié. Veuillez contacter un gestionnaire du site si vous avez des questions.

en: Set wether the tour is enabled or not.
fr: Définir si la visite guidée est activée ou non.

en: Invitation only
fr: Invitation seulement

en: Deleting the group and all the content within the group...
fr: Suppression du groupe et de tous ses contenus...

en: Preparing to delete the group and all it's topic's, event's and post's...
fr: Préparation de la suppression du groupe et de tous ses sujets, événements et publications...

en: Post types
fr: Types de contribution

en: Post photo on profile of others block
fr: Bloc publier une photo sur le profil des autres

en: Organisers
fr: Organisateurs

en: No members in this group
fr: Aucun membre dans ce groupe

en: Search All
fr: Rechercher tout

en: All @label
fr: Tous les @label

en: Find and manage comments.
fr: Trouver et gérer les commentaires.

en: The approved comments listing.
fr: La liste des commentaires approuvés.

en: Comments published
fr: Commentaires publiés

en: The unapproved comments listing.
fr: La liste des commentaires non-approuvés.

en: Comments unapproved
fr: Commentaires non-approuvés

en: Execute action
fr: Exécuter l'opération

en: -- Select action --
fr: -- Sélectionner une opération --

[ctx: Post button]
en: Post
fr: Contribuer

en: see profile
fr: voir le profil

en: No likes yet
fr: Aucun J'aime pour le moment

en: For each email notification below, you can choose to turn it off, receive it immediately or in a daily or weekly digest. Email notifications will only be sent when you are not active in the platform.
fr: Pour chacune des notifications par e-mail ci-dessous, vous pouvez choisir de la désactiver, la recevoir immédiatement ou dans un résumé quotidien voire hebdomadaire. Les notifications par e-mail ne seront envoyées que si vous n'êtes pas actif sur la plate-forme.

en: Based on your @settings, the notification above is sent to you <strong>:frequency</strong>
fr: Selon vos @settings, cette notification vous est envoyée <strong>:frequency</strong>

en: email notification settings
fr: paramètres de notification par email

en: You have received <strong>:count</strong> notification | You have received <strong>:count</strong> notifications
fr[0]: Vous avez reçu <strong>:count</strong> notification
fr[1]: Vous avez reçu <strong>:count</strong> notifications

en: Based on your @settings, the notification above is sent to you as a <strong>:frequency mail</strong> | Based on your @settings, the notifications above are sent to you as a <strong>:frequency mail</strong>
fr[0]: Selon vos @settings, cette notification vous est envoyée par email chaque <strong>:frequency</strong>
fr[1]: Selon vos @settings, ces notifications vous sont envoyées par email chaque <strong>:frequency</strong>

en: Process selected entities in a batch operation
fr: Appliquer le traitement en lot aux entités sélectionnées.

en: Size of the processing batch
fr: Taille du lot à traiter

en: Display configuration form on a separate page
fr: Afficher le formulaire de configuration sur une autre page

en: Title of the action selector form element
fr: Titre pour le sélecteur d'action du formulaire

en: Display action options as buttons
fr: Afficher les actions possibles comme des boutons

en: Selected @count entities:
fr: @count entités sélectionnées :

en: The public visibility setting has been disabled. In order to change the visibility to public, please contact a site manager.
fr: Le paramètre de visibilité publique a été désactivé. Afin de rendre la visibilité publique, veuillez contacter un responsable du site.

[ctx: Comment Button]
en: Comment
fr: Commenter

en: Are you sure you want to remove %name from %group?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name de %group ?

en: Remove a member
fr: Retirer un membre

en: Changing the group may have impact on the <strong>visibility settings</strong>.
fr: Modifier le groupe peut avoir un impact sur les <strong>paramètres de visibilité</strong>.

en: View group stream page
fr: Voir le fil du groupe

en: View the stream page of the group (also needs the view group permissions)
fr: Voir le fil du groupe (nécessite le droit Voir le groupe)

en: Profile of @name
fr: Profil de @name

en: Message to me
fr: Les messages que je recois

en: What I manage
fr: Ce que je gère

en: Canceled "%action".
fr: "%action" annulé(e).

en: Provides ability to enroll to an event without having to create an account.
fr: Permet de s'inscrire à un événement sans avoir à créer de compte.

en: an @content_type
fr: un(e) @content_type

en: a @content_type
fr: un(e) @content_type

en: Sign up with <b>email</b>
fr: S'inscrire avec une <b>adresse éléctronique</b>

en: Your group and all of its topics, events and posts have been deleted.
fr: Votre groupe ainsi que tous ses sujets, événements et publications ont été supprimés.

en: Enrollment without account can only be enabled when the visibility of the event is Public.
fr: L'inscription sans compte ne peut être activée que lorsque la visibilité de l'événement est publique.

en: You're already a member of this group.
fr: Vous êtes déjà membre de ce groupe.

en: You don't have access to join this group.
fr: Vous n'avez pas la possibilité de rejoindre ce groupe.

en: Allow users to join groups with a single click.
fr: Permettre aux utilisateurs de rejoindre des groupes en un seul clic.

en: New Landing Page
fr: Nouvelle page d'atterrissage

en: Use landing pages for your dynamic content, such as a home page.
fr: Utiliser les pages d'atterrissage pour votre contenu dynamique, comme la page d'accueil

en: Are you sure you want to delete your group "@group" along with all of the posts, events and topics inside this group? This action cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer votre groupe "@group" avec tous les messages, événements et sujets qui lui sont rattachés ? Cette action est irréversible.

[ctx: Is a member]
en: Joined
fr: Membre du groupe

en: Clear selection when exposed filters change
fr: Vider la sélection lorsque les filtres exposés changent

en: Group members landing tab
fr: Onglet de destination pour les membres du groupe

en: Non members landing tab
fr: Onglet de destination pour les non membres du groupe

en: Landing tab for members
fr: Onglet de destination pour les membres

en: Landing tab for non-members
fr: Onglet de destination pour les non membres

en: Are you sure you want to "%action" the following member? | Are you sure you want to "%action" the following %count members?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir "%action" le membre suivant ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir "%action" les %count membres suivants ?

en: Adds ability to export group members to a CSV.
fr: Ajoute la possibilité d'exporter les membres du groupe vers un CSV.

en: Export the selected members to CSV
fr: Exporter les membres sélectionnés au format CSV

en: Add selected member to a group | Add @count selected members to a group
fr[0]: Ajouter le membre sélectionné à un groupe
fr[1]: Ajouter les @count membres sélectionnés à un groupe

en: Change role
fr: Changer le rôle

en: Change the role of selected member | Change the role of @count selected members
fr[0]: Modifier le rôle du membre sélectionné
fr[1]: Modifier le rôle des @count membres sélectionnés

en: Choose which group roles to assign to the member you selected | Choose which group roles to assign to the @count members you selected
fr[0]: Choisir les rôles de groupe à attribuer au membre que vous avez sélectionné
fr[1]: Choisir les rôles de groupe à attribuer aux @count membres que vous avez sélectionnés

en: Send email to group members
fr: Envoyer un e-mail aux membres du groupe

en: <b>@action</b> selected members
fr: <b>@action</b> membres sélectionnés

en: <b>@action</b> of selected members
fr: <b>@action</b> des membres sélectionnés

en: See selected members on other pages
fr: Voir les membres sélectionnés sur d'autres pages

en: Can not send e-mail for %entity
fr: Impossible d'envoyer un courriel pour %entity

en: @total members
fr: @total membre(s)

en: Group content User
fr: Contenu de l'utilisateur pour le groupe

en: A person likes a post, topic, comment or event created by me
fr: Une personne aime un message, un sujet, un commentaire ou un événement que j'ai créé

en: A user sends a private message to me
fr: Quelqu'un m'envoie un message privé

en: <h4>All results</h4>
fr: <h4>Tous les résultats</h4>

en: Read more about this
fr: En savoir plus à ce sujet

en: Visibility of content item(s) updated.
fr: Visibilité des contenu(s) mise à jour.

en: Choose how people can join this group.
fr: Choisir comment les utilisateurs peuvent rejoindre ce groupe

en: Select / unselect all @count results in this view
fr: Sélectionner/désélectionner les @count résultats dans cette vue

en: <b><em class="placeholder">@count</em> enrollee</b> is selected | <b><em class="placeholder">@count</em> enrollees</b> are selected
fr[0]: <b><em class="placeholder">@count</em> inscrit</b> est sélectionné
fr[1]: <b><em class="placeholder">@count</em> inscrits</b> sont sélectionnés

en: Clear all selected members
fr: Vider la sélection des membres

en: <b><em class="placeholder">@count</em> Member</b> is selected | <b><em class="placeholder">@count</em> Members</b> are selected
fr[0]: <b><em class="placeholder">@count</em> Membre</b> est sélectionné
fr[1]: <b><em class="placeholder">@count</em> Membres</b> sont sélectionnés

en: Select / unselect all @count members across all the pages
fr: Sélectionner/désélectionner les @count membres de toutes les pages

en: Clear selection on all pages
fr: Vider la sélection sur toutes les pages

en: @interval hence
fr: Dans @interval

en: Change the role
fr: Modifier le rôle

en: 1 selected member has been exported successfully | @count selected members have been exported successfully
fr[0]: Le membre sélectionné a été exporté avec succès
fr[1]: Les @count membres sélectionnés ont été exportés avec succès

en: 1 selected member has not been exported | @count selected members have not been exported
fr[0]: Le membre sélectionné n'a pas pu être exporté
fr[1]: Les @count membres sélectionnés n'ont pas pu être exportés

en: 1 selected member has been removed successfully | @count selected members have been removed successfully
fr[0]: Le membre sélectionné a été supprimé avec succès
fr[1]: Les @count membres sélectionnés ont été supprimés avec succès

en: 1 selected member has not been removed successfully | @count selected members have been removed successfully
fr[0]: Le membre sélectionné n'a pas pu être supprimé
fr[1]: Les @count membres sélectionnés n'ont pas pu être supprimés

en: The role of 1 selected member has been changed successfully | The role of @count selected members have been changed successfully
fr[0]: Le rôle du membre sélectionné a été mis à jour avec succès
fr[1]: Le rôle des @count membres sélectionnés a été mis à jour avec succès

en: The role of 1 selected member has not been changed successfully | The role of @count selected members have not been changed successfully
fr[0]: Le rôle du membre sélectionné n'a pas pu être modifié
fr[1]: Le rôle des @count membres sélectionnés n'a pas pu être modifié

en: Your email has been sent to 1 selected member successfully | Your email has been sent to @count selected members successfully
fr[0]: Votre courriel a été envoyé avec succès au membre sélectionné
fr[1]: Votre courriel a été envoyé avec succès aux @count membres sélectionnés

en: Your email has not been sent to 1 selected member successfully | Your email has not been sent to @count selected members successfully
fr[0]: Votre email n'a pas pu être envoyé au membre sélectionné
fr[1]: Votre email n'a pas pu être envoyé aux @count membres sélectionnés

en: Your email will be send to 1 selected member | Your email will be send to @count selected members
fr[0]: Votre email sera envoyé au membre sélectionné
fr[1]: Votre email sera envoyé aux @count membres sélectionnés

en: You have joined the group and you can leave your comment now.
fr: Vous avez rejoint le groupe et pouvez maintenant laisser votre commentaire.

en: Send a welcome message to new group members
fr: Envoyer un message de bienvenue aux nouveaux membres du groupe

[ctx: Is a member]
en: You have joined
fr: Vous êtes membre

en: The visibility of this content is set to @visibility_label
fr: La visibilité de ce contenu est @visibility_label

en: about @label
fr: à propos de @label

en: Open to enroll - users can enroll for this event without approval
fr: Ouvert à l'inscription - les utilisateurs peuvent s'inscrire à cet événement sans approbation

en: Request to join - users can "request to join" this group which group managers approve/decline
fr: Demander son adhésion - les utilisateurs peuvent "demander leur adhésion" au groupe et les gestionnaires de groupe approuvent ou refusent

en: Invite-only - users can only join this group if they are added/invited by group managers
fr: Sur invitation uniquement - les utilisateurs ne peuvent rejoindre ce groupe que s'ils sont ajoutés/invités par les gestionnaires de groupe

en: Open to join - users can join this group without approval
fr: Ouvert à l'inscription - les utilisateurs peuvent rejoindre ce groupe sans approbation

en: You have 1 pending invite <a href="@url">visit your invite overview</a> to see it. | You have @count pending invites <a href="@url">visit your invite overview</a> to see them.
fr[0]: Vous avez 1 invitation en attente <a href="@url">visiter la vue d'ensemble de vos invitations</a> pour la retrouver.
fr[1]: Vous avez @count invitations en attente <a href="@url">visiter la vue d'ensemble de vos invitations</a> pour les retrouver.

en: There @link to enroll in this event.
fr: Il y a @link pour vous inscrire à cet événement.

en: is (1) new request | are (@count) new requests
fr[0]: une nouvelle demande
fr[1]: @count nouvelles demandes

en: Register Link
fr: Lien d'inscription

en: The event enrollment request has been declined.
fr: La demande d'inscription à l'événement a été refusée.

en: You have declined the invitation for the @event event.
fr: Vous avez refusé l'invitation pour l'événement  @event.

en: Unable to proceed, please try again.
fr: Impossible de continuer, veuillez réessayer.

en: Are you sure you want to decline the enrollment request for @name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir refuser la demande d'inscription pour @name ?

en: The enrollment request of @name has been declined.
fr: La demande d'inscription de @name a été refusée.

en: You can leave a message in your request. Only when your request is approved, you will receive a notification via email and notification center.
fr: Vous pouvez laisser un message dans votre demande. Ce n'est que lorsque votre demande est approuvée que vous recevrez une notification par courriel et par le centre de notifications.

en: Your request has been sent successfully
fr: Votre demande a correctement été envoyée

en: Membership count
fr: Nombre de membres

en: Displays the count of members in a group.
fr: Affiche le nombre de membres dans un groupe.

en: Are you sure to accept the invitation and join this group? You can leave this group at any time.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir accepter l'invitation et rejoindre ce groupe ? Vous pourrez le quitter à tout moment.

en: Open to join
fr: Ouvert à l'inscription

en: Pending reply
fr: En attente de réponse

en: Accepted and joined
fr: Accepté et inscrit

en: 1 membership invite for group: @group_name | @count membership invites for group: @group_name
fr[0]: 1 invitation pour le groupe : @group_name
fr[1]: @count invitations pour le groupe : @group_name

en: 1 group invite | @count group invites
fr[0]: 1 invitation de groupe
fr[1]: @count invitations de groupe

en: Group invites (@count)
fr: Invitations de groupe (@count)

en: Group invites
fr: Invitations de groupe

en: Allow users to request membership
fr: Autoriser les utilisateurs à demander leur adhésion

en: Membership request approved
fr: Demande d'adhésion approuvée

en: Error updating Request
fr: Erreur lors de la mise à jour de la demande

en: Are you sure you want to approve the membership request for @name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir approuver la demande d'adhésion de @name?

en: Allows users to request access to Groups
fr: Permet aux utilisateurs de demander l'accès aux groupes

en: Approve membership
fr: Approuver l'adhésion

en: Approve Membership
fr: Approuver l'adhésion

en: Reject Membership
fr: Rejeter l'adhésion

en: Approve membership request for the group @group_title
fr: Approuver la demande d'adhésion pour le groupe @group_title

en: Reject membership request for the group @group_title
fr: Rejeter la demande d'adhésion pour le groupe @group_title

en: Membership has been successfully denied.
fr: L'adhésion a été refusée avec succès.

en: Are you sure you want to reject the membership request for @name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rejeter la demande d'adhésion de @name ?

en: Membership request rejected
fr: Demande d'adhésion rejetée

en: Error when creating a request to join
fr: Erreur lors de la création de la demande d'adhésion.

en: Approved request to join a group activity context
fr: Contexte d'une activité d'approbation de demande d'adhésion à un groupe

en: There @link to join this group.
fr: Il y a @link pour rejoindre ce groupe.

en: Membership requests notification
fr: Notification des demandes d'adhésion

en: Remove invitee from group: @group_name
fr: Annuler l'invitation au groupe : @group_name

en: Remove invitation
fr: Retirer l'invitation

en: Request sent
fr: Demande envoyée

en: You can leave a message in your request. Once your request is approved, you will receive a notification via email and notification center.
fr: Vous pouvez laisser un message dans votre demande. Une fois votre demande approuvée, vous recevrez une notification par courriel et par le centre de notifications.

en: To allow users who have not join the group of this event to enroll or send request to enroll
fr: Pour permettre aux utilisateurs qui n'ont pas rejoint le groupe de cet événement de s'inscrire ou d'envoyer une demande d'inscription

en: Request status
fr: Statut de la demande

en: Invites overview
fr: Suivi des invitations

en: Group invitations
fr: Invitations au groupe

en: Invites Overview
fr: Suivi des invitations

en: My Invitations
fr: Mes invitations

en: User invitations to Groups
fr: Invitations de l'utilisateur aux groupes

en: Approved/Rejected by
fr: Approuvé(e)/Rejeté(e) par

en: Adds users as requesters for the group.
fr: Ajoute les utilisateurs en tant que demandeurs pour le groupe.

en: Approve request to join a group
fr: Approuver l'adhésion à un groupe

en: Request to join a group
fr: Demander à adhérer à un groupe

en: Address visibility settings
fr: Paramètres de visibilité de l'adresse

en: No membership requests available.
fr: Aucune demande d'adhésion n'est en attente.

en: Find people by name or email address
fr: Chercher des personnes par leur nom d'utilisateur ou adresse mail.

en: You can enter or paste multiple entries separated by comma or semicolon
fr: Vous pouvez saisir ou coller plusieurs entrées séparées par une virgule ou un point-virgule

en: Send your invite(s) by email
fr: Envoyer l'invitation par email

en: Preview your email invite
fr: Prévisualiser votre invitation par email

en: @count new member joined the group. | @count new members joined the group.
fr[0]: @count nouveau membre a rejoint le groupe
fr[1]: @count nouveaux membres ont rejoint le groupe

en: Inviting Members
fr: Invitation de membres

en: Sending Invites
fr: Envoi d'invitations

en: Add members to group: @group_name
fr: Ajouter des membres au groupe : @group_name

en: Explore Stream Block
fr: Bloc d'exploration du fil

en: about @profile_name @profile_name_extra
fr: à propos de @profile_name @profile_name_extra

en: Content blocks
fr: Blocs de contenu

en: Changing the group may have impact on the <strong>visibility settings</strong> and may cause <strong>author/co-authors</strong> to lose access.
fr: Modifier le groupe peut avoir un impact sur les <strong> paramètres de visibilité</strong> et entraîner la perte d'accès de <strong>l'auteur/co-auteurs</strong>.

en: Accept invitation and join group
fr: Accepter l'invitation et rejoindre le groupe

en: By submitting this form you will become a member of the group. As a member of the group you will begin to receive notifications about changes and interactions within the group. Your profile will also be included in group membership.
fr: En soumettant ce formulaire, vous deviendrez membre de ce groupe et commencerez à recevoir des notifications sur les changements et les interactions en son sein. Votre profil sera également inclus dans la liste de ses membres.

en: Group invite settings
fr: Paramètres d'invitation de groupe

en: Default email notification settings
fr: Paramètres de notification par email par défaut

en: <b>Please note:</b> the change below will not impact the users who have changed their default email notification settings.
fr: <b>Merci de noter que :</b> ce changement ne s'appliquera pas aux utilisateurs ayant déjà ajusté leurs paramètres de notification par email.

en: Activity notification visibility access
fr: Accès à la visibilité d'une activité de notification

en: Provides data about image fields and media sources.
fr: Fournit des données sur les champs d'image et les sources multimédias.

en: Album @title is successfully created. Now you can add images to this album.
fr: L'album @title a été créé avec succès. Vous pouvez maintenant lui ajouter des images.

en: Changing groups and visibility isn't allowed for Albums yet, consider creating a new Album instead.
fr: La modification des groupes et de la visibilité n'étant pas encore possible pour les albums, nous vous suggérons plutôt de créer un nouvel album.

en: Create New Album
fr: Créer un nouvel album

en: Add images to album @name
fr: Ajouter des images à l'album @name

en: Go to album
fr: Aller à l'album

en: Images posted in album %album
fr: Images publiées dans l'album %album

en: Create @entity
fr: Créer @entity

en: Create @article @name
fr: Créer @article @name

en: an
fr: un

en: Only members who are logged in can see this group
fr: Seuls les membres connectés peuvent voir ce groupe

en: Altering the visibility options could result in changes in access for content within this group and the group itself.
fr: La modification des options de visibilité peut entraîner des modifications de l'accès au contenu de ce groupe et au groupe lui-même.

en: Group content visibility options
fr: Options de visibilité du contenu du groupe

en: Choose the visibility options allowed for the group content.
fr: Choisir les options de visibilité autorisées pour le contenu de ce groupe.

en: How can people join this group. Group managers can always add members directly, regardless of the chosen join method.
fr: Comment les personnes peuvent-elles rejoindre ce groupe ? Les gestionnaires du groupe peuvent toujours ajouter directement des membres, quelle que soit la méthode choisie.

en: Group Visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Say something about these image(s)
fr: Dites quelque chose à propos de ces images

en: Profile fields visibility
fr: Visibilité des champs de profil

en: Add image(s) to an album
fr: Ajouter des images à un album

en: The album visibility will be the same as the visibility of this post
fr: La visibilité de l'album sera identique à celle de la publication

en: No albums in this group
fr: Aucun album dans ce groupe

en: Who can see the group.
fr: Qui peut voir le groupe.

en: Changing visibility is disabled when translating.
fr: La modification de la visibilité est désactivée lors de la traduction.

en: You are already a member of the @group.
fr: Vous êtes déjà membre de @group.

en: Notification from [site:name]
fr: Notification de [site:name]

en: Read more about it
fr: En savoir plus à ce sujet

en: Explore the group
fr: Explorer le groupe

en: View the requests
fr: Voir les demandes

en: See all likes
fr: Voir tous les J'aime

en: <p>Your request to join the <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a> group has been approved! You are now a member of the group and can start posting.</p>
    
    <p>[message:preview]</p>
    
    <p>[message:cta_button]</p>
fr: <p>Votre demande d'adhésion au groupe <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a> a été approuvée ! Vous êtes maintenant membre du groupe et pouvez commencer à y publier.</p>
    
    <p>[message:preview]</p>
    
    <p>[message:cta_button]</p>

en: <p>You have received a <a href="[message:pmt-url]">message</a> from <a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a></p>
fr: <p>Vous avez reçu un <a href="[message:pmt-url]">message</a> de <a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a></p>

en: <p>You have received a <a href="[message:pmt-url]">message</a> from <a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a></p>
    
    <p>[message:preview]</p>
    
    <p>[message:cta_button]</p>
fr: <p>Vous avez reçu un <a href="[message:pmt-url]">message</a> de <a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a></p>
    
    <p>[message:preview]</p>
    
    <p>[message:cta_button]</p>

en: Are you sure you want to request membership the group @group
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir demander l'adhésion au groupe @group

en: Are you sure you want to Reject this request?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir Décliner cette demande ?

en: <a href="/group/{{ gid }}/content/{{ id }}/approve-membership?destination=/group/{{ gid }}/members-pending">Approve membership</a>
fr: <a href="/group/{{ gid }}/content/{{ id }}/approve-membership?destination=/group/{{ gid }}/members-pending">Approuver l'adhésion</a>

en: <b><em class="placeholder">1</em> Member</b> is selected | <b><em class="placeholder">@count</em> Members</b> are selected
fr[0]: <b><em class="placeholder">1</em> Membre</b> est sélectionné
fr[1]: <b><em class="placeholder">@count</em> Membres</b> sont sélectionnés

en: Public visibility settings
fr: Paramètres de visibilité publique

en: Override invite message when resend invites
fr: Surcharger le message d'invitation lorsqu'elle est renvoyée

en: Send a reminder to <strong>@user</strong>?
fr: Envoyer un rappel à <strong>@user</strong> ?

en: Resend invites for group members
fr: Renvoyer une invitation aux membres du groupe

en: Select / unselect all @count invites across all the pages
fr: Sélectionner/désélectionner les @count invitations de toutes les pages

en: <b><em class="placeholder">@count</em> Invite</b> is selected | <b><em class="placeholder">@count</em> Invites</b> are selected
fr[0]: <b><em class="placeholder">@count</em> invitation</b> est sélectionnée
fr[1]: <b><em class="placeholder">@count</em> invitations</b> sont sélectionnées

en: Enable posts for members
fr: Permettre aux membres de publier

en: If enabled, members will be able to publish posts in the group. If disabled, only group managers are able to publish posts.
fr: En cochant cette case, les membres pourront publier dans le groupe. En la décochant, seuls les gestionnaires du groupe seront capables d'y publier.

en: Someone commented on your content
fr: Quelqu'un a commenté votre contenu

en: You have a new reply to your comment
fr: Une personne a répondu à votre commentaire

en: New content has been added to a group you are in
fr: Un contenu a été ajouté à un groupe dont vous êtes membre

en: Someone joined one of your groups
fr: Quelqu'un a rejoint l'un de vos groupes

en: Your request to join a group has been accepted
fr: Votre adhésion à un groupe a été acceptée

en: Someone wants to join your group
fr: Une personne souhaite rejoindre votre groupe

en: You have been mentioned
fr: Vous avez été mentionné(e)

en: You have received a new private message
fr: Vous avez reçu un nouveau message privé

en: users can join this @entity_type_id without approval.
fr: les utilisateurs peuvent rejoindre ce @entity_type_id sans approbation.

en: users can "request to join" this @entity_type_id which @entity_type_id managers approve/decline.
fr: les utilisateurs peuvent "demander leur adhésion" à ce  @entity_type_id que les gestionnaires peuvent approuver ou refuser.

en: users can "request to join" this @entity_type_id which
    @entity_type_id managers approve/decline.
fr: les utilisateurs peuvent "demander leur adhésion" à ce  @entity_type_id que les gestionnaires peuvent approuver ou refuser.

en: Leave @entity_type_id
fr: Quitter @entity_type_id
